Olympijský areál v Mnichově leží zhruba 4 km severozápadně od centra města. Autory jsou architekti Frei Paul Otto a Günter Behnisch, kteří pro stavbu stadionu, haly a krytého bazénu použili unikátní konstrukci střechy ze 7 mm silného plexiskla zavěšeného na stožárech vysokých až 80 metrů. Dominantou komplexu a zároveň nejvyšší městskou budovou se pak stala 291 metrová Olympijská věž.

Olympijský areál v Mnichově. V levé části stadion, krytý bazén a hala, v pravo za silnicí dřívější olympijská vesnice.
Autor: Jiří Vítek

Severně, za městským okruhem, leží olympijská vesnice, na jejíž výstavbě se podíleli také dva velitelé teroristů. Díky tomu se v den přepadu na místě bez problémů orientovali. Na okraji mostu, spojujícího vesnici a sportoviště, je dnes trochu zanedbaný památník všem 12 obětem Mnichovského masakru.

Událost, provedená skupinou Černé září, trvala necelý den. Byla tak neočekávaná, že reakce německé strany působila jako jedna chyba za druhou. V roce 1972 ale tehdejší Západní Německo nemělo žádnou protiteroristickou jednotku. Ta vznikla až v reakci na únos a následné zabití sportovců. Po několika kolech vyjednávání a přeletu teroristů i rukojmích ve vrtulnících na vojenské letiště Fürstenfeldbruck nedaleko Mnichova došlo k přestřelce a zabití zbylých olympioniků. Teroristé přežili tři. Původně plánovaný odlet do některé z arabských zemí se neuskutečnil.

Celý areál je nyní volně přístupný a slouží k relaxaci. Obě haly i stadion jsou stále využívány ke sportovním účelům. Nejen turistům je určena otevřená vyhlídka na město a blízké okolí z Olympijské věže i návštěva unikátního stadionu.

Fotogalerie
26 fotografií