V létě roku 2005 postihla maminku Vlasty Sochové Helenu Liboskovou (88) mozková příhoda. Od té chvíle se její zdravotní stav postupně zhoršuje. Byla zbavena svéprávnosti, proto o financích, právních úkonech i péči rozhoduje pouze oficiální opatrovník.

„Opatrovnicí jsem byla já od roku 2008,“ říká paní Sochová. O statut opatrovnice ale přišla. „Může za to spor s mojí sestrou,“ přiznala. Obě ženy se totiž dlouhé roky o maminku »přetahovaly«. V péči se střídaly ve tří- a víceletých intervalech, ale shodu nenašly…

Nemůže být sama

Paní Sochová cítí křivdu. „Jako opatrovnice jsem zařídila pečovatelskou službu, donášku a přípravu jídla, financovala péči, i když bydlela u sestry,“ líčí. V roce 2014 si matka Helena zlomila krček stehenní kosti. „Sestra pracuje a maminka byla zrovna sama doma,“ vysvětluje. To je kámen úrazu. Vlasta Sochová je totiž v invalidním důchodu, nepracuje a o matku se může starat 24 hodin denně ona, případně také její partner, se kterým žije. „Jenže magistrát mi sebral statut opatrovnice a nyní je opatrovníkem město,“ podotkla.

Je jen kost a kůže

Stav její maminky Heleny se letos prudce zhoršil. Stal se z ní »ležák«. Po pobytu v nemocnici v Karviné rozhodl Odbor sociální péče o umístění ženy v LDN v Orlové a vzápětí o přesunu do domova důchodců v Českém Těšíně. A tady podle paní Sochové chřadne. Proto se sociálkou bojuje.

„Usiluji o předběžné opatření a svěření maminky do péče. Její stav se zhoršuje, je apatická, v podstatě jí jen jídlo, které jí donesu. Už je jen kost a kůže. Jednou mi pošeptala, ať ji vezmu domů,“ hlesla Vlasta Sochová. „Sestra s tím, abych si ji vzala do péče, nesouhlasila, možná k tomu soud přihlédl, nevím,“ řekla. Sice se odvolala a hodlá bojovat, příliš velké naděje si ale nedává. Ptá se proto Ombudsmana Blesku: „Existují ještě nějaké jiné možnosti?

O mé péči nechtějí slyšet

U nesvéprávných osob rozhoduje o jejich osudu opatrovník. A to je v případě maminky Vlasty Sochové město, které prostřednictvím sociálky trvá na tom, aby byla paní Helena nadále v českotěšínském domově důchodců, kde má stálou péči. „Proto mi to zamítli. A o tom, že by stálou péči měla i u mě, nechtějí slyšet,“ řekla k tomu paní Sochová.

Magistrát: Opatrovník rozhodoval v jejím zájmu

K případu se vyjádřil také mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček. „Při rozhodování o umístění p. Liboskové do pobytového zařízení opatrovník rozhodoval v zájmu p. Liboskové, respektoval její vůli, přihlédl k jejímu zdravotnímu stavu, potřebám. Dále je nutné dodat, že opatrovník je ve stálém kontaktu s p. Liboskovou, kompetentními osobami pobytového zařízení, průběžně monitoruje průběh adaptace p. Liboskové a konzultuje její zdravotní stav s odborným personálem,“ zaslal stanovisko Odboru sociálního mluvčí magistrátu Lukáš Hudeček.

Ombudsman Blesku: Problém jsou neshody mezi dcerami

Smutný příběh paní Vlasty a její maminky Heleny prostudoval Ombudsman Blesku a advokát Pavel Novák. „Pokud jde o problémy čtenářky, je třeba se zaměřit na tři odlišné oblasti. Za prvé: Nelze v tuto chvíli dosáhnout toho, aby měla maminku doma jiným způsobem, než že se dohodne se sociálním zařízením, kde je maminka umístěna. Tedy že ji pustí na návštěvu,“ radí Pavel Novák. Podle něj je to nyní jen o dohodě a žádná právní cesta v takto krátké lhůtě neexistuje.

„Pak je tu druhý bod. A to zabývat se otázkou, jak dosáhnout toho, aby maminka byla v péči jedné z dcer. Zde totiž paní Vlasta učinila vše, co mohla. Tedy, jak jsem prostudoval spisy, podala návrh na předběžné opatření a žalobu a nelze nic jiného poradit. Musí počkat na rozhodnutí soudu,“ vysvětluje Novák. Musí se dohodnout, jinak…

A za třetí… V celém případu jsou tím hlavním neshody mezi sestrami. „Pokud se totiž nedohodnou, tak soudce nemůže vědět, která z dcer bude pro maminku lepší opatrovník, proto to vyřeší tak, že dá opatrovnictví sociálnímu zařízení a má čisté svědomí, že nepochybil,“ pokračuje Ombudsman Blesku.

Pokud nastane situace, kdy senior potřebuje zřídit opatrovníka, tak podle Nováka soud preferuje někoho z rodiny. „Pokud jich je více, tak musí mít mezi sebou souhlas. Musí se dohodnout, kdo bude tím opatrovníkem. Nemohou se prát, protože pak to dopadne tak, jako v případě paní Heleny,“ varuje Pavel Novák.

Majetek převrací lásku v násilí, říká režisérka dokumentu o týrání seniorů Ivana Pauerová

Video
délka: 19:51.23

Majetek převrací lásku v násilí, říká režisérka dokumentu o týrání seniorů Ivana Pauerová Redakce Blesk