Seniorka žije jako nájemnice v malém družstevním bytě. Většina lidí v domě si prý bytové jednotky odkoupila a na společné schůzi následně odhlasovala zrušení společného satelitu. Platí si totiž služby od poskytovatele internetu a televizních stanic. „Aby nemuseli platit dalších třicet korun za společnou anténu, nechali ji zrušit, jenže já teď nemám signál,“ postěžovala si paní Krausová reportérům Blesku.

Když jí začala obrazovka vypovídat službu a seniorka se nemohla dívat na oblíbené seriály, zavolala odborníka na antény. Ten jí doporučil pořízení vlastní antény. Jenže ta problém nevyřešila. „Obraz se buď rozpadal, zrnil, nebo nefungoval vůbec, tak jsem zavolala znovu odborníka. Pořídila jsem si další anténu za bezmála dva tisíce, která má být nejsilnější,“ ukázala důchodkyně na nový přístroj. Jenže ani po jeho instalaci obraz nefunguje tak, jak má. „V podstatě mi běží jen pár programů, a to ještě během dne, když jsou lidi v práci. Večer, když mají všichni puštěnou televizi, se na obraz prakticky nedá dívat vůbec,“ řekla žena.

Ptáte se, proč si paní Krausová taky nezajistí službu od některého z dodavatelů kabelových stanic? Odpověď je jednoduchá: Nemá na to finance. Seniorka totiž pobírá důchod ve výši necelých 11 tisíc korun, za inkaso na byt a elektriku platí skoro sedm tisíc. „Zbytek mi sotva stačí na léky, jídlo a ošacení,“ vylíčila svou situaci žena, která musí počítat každou korunu. Teď jí navíc po 14 letech vypověděla službu lednice i pračka, a důchodkyně tak zvažuje půjčku, kterou by pak ale musela splácet několik let.

Televize jí chybí, protože zvuk a obraz pro ni leckdy znamenaly jedinou společnost. „Díky pořadům mi čas utíkal alespoň o něco rychleji. Teď můžu sedět v křesle a dívat se do svých čtyř stěn,“ povzdechla si.

Ombudsman Blesku: Vlastník domu nemusí zajistit signál

Podle Českého telekomunikačního úřadu ukládá zákon o elektronických komunikacích vlastníku domu povinnost umožnit (nikoliv zajistit, zřídit nebo udržovat) uživateli bytu příjem rozhlasového a televizního vysílání za podmínky, že v místě příjmu je signál přiměřené kvality. „Žádný právní předpis neukládá vlastníkům domů povinnost udržovat společnou televizní anténu. Instalaci antény si zajišťuje uživatel bytu sám na své náklady,“ řekl Martin Drtina z ČTÚ.

„Jestliže paní Krausová nechala u odborné firmy prověřit sílu signálu a ani po opakované instalaci doporučených antén nedošlo ke zlepšení příjmu, pak to svědčí o tom, že v daném místě není signál přiměřené kvality a je třeba, bohužel, hledat, alternativní příjem TV vysílání,“ dodal tiskový mluvčí. Podle právníka Lukáše Zeleného z dTestu je jednání družstva v pořádku. „Družstvo a jeho členové si můžou odhlasovat zrušení společné antény,“ řekl. Těm, kdo hlasovali proti, však nevzniká žádný nárok například na slevu z nájmu.

Blesk zjistil: Důchodkyně bude mít nárok na dávky

Ombudsman Blesku se s nepříjemnou situací paní Hany nechtěl smířit, a proto se rozhodl sehnat jí peníze jinak. Vzhledem k výši jediného příjmu – starobnímu důchodu seniorky a nákladům na bydlení, bude mít paní Krausová pravděpodobně nárok na dávku státní sociální podpory, a to příspěvek na bydlení, který by mohl přesahovat i dva tisíce korun. Podle Úřadu práce ČR ale na jiné dávky, jako je například příspěvek na živobytí, paní Krausová nejspíš nedosáhne. Mohla by si však zažádat o dávku mimořádné okamžité pomoci, z které by uhradila náklady spojené s pořízením nezbytných základních předmětů dlouhodobé spotřeby, jako je právě pračka nebo lednice. Úřad práce může například přispět jen na opravu obou spotřebičů, případně koupit jeden z nich. Případ budeme dále sledovat.

Fotogalerie
6 fotografií