"Na dovolené v Rakousku do mého obytného vozu narazil kamion a celý ho zničil. Já jsem spal v tu dobu s přítelkyní uvnitř a utrpěli jsme vážná zranění. Máme se domáhat odškodnění v Česku nebo Rakousku?"
Pro vyřizování Vašeho odškodnění platí právo místa nehody, tj. rakouské právo a rakouská regulační praxe a podle toho, ve kterém státě je vozidlo viníka registrováno, máte primárně právo uplatňovat nároky na náhradu škody proti příslušné pojišťovně nebo proti rakouské kanceláři zelených karet (Rakouskému svazu pojišťoven).
Pochází-li provozovatel vozidla, kterým Vám byla škoda způsobena, z jiné země EU, máte podle tzv. 4. motorové směrnice EU jako poškozený rovněž právo uplatňovat svoje nároky v České republice proti škodnímu zástupci příslušné zahraniční pojišťovny pro Českou republiku. Je však třeba zdůraznit, že souběžné uplatňování nároků v Rakousku a České republice je nepřípustné. Vaše rozhodnutí, zda budete uplatňovat svoje nároky na náhradu škody v Rakousku nebo v České republice, tak bude aktuální pouze za předpokladu, že Vám byla způsobena škoda vozidlem registrovaným v jiné zemi EU.
Uplatněte své nároky hned v Rakousku
Využití institutu škodního zástupce Vám však v tomto případě za žádných okolností nedoporučujeme. Jedinou výhodou by pro Vás totiž mohl být pouze fakt, že můžete jednat o náhradě škody v češtině, avšak pokud jde o dobu vyřizování Vašich nároků a výši odškodnění, je pro Vás bez jakýchkoliv pochybností výhodnější uplatňovat nároky přímo v Rakousku.
Z našich zkušeností je zřejmé, že škodní zástupci zahraničních pojišťoven pro Českou republiku, kteří provádějí likvidaci škody jménem a na účet příslušné zahraniční pojišťovny, mají totiž velmi často problémy s aplikací cizího práva a ačkoliv navenek deklarují likvidaci podle práva místa nehody, ve skutečnosti mají tendence aplikovat české právo a zejména českou regulační praxi. Značné rozdíly tak mohou nastat například při stanovení odškodnění za bolestné, kdy odškodnění podle rakouského práva je několikanásobně vyšší, než podle českého práva.
Kromě toho, škodní zástupce není oprávněn vyplácet odškodnění ani činit jiné podstatné kroky bez souhlasu zahraniční pojišťovny, což dobu vyřizování nároků často o řadu měsíců prodlužuje. Ve Vašem případě lze navíc s jistotou odhadovat, že Vaše nároky nebude možné prosadit v plném rozsahu mimosoudní cestou a nakonec budete stejně nucen se obrátit se žalobou o náhradu škody na příslušný soud. Klienti D.A.S. mají v takovém případě výhodu – vhodného rakouského advokáta jim zajistí a zaplatí D.A.S., stejně jako soudní poplatek a další náklady soudního řízení.
Více informací naleznete zde.