Odpočinout si, vyvětrat hlavu a nabrat síly. K tomu všemu by měla sloužit dovolená. Pro někoho znamená absolutní relaxaci čtrnáct dní opalovačky u moře, další nemá dobrý pocit, pokud nenachodí desítky kilometrů po horách. Jedno ale mají všichni společné. Dovolená je pevně daná zákonem a ten určuje, i jak postupovat při jejím vybírání. Dvacet volných pracovních dní. Tak vypadá podle zákona dovolená. Některé firmy a podniky ale zaměstnancům přidávají ještě pět dní dovolené, tzv. dodatkové. V tom, jak a kdy si ji vybrat, se ale občas názory podřízených a nadřízených prudce liší. Někteří zaměstnanci by si ji totiž nejraději vybírali po jednotlivých dnech (a to pokud možno v pátek, v pondělí a mezi svátky), šéfové zase dávají přednost tomu, když si jejich podřízení volno vybírají v delších úsecích a plán dovolených je hotov nejlépe v lednu. Zákon ale mluví jasně. "Pokud si zaměstnanec vybírá dovolenou v několika částech, musí alespoň jedna část trvat nejméně dva týdny, nedohodne-li se zaměstnanec se zaměstnavatelem jinak," vysvětluje Jaroslav Vaško z internetového serveru epravo. cz. Jinak ale podle něj nic nebrání tomu, vybírat si dovolenou po jednotlivých dnech. "Vždy je ale možné, že se zaměstnavatel oprávněně ohradí, že tak krátký časový úsek nemůže splnit smysl dovolené - zotavení," dodal právník.
Co možná (ne)víte * aby vám vznikl nárok na plných dvacet dní dovolené, musíte v kalendářním roce odpracovat aspoň šedesát dnů * jestli odpracujete méně než šedesát dnů, máte nárok na dovolenou jen za odpracované dny. Za 22 odpracovaných dní dostanete jednu dvanáctinu, tedy pět dní dovolené * termín čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Měl by ale přihlédnout jak ke svým zájmům, tak zájmům a přáním zaměstnance (např. přednost čerpání dovolené v prázdninových měsících by měly mít rodiny s dětmi apod.) * pokud šéf určuje podřízeným termín dovolené, musí ho oznámit minimálně čtrnáct dní dopředu * když šéf změní svému podřízenému termín naplánované dovolené a tomu kvůli tomu vzniknou nějaké problémy (platí penále za zrušení zájezdu apod.), musí tyto mimořádné náklady hradit zaměstnavatel * zkrátit zákonem daných dvacet dní dovolené může šéf zaměstnanci maximálně o tři dny a jen v případě neomluvené absence. * zaměstnavatel vám nesmí určit termín dovolené na dobu, když jste na nemocenské. stejně tak jako ženě na mateřské nebo rodičovské dovolené. * jedinou výjimkou, kdy šéf musí vyhovět žádosti o dovolenou, je dovolená, kterou si chce vybrat žena po skončení mateřské dovolené
Výplatu žádejte předem Spadá váš výplatní termín do doby vaší dovolené? Jestli byste raději viděli svůj plat před tím, než se vyrazíte rekreovat, jednoduše si o něj požádejte. Podle zákona vám to zaměstnavatel musí umožnit. A pokud si nejste jistí, jaká částka se na vaší výplatnici objeví po dovolené, pak čekejte částku ve výši průměrného hrubého výdělku z předchozího kalendářního čtvrtletí. A pozor, započítávají se do něj i přesčasy, odměny apod.
Nejdelší volno mají Rakušané Kdo touží po dlouhé dovolené, měl by se nejspíš v rámci EU odstěhovat do Rakouska. Rakušané, kteří mají odpracovaných 25 let, tam totiž mají nárok na 36 dní dovolené. Příjemnou třicítku volných dní ale mají kromě ostatních Rakušanů i Dánové a Španělé. Naopak nejkratší dovolenou, dvacet volných dní, mají v Belgii, Irsku, Itálii, Slovinsku, Velké Británii a na Kypru.
Jak si letos šikovně natáhnout víkend Vzít si den dovolené a zůstat doma pět dní? Kdo by nechtěl. Při pečlivém plánování to letos díky státním svátkům může vyjít! Nejlepší termíny: * 17. dubna - Pondělí velikonoční Když jste si vzali dovolenou dnes, v pátek 14. dubna, získáte čtyři dny volna. * 1. května - Svátek práce * 8. května - Den vítězství Protože oba svátky vycházejí na pondělí, vyplatí se vzít si dovolenou v pátek a prodloužit si víkend na čtyři dny. Kdo by si pak chtěl už v květnu užít dlouhý odpočinek, do kterého investuje pět dní dovolené, tomu se vyplatí si oba svátky propojit. Za pět dní dovolené od pátku 28. 4. do pátku 5. 5. totiž získáte jedenáct volných dní. * 5. července - Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje * 6. července - Den upálení mistra Jana Husa Horký letní tip! Vzhledem k tomu, že letos vychází dvojice červencových svátků na středu a čtvrtek, bude o tento týden v práci určitě rvačka. Při jednom dni dovolené, kterou si vezmete v pátek, získáte pět dní volna. Při třech dnech dovolené (pondělí, úterý, pátek) tak včetně obou víkendů získáte devět dní volna. * 28. září - Den české státnosti Letos tenhle svátek vychází na čtvrtek. Ve spojení s jedním dnem dovolené naplánované na pátek tak získáte čtyři dny volna. * 17. listopadu - Den boje za svobodu a demokracii Za jeden den dovolené před pátečním státním svátkem opět získáte čtyři dny volna v celku. * 25. prosince - 1. svátek vánoční * 26. prosince - 2. svátek vánoční * 1. leden - Den obnovy samostatného českého státu Za dovolenou, kterou si vezmete v pátek před vánočními svátky, získáte pět dní volna. Kdo dá přednost třem dní dovolené mezi vánočními svátky a Silvestrem, získá díky víkendům a pondělnímu státnímu svátku 1. ledna celkem deset dní volna.