Zatímco dřívější údaje uváděly délku 6300 kilometrů, upřesněné kartografické měření hovoří o 8851,8 kilometru. Informoval o tom list China Daily.

Zpráva ale také varuje, že památce, která je jako jediná stavba údajně viditelná z vesmíru a která je od roku 1987 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je na mnoha místech silně ohrožena. Vinu na tom nese výstavba silnic, průmyslový rozvoj a také extrémní meteorologické podmínky.

Nové měření bylo provedeno s pomocí technologie GPS a infračerveného záření, díky nimž byly objeveny dosud neznámé horské a pouštní úseky.

Stavba vznikla jako ochrana před mongolskými kmeny a její základy byly položeny ve 3. století před naším letopočtem, za vlády dynastie Čchin. Podle přesných měření se skládá z 6259,6 kilometru zdi, 359,7 kilometru příkopů a v délce 2232,5 kilometru využívá přírodních překážek jako hor a řek.

Dnešní podoba Velké čínské zdi je z 15. až 17. století, kdy byla vystavěna její nejdelší část. Prochází deseti provinciemi a protíná Čínu od provincie Kan-su na západě k Liaotungskému zálivu na východě; na některých místech se tyčí do výše 11 metrů.

Nově zmapované části byly postaveny za dynastie Ming, která Číně vládla v letech 1368-1644. Některé z těchto úseků se ocitly vlivem častých písečných bouří pod nánosy písku nebo jsou z nich jenom hromady suti a hlíny, takže by mohly do 20 let zcela zmizet. Zejména v provincii Kan-su byly některé části zdi budovány z písku a hlíny, jejichž odolnost se nedá s cihlami a kameny z ostatních úseků srovnat.