13. listopad 2018
Svátek slaví Tibor, zítra Sáva

Dovolená se zvířaty: 7 tipů na bezstarostné cestování s vaším čtyřnohým kamarádem

/
 • Malého psa můžete vzít s sebou na palubu...
  12. září 2016 ● 18:20
   

  Vzali byste rádi své domácí mazlíčky s sebou například k moři nebo na hory? V dnešní době to už není problém. Přesto, než takto dlouhou cestu absolvujete, měli byste znát několik pravidel, která Vám pomohou k bezproblémové cestě za zaslouženým odpočinkem. Proto vám přinášíme několik tipů a rad, jak si dovolenou s vaším čtyřnohým přítelem bez starostí a zbytečného stresu z cestování vychutnat.

 • 1.

  Návštěva veterináře je nutností

  Každé zvíře, které opustí Českou republiku, musí být očipováno a mít očkovací průkaz, ve kterém budou záznamy o všech potřebných očkováních (nutnost je očkování proti vzteklině). Díky tomu vydá veterinář cestovní pas, který je od roku 2004 rovněž nutný. Veškeré bližší informace a pravidla nutná k tomu, aby váš pes mohl vycestovat, naleznete na stránkách Státní veterinární správy. Myslete také na to, že každý stát požaduje odlišné druhy očkování, aby psa vpustil na své území.

  Před odjezdem je třeba navštívit veterináře.
  Před odjezdem je třeba navštívit veterináře.
  Autor: Profimedia.cz

 • 2.

  Ochrana před nemocemi přenášenými komáry a klíšťaty

  Podíváme-li se na tradiční dovolenkové destinace na jihu Evropy, ideální pro přepravu zvířat je Itálie. V zemích jižní Evropy ale počítejte s tím, že se zde vyskytují jiné typy hmyzu a parazitů než v přirozeném prostředí vašeho mazlíčka. Proto se poraďte s veterinárním lékařem o vhodné formě antiparazitární ochrany proti komárům a klíšťatům, které nebezpečné nemoci přenášejí.

   

  „Komáři okolo Středozemního moře přenášejí původce onemocnění dirofilariózy, takzvané srdeční červivosti. Původcem je hlístice vlasovec psí, která parazituje v srdeční předsíni, komoře, v plicních cévách nebo v podkoží. Dle stupně postižení srdce můžeme pozorovat různé příznaky od unavitelnosti po zátěži, kašle až po vyhublost, bledost sliznic a apatii.

  Další nebezpečná onemocnění, mezi které patří babezióza, ehrlichióza a ricketsióza, jsou přenášena klíšťaty. Babezióza způsobuje akutní rozpad červených krvinek a u psa může docházet k šoku z poklesu krevního tlaku. Mezi příznaky patří nechutenství, horečka, apatie, krev v moči a žloutenka. Nejlepší prevencí je zabránit přisátí klíštěte vhodným antiparazitárním přípravkem, jako například obojkem nebo aplikací spot on pipety do oblasti lopatek. Na trhu je mnoho antiparazitik s různou délkou účinku a výběr toho správného konzultujte s veterinářem,“ doporučuje veterinářka MVDr. Dagmar Tarkošová z RoyalCanin.

  Komáři ohrožují i vaše domácí mazlíčky.
  Komáři ohrožují i vaše domácí mazlíčky.
  Autor: Profimedia.cz

 • 3.

  Přepravuje vaše aerolinka domácí zvířata?

  Základní otázka, na kterou byste měli znát odpověď dříve, než si vůbec dovolenou zarezervujete. Většina nízkonákladových leteckých společností totiž vůbec nemá přepravu zvířat v nabídce. Problémem je i let do Velké Británie. Do Londýna se se psem dostanete jen s minimem aerolinek, a když už se zadaří, tak pes může cestovat pouze jako „náklad“. Cestu může pes absolvovat také jako odbavené zavazadlo na cestě do Manchesteru, ale tato přeprava vás bude stát až 18 000 Kč! Naopak velmi přívětivou destinací pro cestování s domácími mazlíčky je Itálie, kde některé letecké společnosti nabízí přepravu pro psy už od 750 Kč.

  Ne všechny aerolinky vašeho mazlíčka přepraví.
  Ne všechny aerolinky vašeho mazlíčka přepraví.
  Autor: Profimedia.cz

 • 4.

  Cestování letadlem? V kabině pouze do 8 kg

  Pokud máte menšího pejska, je možné, že si jej budete moci vzít přímo do kabiny letadla. Existují ale jistá pravidla. Zvíře (nemusí to být pouze pes, můžete převážet i kočku, případně fretku apod.) i s přepravním boxem musí vážit maximálně 8 kg (může se lišit podle letecké společnosti, u některých aerolinek můžete najít horní hranici až na 10 kg). Maximální rozměr přepravního boxu je 48 x 32 x 29 cm a zvíře si v něm musí pohodlně lehnout, sednout, stoupnout a také musí mít prostor, aby se mohlo otočit. Před cestou si také zjistěte, jak to je s přepravními boxy na daném letišti. Dříve bylo běžnou praxí, že se přepravní klec dala na letišti vypůjčit, nyní je tato služba poskytována pouze některými aerolinkami.

  Malého psa můžete vzít s sebou na palubu...
  Malého psa můžete vzít s sebou na palubu...

   

 • 5.

  Na co dávat pozor při cestě autem?

  U cestování autem by pes neměl sedět na přední sedačce ani by se neměl volně pohybovat, aby neohrozil bezpečnost posádky. Ideálně by měl být v zavazadlovém prostoru odděleném mříží. Pokud pes cestuje na zadní sedačce, musí být bezpodmínečně upoután do bezpečnostního postroje. Zároveň byste měli pamatovat na to, že každé 2-3 hodiny byste měli zastavit, abyste psa vyvenčili, případně aby se mohl proběhnout. Pro psa je důležité, aby měl své místo v autě. Když mu pelíšek nebo deku, na které rád odpočívá, dáte vždy na stejné místo, můžete zmírnit stres z přepravy. Z bezpečnostních důvodů se nedoporučuje nechat úplně stažené okno během jízdy,to totiž může vést k zánětu spojivek nebo uší, nemluvě o hrozbě úrazu. Snažte se vyvarovat situací, kvůli kterým by váš pes musel zůstat v zaparkovaném autě. Když je ale tato varianta nutná, zaparkujte na místě ve stínu, nechte lehce pootevřená okénka, zajistěte přístup k čerstvé pitné vodě a snažte se co nejrychleji vrátit za svým psím kamarádem.

  Pes potřebuje na cestování dostatek prostoru.

   

 • 6.

  Ve vlaku vždy na vodítku a s náhubkem

  Pokud se vaše domácí zvíře vleze do přepravního boxu o rozměrech 90 x 60 x 40 cm, potom je box považován za příruční zavazadlo a zvíře s vámi může cestovat úplně zdarma. Schránka se nijak neliší od těch, které musíte mít v letadlech, musí tedy být zcela uzavíratelná a mít nepropustné dno. Žádné živé zvíře nelze přepravovat ve vlaku formou úschovy během přepravy. Pokud máte větší zvíře, můžete cestovat pouze 2. třídou. Pes zároveň musí mít náhubek, musí být držen na vodítku na krátko a nesmí být přepravován na sedadle. Cena, za kterou cestuje váš čtyřnohý kamarád, se liší podle počtu kilometrů. Minimální cena za krátkou vzdálenost do 50 km je 15 Kč, pokud cestujete se psem více než 350 km, platíte za psa 50 Kč.

  Do vlaku smíte pouze s náhubkem.
  Do vlaku smíte pouze s náhubkem.
  Autor: Profimedia.cz

   

 • 7.

  Na co nezapomenout při cestách s vaším psem či kočkou?

  Co sbalit s sebou, abyste byli kompletně připravení na dovolenou se svým zvířecím kamarádem? Jak už bylo zmíněno, nesmíte zapomenout na očkovací průkaz a cestovní pas. Stejně jako před cestou uzavíráte cestovní pojištění pro sebe, tuto možnost máte i u zvířat. Důležitou součástí cestovního zavazadla by mělo být krmivo, voda a pamlsky. Pro každý případ přibalte i základní léky, ať už jde o dezinfekci, antibiotickou mast, tablety proti průjmu nebo zvracení, a hodit se vám může i obvaz, případně náplasti. Rovněž doporučujeme vzít s sebou základní pomůcky jako kartáč, hřeben, hadřík, ručník, náhradní obojek, postroj, vodítko a náhubek.

  Dovolená s domácím mazlíčkem? Proč ne!

  Fotogalerie
  17 fotografií

Cestování na Blesk.cz

Kam k moři Kam na lyže Amišové

Láká vás celodenní lenošení na pláži či turistika? Je libo vyrazit za památkami nebo vánočními trhy? Přinášíme tipy na výlety a dovolenou v oblíbených destinacích i neprozkoumaných klenotech světa.

Bali * Katalánsko * Malta * Krakov * Lanzarote 

Lisabon * Zanzibar * Palermo * Madeira

Sardinie * Balaton * Singapur * Azory

Kilimandžáro * Vesuv * Venezuela

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy