Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C

V Mariupolu čeká na záchranu 100 tisíc lidí. Řezník Kadyrov Ukrajincům vzkazuje: Vzdejte se

Aktualizováno -
13. dubna 2022
11:58
Autor: ČTK - 
13. dubna 2022
09:40

V Mariupolu stále čeká na evakuaci více než 100.000 civilistů, uvedl podle agentury Reuters starosta obléhaného přístavního města na jihovýchodě Ukrajiny Vadym Bojčenko. Podle ukrajinské vicepremiérky Iryny Vereščukové se dnes humanitární koridory neotevřou kvůli tomu, že ruská strana nedodržuje dohody. V Mariupolu podle ukrajinské armády ruské síly pokračují v náletech na město a útočí na ocelárnu Azovstal a námořní přístav, kde se stále drží ukrajinské jednotky. 

Bojčenko uvedl, že o odchod z Mariupolu žádá více než 100.000 lidí, ruská armáda ale už čtvrtý den v řadě evakuacím brání. V uplynulých týdnech Rusové nevpouštěli do Mariupolu evakuační autobusy, v některých případech nicméně dovolili obyvatelům odjet vlastními vozidly.

Ukrajinský generální štáb se o údajném vzdávání se vojáků brigády námořní pěchoty v Mariupolu nezmínil a mluvčí ministerstva obrany v Kyjevě agentuře Reuters řekl, že o něčem takovém nemá informace.

17:04
Dnes

Ruská redakce BBC s nezávislým webem Mediazona a spolupracujícími dobrovolníky napočítali už 50 tisíc mrtvých ruských vojáků, převážně zabitých v bojích na Ukrajině. Ztráty jsou zajisté daleko větší, zde jde o ověření každého jednoho jména - například od rodin, z médií, oficiálních zdrojů či na hřbitovech. V druhém roce ruské invaze to bylo přinejmenším 27 300 mrtvých, víc než v prvním.

„Termín 'mlýnek na maso' se používá k popisu způsobu, jakým Moskva nepolevuje a posílá kupředu vlny vojáků, aby se pokusila vyčerpat ukrajinské síly a odhalit jejich pozice ruskému dělostřelectvu,“ komentuje BBC ruskou taktiku vedoucí k velkým ztrátám.

16:33
Dnes

Německo vyzvalo Evropskou unii a členské státy Severoatlantické aliance, aby co nejrychleji posílily ukrajinskou protivzdušnou obranu. Ministr obrany Boris Pistorius a jeho vládní kolegyně z resortu zahraničí Annalena Baerbocková oslovili s požadavkem vedle EU a NATO také třetí země a chtějí, aby se o iniciativě jednalo tento týden i při schůzce ministrů zahraničí skupiny zemí G7.

Cílem německé iniciativy je podle mluvčího ministerstva obrany „aktivizovat a motivovat velký počet zemí, aby v krátké době něco dodaly“. Důvodem je zvýšené ohrožení Ukrajiny, která už více než dva roky čelí ruské agresi a v poslední době také nedostatku munice a dalších zbraní.

„Rusko stále častěji používá průmyslově vyráběné klouzavé pumy, které lze odpalovat z velké vzdálenosti od ukrajinských hranic,“ poznamenal dále mluvčí, podle něhož už „poměrně velký počet“ zemí dal najevo, že má zájem se k iniciativě připojit.

16:04
Dnes

První munici pořízenou v rámci české iniciativy by mohla Ukrajina získat již v červnu, uvedl po jednání v sídle NATO český premiér Petr Fiala. Šéf NATO Jens Stoltenberg zdůraznil, že Ukrajina potřebuje silnější protivzdušnou obranu.

O větší a efektivnější pomoci Ukrajině hovořili i další účastníci schůzky, nizozemský premiér Mark Rutte a předsedkyně dánské vlády Mette Frederiksenová. Právě Dánsko a Nizozemsko jsou země, se kterými ČR nejvíce spolupracuje a jedná, pokud jde o českou iniciativu zaměřenou na nákup munice pro Ukrajinu v zemích mimo EU.

Zobrazit celý online

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč naopak podle agentury Unian prohlásil, že příslušníci 36. brigády námořní pěchoty v obklíčeném Mariupolu se dokázali komplikovaným a riskantním manévrem spojit s plukem Azov, který podle dřívějších zpráv hájí právě ocelárnu Azovstal. „Azov získal silné posily: 36. brigáda se vyhnula postupnému zničení a dostala druhou šanci. Obránci města teď už společně výrazně posílili bráněné území,“ uvedl Arestovyč.

Prokremelský čečenský vůdce Ramzan Kadyrov tvrdí, že v ocelárně Azovstal jsou bez lékařské pomoci asi dvě stovky zraněných, a vyzval všechny zbývající ukrajinské vojáky, aby se vzdali. Ruská televize podle Reuters odvysílala záběry, které podle ní ukazují námořní pěšáci. Ti se podle televize vzdali v úterý z pozic v mariupolských železárnách.

Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak dnes na twitteru vyjádřil vděčnost Spojeným státům za poskytnutou vojenskou pomoc, ale zdůraznil, že Ukrajina potřebuje těžší zbraně, aby se ubránila očekávanému tvrdšímu útoku ruské armády. „Potřebujeme program, jako byl lend-lease (americký zákon o půjčce a pronájmu, pomáhající spojencům za druhé světové války - pozn. ČTK), více těžkých zbraní pro obranu a odvrácení dalšího ruského barbarství,“ napsal.

Evakuační koridory neotevřou

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Vereščuková dnes uvedla, že ruská armáda blokuje evakuační autobusy a porušuje klid zbraní v místech dohodnutých evakuačních koridorů. „Okupanti nejenže nerespektují mezinárodní humanitární právo, ale ani řádně nekontrolují své lidi na místě. To vše vytváří na trasách takovou míru nebezpečí, že jsme dnes nuceni upustit od otevření humanitárních koridorů,“ dodala.

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj vyzval občany, aby se na vlastní pěst pokusili dostat do měst Popasna, Lysyčansk, Rubižne a Severodoněck, odkud budou moci být převezeni do bezpečí. „Dokud můžete, evakuujte se na západní Ukrajinu,“ uvedl s odkazem na všeobecně očekávanou ofenzívu ruské armády v Donbasu.

Video  Devastace okolí Mariupolu po ruském ostřelování  - reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa