Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

V Mariupolu čeká na záchranu 100 tisíc lidí. Řezník Kadyrov Ukrajincům vzkazuje: Vzdejte se

Aktualizováno -
13. dubna 2022
11:58
Autor: ČTK - 
13. dubna 2022
09:40

V Mariupolu stále čeká na evakuaci více než 100.000 civilistů, uvedl podle agentury Reuters starosta obléhaného přístavního města na jihovýchodě Ukrajiny Vadym Bojčenko. Podle ukrajinské vicepremiérky Iryny Vereščukové se dnes humanitární koridory neotevřou kvůli tomu, že ruská strana nedodržuje dohody. V Mariupolu podle ukrajinské armády ruské síly pokračují v náletech na město a útočí na ocelárnu Azovstal a námořní přístav, kde se stále drží ukrajinské jednotky. 

Bojčenko uvedl, že o odchod z Mariupolu žádá více než 100.000 lidí, ruská armáda ale už čtvrtý den v řadě evakuacím brání. V uplynulých týdnech Rusové nevpouštěli do Mariupolu evakuační autobusy, v některých případech nicméně dovolili obyvatelům odjet vlastními vozidly.

Ukrajinský generální štáb se o údajném vzdávání se vojáků brigády námořní pěchoty v Mariupolu nezmínil a mluvčí ministerstva obrany v Kyjevě agentuře Reuters řekl, že o něčem takovém nemá informace.

8:56
Dnes

„Dnes v noci zahájilo Rusko nejmasivnější íránský útok kamikadze dronů na Ukrajinu: 54 dronů (52 bylo sestřeleno). To opět dokazuje: autoritářské režimy se spojují, aby nás zničily. Musíme se postarat o to, aby byly podniknuty kroky proti všem z nich, nejen proti Rusku,“ tweetuje ukrajinská poslankyně Kira Rudiková.

Čtyřicet z těchto dronů mířilo na Kyjev, který dnes - poslední neděli v květnu - slaví 1541. výročí svého založení.

8:20
Dnes

Moskevský patriarchát zbavil funkce šéfa expertní rady pravoslavné církve pro církevní umění Leonida Kalinina, a to kvůli obstrukcím proti přenesení slavné ikony svaté Trojice od Andreje Rubleva ze státní galerie do moskevské katedrály Krista Spasitele. Patriarcha Kirill odvolal preláta Kalinina i z dalších církevních funkcí a zakázal mu sloužit bohoslužby, uvedla ruská média s odvoláním na komuniké patriarchátu.

Slavnou ikonu se v polovině května rozhodl ruský prezident Vladimir Putin vrátit pravoslavné církvi, která patří k oporám Putinova režimu.Tento krok dala agentura AFP i do souvislosti s rostoucím vlivem církve v Rusku.

7:44
Dnes

Ruský prezident Vladimir Putin dnes nařídil posílit ostrahu hranic, aby byl zajištěn „rychlý“ pohyb ruských vojáků a civilistů do ukrajinských regionů, které jsou nyní pod kontrolou Moskvy. Informovala o tom agentura Reuters, která připomíná, že v posledních týdnech sílí útoky uvnitř Ruska.

Putin se k ochraně hranic vyjádřil ve vzkazu pohraniční stráži, která je součástí tajné služby FSB, a to u příležitosti jejího svátku. Zdůraznil, že jejím úkolem je „spolehlivě krýt“ linie v blízkosti bojové zóny. „Je nutné zajistit rychlý pohyb vojenských i civilních vozidel a nákladů, včetně potravin, humanitární pomoci a stavebních materiálů, které jsou zasílány novým subjektům (Ruské) federace,“ uvedl Putin ve zprávě zveřejněné na telegramu Kremlu.

Zobrazit celý online

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč naopak podle agentury Unian prohlásil, že příslušníci 36. brigády námořní pěchoty v obklíčeném Mariupolu se dokázali komplikovaným a riskantním manévrem spojit s plukem Azov, který podle dřívějších zpráv hájí právě ocelárnu Azovstal. „Azov získal silné posily: 36. brigáda se vyhnula postupnému zničení a dostala druhou šanci. Obránci města teď už společně výrazně posílili bráněné území,“ uvedl Arestovyč.

Prokremelský čečenský vůdce Ramzan Kadyrov tvrdí, že v ocelárně Azovstal jsou bez lékařské pomoci asi dvě stovky zraněných, a vyzval všechny zbývající ukrajinské vojáky, aby se vzdali. Ruská televize podle Reuters odvysílala záběry, které podle ní ukazují námořní pěšáci. Ti se podle televize vzdali v úterý z pozic v mariupolských železárnách.

Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak dnes na twitteru vyjádřil vděčnost Spojeným státům za poskytnutou vojenskou pomoc, ale zdůraznil, že Ukrajina potřebuje těžší zbraně, aby se ubránila očekávanému tvrdšímu útoku ruské armády. „Potřebujeme program, jako byl lend-lease (americký zákon o půjčce a pronájmu, pomáhající spojencům za druhé světové války - pozn. ČTK), více těžkých zbraní pro obranu a odvrácení dalšího ruského barbarství,“ napsal.

Evakuační koridory neotevřou

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Vereščuková dnes uvedla, že ruská armáda blokuje evakuační autobusy a porušuje klid zbraní v místech dohodnutých evakuačních koridorů. „Okupanti nejenže nerespektují mezinárodní humanitární právo, ale ani řádně nekontrolují své lidi na místě. To vše vytváří na trasách takovou míru nebezpečí, že jsme dnes nuceni upustit od otevření humanitárních koridorů,“ dodala.

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj vyzval občany, aby se na vlastní pěst pokusili dostat do měst Popasna, Lysyčansk, Rubižne a Severodoněck, odkud budou moci být převezeni do bezpečí. „Dokud můžete, evakuujte se na západní Ukrajinu,“ uvedl s odkazem na všeobecně očekávanou ofenzívu ruské armády v Donbasu.

Video  Devastace okolí Mariupolu po ruském ostřelování  - reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa