Na co všechno by si měli dát řidiči pozor? Jak je to s pokutami? A které dny a hodiny je lepší raději vůbec nejezdit?
Spěchat v Chorvatskou se letošní léto nevyplatí. Pokuty za dopravní přestupky se rapidně zvýšily a řidičům hrozí i vězení! V něm může na dva měsíce skončit každý, kdo řídí auto s více než 1,5 promile alkoholu v krvi, nebo překročí povolenou rychlost o 50 km v hodině.
Co všechno se (ne)smí?!
Povolený limit alkoholu v krvi řidiče je 0,5 promile. Pro některé skupiny řidičů ale absolutní zákaz alkoholu platí dál. Týká se to taxikářů a také mladých řidičů do 24 let - samozřejmě i cizinců. Pokud se šofér dopustí dopravního přestupku a v krvi mu bude zjištěn alkohol do 0,5 promile, zaplatí pokutu cca 2500 Kč. Jestliže přesáhne 1,5 promile, může být řidiči vyměřena pokuta 17 až 50 tisíc Kč nebo může být odsouzen k trestu odnětí svobody až na 60 dnů. I to se dá ale vykoupit! Může vás to přijít až na 50 tisíc Kč.
Nezkušení řidiči, zpomalte!
'Mladí' šoféři s 'papíry' ne staršími než 2 roky nesmí jet vyšší rychlostí než 80 km/ h na silnicích a 110 km/ h na dálnicích. Všichni pak musí mít mezinárodní řidičský průkaz.
TŘI NEJKRITIČTĚJŠÍ MÍSTA NA TRASE!
- Se zdržením můžete počítat v Lučku u Záhřebu, kde se vybírá mýtné a v kritických dnech se tvoří kolony.
- Tunel Mala Kapela
- Tunel Svatý Rok I tento rok v obou tunelech zůstává průjezdná jenom jedna část.
Než vyjedete půjčeným autem, běžte k notáři
Chystáte se k chorvatskému moři autem a nejste v dokladech uveden jako vlastník? V tom případě si nechte vystavit od majitele auta potvrzení, že s vaší cestou za hranice souhlasí. Text musí být v anglickém nebo jiném světovém jazyce. Potvrzení o užívání firemního vozu či vozu vlastněného cizí osobou musí být ověřeno. Než se tedy rozjedete k moři, vydejte se k notáři...
Těmito opatřeními zabráníte případné možnosti zadržení vozidla policií do doby, než se prokáže, že auto není odcizeno. Některé evropské státy provádějí kontrolu už na hranicích a v případě, že nebudete mít souhlas majitele, může se stát, že vaše cesta skončila.
Rychlostní limity:
V obcích: 50 km/h
Mimo obce:
auto, motocykl: 90 km/h
auto s vlekem: 80 km/h
Rychlostní silnice:
auto, motocykl: 110 km/h
auto s vlekem: 80 km/h
Dálnice:
auto, motocykl: 130 km/h
auto s vlekem: 80 km/h
Poplatky za dálnice v Chorvatsku
Výjezd -> Směr -> Cena
Obilin -> Crikvenica, Krk - 37 HRK/130 Kč
Gospič -> Pag - 76 HRK/266 Kč
Zadar západ -> Dugi Otok - 105 HRK/368 Kč
Šibenik -> Šibenik, Vodice - 134 HRK/469 Kč
Dugopolje -> Split, Brač, Hvar - 157 HRK/550 Kč
Šestanovac -> Makarská, Dubrovník 171 HRK/600 Kč
(aktuální kurz: 1 HRK - 3,50 Kč)