Pokud chcete za svůj pád a následky na zdraví získat odškodnění, budete potřebovat pevné nervy a neprůstřelné argumenty. Musíte totiž prokázat, že váš úraz zavinil vlastník komunikace.

5 rad, co udělat po pádu

◆ Zkontrolujte se

Jako první po pádu řešte své zdraví. Zvažte, jestli je třeba lékařská péče i to, zda se k lékaři zvládnete dopravit sami nebo bude potřeba přivolat rychlou záchrannou službu.

Požádejte o pomoc

Pokud byl někdo svědkem vašeho pádu, nezapomeňte si na něj vzít kontakt (jméno, adresu, telefon nebo mail), případně ho požádat, aby s vámi počkal do příjezdu záchranářů.

◆ Pořiďte fotodokumentac

Pokud je to jen trochu možné, pořiďte (nebo někoho požádejte) si detail místa, kde se vám úraz stal. Především zaznamenejte i stav chodníku v okamžiku úrazu. Později získané fotografie už by nemusely být dostatečně průkazné.

◆ Zapište si místo i čas

Pro jistotu si poznamenejte, kde přesně jste upadli, kolik bylo hodin, jak místo pádu vypadalo i jaké bylo počasí (mráz, sněžilo apod.).

◆ Vyžádejte si lékařskou zprávu 

V případě, že jste kvůli úrazu museli vyhledat lékařské ošetření, vyžádejte si lékařskou zprávu. A pohlídejte si, aby přímo v ní bylo uvedeno, že se jedná o ošetření po úrazu na chodníku.

Nač máte nárok 

Pokud utrpíte škody na zdraví a majetku, máte nárok na řadu věcí. Požádat si můžete o bolestné (odvíjí se na základě lékařského nebo znaleckého posudku), náhradu za ztížení společenského uplatnění, náhradu škody za rozbité věci (např. poškozený mobil, rozbité brýle, roztržené oblečení apod.), ušlý zisk ze mzdy kvůli pracovní neschopnosti a náklady spojené s léčením (např. nákup rehabilitačních pomůcek atd.)

Autor: profimedia.cz

Jde to i bez důkazů

Zabránil vám zdravotní stav v pořízení důkazů? Získání odškodnění bude složitější, ale nikoli nemožné. O svědectví budete muset požádat pracovníky rychlé záchranné služby, kteří byli u výjezdu. Kontaktujte je co nejdříve a vyžádejte si od nich písemné vyjádření.

Za chodník většinou ručí obec

Je chybou domnívat se, že za chodník odpovídá majitel přilehlého domu. Za schůdnost totiž odpovídá majitel, což je většinou obec. Ta také platí náhradu škody, pokud úraz vznikl skutečně kvůli závadě ve schůdnosti chodníku.

Povinnosti má i chodec

Zákon nestanoví povinnosti jen majiteli chodníku, ale i chodci. Samozřejmostí by podle zákona měla být vhodná obuv, obezřetnost, předvídavost i snaha předejít možné škodě. Na náhradu škody má zjednodušeně řečeno nárok jen chodec, který tohle všechno splní a navíc upadl kvůli tomu, že nemohl předpokládat změnu schůdnosti chodníku.

Ledovka, náledí a černý led. Jak si s nimi poradit, když řídíte?