Díky klasické kartičce zdravotního pojištění mají lidé k dispozici jen takový rozsah péče, jaký je v dané zemi hrazený z veřejných peněz a v mnoha případech je nutná i finanční spoluúčast. "Často se stává, že je blíž soukromá nemocnice, kde kartička zdravotní pojišťovny náklady nekryje. Běžné navíc je, že úhradu za ošetření chce nemocnice rovnou na místě,“ upřesňuje Jan Marek z Generali České pojišťovny. Zimní lyžovačka se nám může kdykoliv zvrtnout, a kromě zlomené nohy se můžeme dočkat i pěkně tučného účtu.

Jak tomu předejít?

V první řadě musí být člověk opatrný, aby se mu nic nestalo. Nic však není jisté a přihodit se nám může ledacos, aniž bychom si to museli sami nutně zavinit. Sjednání cestovního pojištění je čin, který dokáže ušetřit spoustu starostí, a ke všemu lze vyřídit online z pohodlí domova. Pojištění vyjde jen na pár korun denně a v porovnání s možným účtem za ošetření i náklady na celou dovolenou jde o skutečně zanedbatelnou částku, která v žádném případě nikomu díru do kapsy neudělá.

Jaký balíček cestovního pojištění zvolit?

Pojistné limity volte podle toho, jestli jedete do Evropy (kde stačí nižší pojistné limity), nebo do zbytku světa (potřeba násobně vyšších limitů). Zdravotní péče je totiž mimo Evropu mnohdy velmi nákladná – platí to zejména pro USA, Kanadu nebo Nový Zéland. Rozhodněte se i podle toho, co máte v plánu dělat. Některé sporty nebo činnosti jsou totiž s rizikovým příplatkem. Standartní balíčky se v současnosti dají sjednat i za pouhou stokorunu, což je v porovnání s potížemi, které by vám mohly během dovolené nastat, velmi nízká částka.

Pojištění lze sjednat i ze zahraničí

Cestovní pojištění není problém sjednat i ze zahraničí, pokud jste na něj před odjezdem zapomněli. Začíná platit okamžikem úhrady plné výše předepsaného pojistného a to vše za předpokladu, že ještě žádná škodní událost nenastala.