Obilí už se tu sice nemele, ale jinak to v mlýně vypadá téměř tak, jako kdybyste se nejméně o 100 let posunuli nazpět v čase.
Bývalou slávu mlýna připomíná náhon, nápis na štítu a především expozice, která je v tomto mlynářském muzeu umístěna. Momentálně se jedná o výstavu s názvem Kouzlo větrných mlýnů, která je uspořádána ve spolupráci s Technickým muzeem Brno a badatelem Janem Doubkem.

Větrné mlýny jsou pozoruhodné technické památky, které z naší krajiny již pomalu mizí. Přitom ještě před 150 lety jich bylo na území dnešní České republiky víc než tisíc. Nejvíce se jich nacházelo v Moravské bráně, tj. v oblasti od Kroměříže po Ostravu. Dnes je u nás již pouze 79 míst, kde je větrný mlýn nebo jeho torzo k vidění. I ty aktuální výstava mlynářského muzea, která končí 15. října, představuje.
Pokud však návštěvníka zajímá více život vodního mlýna, stačí se jen porozhlédnout po okolí. Staré časy tu připomíná i pasoucí se stádo krav. Majitel mlýna, který skot chová, patří mezi ekofarmáře.
Pro turistu, kterému nestačí ani toto nebo pro toho, kdo chce na Vysočině strávit dovolenou, jedna dobrá zpráva: V mlýně se lze i ubytovat. Přilehlá loučka nabízí dost prostoru pro kempování, kouzelnější je ale přespat přímo ve mlýně. Ubytovat se zde můžete v tzv. šalandě, místnosti, kde kdysi spávala mlýnská chasa. Nachází se zde původní vybavení a kamna na tuhá paliva. V chladnějším večeru si tedy můžete přitopit voňavým dřevem a ve snech se přenést do dob, kdy mlýnské kolo ještě klokotalo a v náhonu šuměla voda.
V okolí mlýna určitě stojí za zhlédnutí několik zřícenin, pramen řeky Jihlavy a zdatnější turista třeba podnikne výšlap na Javořici, nejvyšší horu Českomoravské vysočiny.
Na Vysočině se na konci srpna slámovalo, více zde!