15. červen 2019
Svátek slaví Vít, zítra Zbyněk

Davy lidí ucpaly Mount Everest: Nejvyšší hora světa stále roste!

/
 • Mount Everest: Nejvyšší hora světa stále roste!
  10. června 2019 ● 14:51
   

  Dne 29. května uplynulo 66 let od doby, kdy na »střeše světa« stanul poprvé člověk. V minulých týdnech čekalo na ucpaném hřebenu pod vrcholem Mount Everestu na výstup více než 300 horolezců! Výsledek? V důsledku vyčerpání zahynulo už 11 lidí! Letošní horolezecká sezona je tak čtvrtou nejtragičtější v historii Everestu.

 • 1.

  Kde leží nejvyšší hora světa?

  Mount Everest leží v Himálaji, v pohoří, které odděluje Indický subkontinent od Tibetské náhorní roviny. V tomto pohoří se nachází deset ze čtrnácti nejvyšších vrcholů světa. Hora leží v části pohoří Mahalangur na hranici mezi Čínou a Nepálem.

  Na Everestu jsou dlouhé fronty

 • 2.

  Kolik měří?

  Nepálem i Čínou je uznávaná výška Mount Everestu 8848,43 metru nad mořskou hladinou. Pohoří Himálaje stále roste díky neustálému tlačení Indické desky na Eurasijskou, v důsledku čehož se zvětšuje i nadmořská výška Mount Everestu!

  Mount Everest

 • 3.

  První byl Hillary

  Jako první stanul na vrcholu nejvyšší hory světa Mount Everest 29. května 1953 Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský Šerpa Tenzing Norgay. Jako první se na horu bez podpůrného kyslíku podařilo vystoupit 8. května 1978 Reinholdu Messnerovi a Peteru Habelerovi. Od té doby už vrchol zdolalo přes 8300 horolezců včetně nepálských nosičů.

  Šerpa Tenzing Norgay a Edmund Hillary v základním táboře po zdolání vrcholu.

 • 4.

  Smrtelné nebezpečí

  Taková tlačenice by mohla být úsměvná, nebýt extrémních podmínek, které v takové nadmořské výšce panují. Kvůli dlouhému čekání jsou tak horolezci vystaveni smrtelnému nebezpečí! Mnohahodinový fyzicky náročný pobyt v podmínkách nízkého atmosférického tlaku může znamenat vážné zdravotní komplikace až smrt. Oproti jiným osmitisícovkám není výstup na Mount Everest klasickou cestou východní stěnou zas tak horolezecky obtížný. Tyto podmínky a náhlé změny počasí ale dělají z tohoto místa zónu smrti! Podle odhadů už zemřelo na Everestu kolem 300 lidí.

  Kanadský horolezec a filmař Elia Saikaly na Everestu

 • 5.

  Obtížné dýchání

  Největší zátěží pro horolezce je extrémně nízký tlak atmosférického vzduchu. Normální tlak přepočtený na hladinu moře je 1013,25 mbar či 760 mmHg (milimetrů rtuťového sloupce). Hodnota parciálního tlaku kyslíku PO2, rozhodujícího pro zásobování organismu kyslíkem, činí při hladině moře 159,2 mmHg (212,24 mbar), na vrcholu Mount Everestu v 8848 m ale jen 49,5 mmHg (65,99 mbar)! S rostoucí nadmořskou výškou tak tlak klesá, plíce mnohem obtížněji získávají kyslík, a lidské tělo tak reaguje mimo jiné zvýšenou dechovou frekvenci. Na úrovni moře stačí člověku dvacet, ve velkých výškách se frekvence zvyšuje až na 90 nádechů za minutu!

  Horolezec Ivo Grabmüller zdolal nejvyšší vrcholy všech světadílů. Zde na hoře Mount Everest.

 • 6.

  Britský geodet


  Hora nese od roku 1865 jméno britského geodeta George Everesta, který působil v Indii v letech 1830 až 1843. Byl zodpovědný za dokončení trigonometrického průzkumu Indie podél poledníku od jihu Indie až na sever Nepálu. Jeho následník Andrew Waugh změřil výšku vrcholu Everestu. Tibetsky se hora jmenuje Qomolangma, čínsky Čumulangma feng a nepálsky Sagarmátha.

  Sir George Everest.

 • 7.

  Brrrrrr...

  Na Everestu nepanuje žádné příjemné teplo ani v nejpříznivějším období pro výstup. V nejchladnějším měsíci, v lednu, se zde teploty pohybují od minus 35 do minus 60 stupňů Celsia! V nejteplejším červnu vystoupají teploty k minus dvaceti a výše, nikdy se ale nepřehoupnou přes bod mrazu.

  Na Everestu jsou dlouhé fronty

 • 8.

  Mount Everest je druhý

  Hora Mauna Kea na Havaji je vyšší než himálajský Mount Everest! Přesahuje totiž výšku deset kilometrů od své základny na mořském dně! Nad hladinou moře vyčnívá ale tato havajská hora jen 4205 metrů...

  Mauna Kea je i se svým úbočím pod hladinou moře ještě vyšší než Mount Everest

 • 9.

  Zelené boty

  Kvůli extrémním podmínkám na Everestu je téměř nemožné snášet z hory těla horolezců, kteří nezvládli výstup a zemřeli. Nemluvě o těch, které pohřbily laviny, či zmizeli v průrvách. Těla zůstávají často tam, kde vydechla naposledy, a horolezci je tak při výstupech míjejí. Nejznámějším tělem na Everestu je indický horolezec Tsewang Paljor více známý jako Green Boots (zelené boty). Zemřel v roce 1996 při výstupu severovýchodní cestou. Osudnou se mu stala bouře. Horolezec se ukryl pod skalním převisem, kde umrzl.

  Nejznámějším tělem na Everestu je indický horolezec Tsewang Paljor více známý jako Green Boots (zelené boty).

  Fotogalerie
  20 fotografií

Cestování

Česko Chorvatsko Itálie

Láká vás celodenní lenošení na pláži či turistika nebo dáte přednost památkám? Přinášíme tipy na výlety a dovolenou.

Nové tipy

LausanneGran Canaria * Vlak do Chorvatska

Grónsko * Arménie * Mrtvé moře * Singapur

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy