Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Přilepšení k důchodu: Plete 30 párů za měsíc. Ponožky od babičky pomáhají bezdomovcům

Autor: Sabina Dračková - 
1. prosince 2019
10:18

Po smrti manžela se Dáša přestěhovala do Prahy a k důchodu si začala přivydělávat pletením ponožek. Byznys jí docela vynáší, zapojila se totiž do projektu Ponožky od babičky, kde plete dalších dvě stě dam. Z darovaných přízí pletou ponožky, které se prodávají na internetu. Za vydělané peníze se vylepšuje jejich seniorské centrum. V zimě by rády pomohly lidem bez domova, a tak pletou o to víc. Koupit bezdomovcům ponožky může kdokoliv.

„Bydleli jsme normálně na vesnici, kde jsem žila tak krásně až do roku 2015, kdy mi zemřel manžel. Když jsem ovdověla, tak jsem na baráku nemohla zůstat sama a přestěhovala jsem se do Prahy,“ tady se paní Dáša naplno pustila do pletení, které ji bavilo celý život. První svetr upletla před víc než pětašedesáti lety pro svého malého bratra k Vánocům.

Zapojila se mezi další pletařky ze seniorského centra Elpida. „Třicet párů ponožek jsem upletla za měsíc. A byl to můj první výdělek k důchodu. Byla jsem strašně šťastná a naše dcera úplně jásala, že jsem si vydělala nějakou korunku. Bylo to hezké,“ vzpomíná na první vydělané peníze seniorka Dáša.

Ponožky, které babičky upletou, se pak prodávají na internetu. Stojí okolo tří stovek. „Co se týče ceny, je složená ze tří částí. Jednu třetinu dostávají pletařky, druhá třetina tvoří nezbytné náklady spojené s distribucí a prodejem a třetí třetina jde na podporu dalších projektů pro seniory v Centru Elpida,“ řekl Blesk Zprávám ředitel centra, které vzdělává a pomáhá seniorům.

Babičky v centru často pletou společně. Babičky v centru často pletou společně. | Elpida

„Když se mi nashromáždí nějaké svetry, tak je vyperu, a pak je s manželem na zahradě páráme,“ říká paní Lída, která taky plete ponožky na prodej. Klubíčka vlny totiž obyčejně nekupují, pletou raději z vlny, která už je nepotřebná. I každý pár od paní Dáši je pokaždé jiný. „Teď jsem dělala melounové, ale mám tady připravené i kiwi,“ popisuje. Recyklované ponožky jsou navíc levnější než ty, které dámy pletou z nové vlny.

Všechny pletařky od začátku vědí, že pletením podporují další seniory. V období Vánoc a zimy se rozhodly pomoct i lidem bez domova. Centrum se spojilo s Armádou spásy. Právě ti budou bezdomovcům ponožky předávat, koupit je pro ně může každý. Cílem je prý zahřát lidi bez domova na nohou i na srdci. Loni dostalo ponožky 700 bezdomovců.

Zobrazit celou diskusi
Další videa