Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Ukrajinští farmáři už netahají tanky: V neprůstřelných vestách osévají zaminovaná pole

Autor: pma - 
13. dubna 2022
09:00

Ukrajina, která je již několik týdnů sužovaná ruskou agresí, je pátým největším vývozcem pšenice na světě a hlavním vývozcem slunečnicového oleje a kukuřice. Válka však zasáhla do všech oblastí života a pole jsou po nájezdech ruské armády zaminována. Ukrajinští zemědělci a farmáři ale nevěší hlavy a vydali se osévat pole v neprůstřelných vestách.

V úterý dopoledne na svém twitterovém profilu Ukrajinská ambasáda v Česku zveřejnila příspěvek ze Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. „Ukrajinští farmáři začali zasévat pole. V neprůstřelných vestách a s odborníky na odminování,“ píše se v příspěvku.

A z jejich odvahy jsou lidé nadšení. „Ukrajinským zemědělcům upřímně přeji, aby seli bez zranění a sklízeli pokojně!“ napsal Jan Š. „Jsou to neskuteční borci. My už máme zaseto, ale naše jediná starost byl mráz a mokro. Vůbec si neumím představit tu odvahu sednout si do traktoru a celou dobu se modlit, ať nevyletím,“ popsala na twitteru Zuzana J.

Ukrajina je pátým největším vývozcem pšenice a jedním z hlavních vývozců slunečnicového oleje a kukuřice. Jenže jak uvedl mj. týdeník Respekt, tak ruská agrese vůči Ukrajině zvýšila ceny základních potravin ve světě a ceny klesat zřejmě jen tak nebudou. Podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) pšenice podražila jen od začátku války o necelou pětinu. V zemích třetího světa kvůli tomu hrozí hladomor.

Ukrajinští farmáři ukázali, že mají pro strach uděláno také hned na začátku války, kdy začali odtahovat ukořistěnou ruskou válečnou  techniku. Nyní prokazují podobnou odvahu při své práci.

Podle původního pesimistického odhadu ukrajinského ministerstva zemědělství by letos mohlo být oseto 70 procent celkové osevní plochy na Ukrajině. Pokud by se v příštích týdnech podařilo zbavit min území Černihivské a Sumské oblasti, které ruská vojska vyklidila a kde se nachází velké množství zemědělské půdy, osevní plocha by se mohla zvýšit na 80 procent, uvedl Ukrinform.

„Ubytováváte doma uprchlíky, nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.“

20:02
Dnes

Tato žena a její tříměsíční syn byli mezi oběťmi, jejichž těla záchranáři vytáhli z trosek v Oděse po ruském útoku v noci na dnešek.

18:38
Dnes

Počet obětí dnešního útoku na Oděsu stoupl na 7, jejich těla byla nalezena pod troskami domu. Dalších 8 lidí bylo údajně zraněno, pátrací akce stále probíhají, píše Nexta.

17:44
Dnes

Nejméně 16,5 tisíce lidí se zúčastnilo rozloučení s Alexejem Navalným v Moskvě, píše Nexta.

Zobrazit celý online

Video  Boje na Ukrajině, příspěvky na ubytování uprchlíků a Tereza H. může do Česka!  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa