10. Tahle ulička do kopce vzdoruje fyzikálním zákonům
Zdá se, že na tomto turisty oblíbeném místě se úplně popírají základní fyzikální zákony. Při vypnutí motoru na spodku mírného kopce totiž jede auto paradoxně do kopce – a ne z něj! A tohle místo prý není jediné takové na světě. Důvodem podivného úkazu je ale optický klam způsobený okolním prostředím.
9. Nejkratší ulice
Ebenezer Place ve skotském Wicku je nejkratší ulička na světě, která měří jen 2,06 metru. Na ulici se nachází jen jeden dům, s adresou Ebenezer Place 1, který postavili v roce 1883.
8. Nejdelší silnice
Panamerická dálnice je nejdelší silnicí pro motorová vozidla na světě. Táhne sa podél téměř celého amerického kontinentu a měří neuvěřitelných 48 000 kilometrů. Dálnice prochází přes 15 států, včetně USA, Kanady, Mexika, Peru, či Argentiny.
7. Nejužší ulice
Parliament Street se nachází ve městě Exeter v Anglii. Protože měří jen 0,64 metru, pokládá se za nejužší uličku na celém světě. Původně se jmenovala Small Street (Malá ulice), ale později byla přejmenovaná na Parlamentní ulici. Dějiny uličky se datují už od 14. století a na délku má 50 metrů.
6. Nejstarší dochovaná člověkem vybudovaná cesta na světě
Cesta ke Gize je nejstarší známou ´silnicí´ vůbec. Je stará více než 4 600 roků a široká je necelé dva metry. Pokrývala vzdálenost až sedm a půl míle – spojovala povrchové lomy na jihozápadě Káhiry s moly na řece Moeris, která se napojovala na Nil. Silnice se využívala na přepravu enormně velkých kamenných bloků do Gizy či na stavbu pyramid nebo nových silnic.
5. Nejširší ulice
9 de Julio Avenue v argentinském Buenos Aires na první pohled ukáže, v čem zastává světové prvenství. Má totiž šest jízdních pruhů v každém směru a pokrývá území celého městského bloku. Na silnici se nachází jen jediná budova (Ministerstvo komunikace), ale lemují ji mnohé významné památky – například stará francouzská ambasáda, socha Dona Quijota, obrovský obelisk (na fotografii v galerii) nebo Plaza de la República.
4. ´Nejcikcakovatější´ ulička
Lombard Street v San Francisku vypadá jako špatně zvládnutá práce kadeřníka. Na silničce je až osm prudkých zatáček, které místní lidé nazývají „tobogany“ a díky tomu je známá jako ´nejcikcakovatější´ ulice světa. Zatáčky bylo třeba vybudovat z důvodu, že by byla jinak ulice pro něktorá vozidla příliš strmá. Pro jistotu však úřady na místě zřídili jednosměrku i zákaz parkování.
3. Nejhorší kruhový objezd
Tak tento děsivě vyhlížející kruháč opravdu existuje – najdete ho v anglickém městě Swindon. Postavili ho v roce 1972 a skládá se z 5 menších kruhových objezdů. Šílené pro Brity je, že na objezdu musí jezdit v protisměru hodinových ručiček – přesně naopak, než jsou zvyklí v případě, že se dostanou do vnitřního okruhu. Tento kruhový objezd byl zvolený za nejhorší křižovatku v celé Británii.
2. Jediná ulice v Británii, kde se musí řídit vpravo
Jak každý dobře ví, ve Velké Británii se řídí vlevo. Ale existuje tu jedna výjimka: Savoy Court v Londýně je jedinou ulicí v UK, kde musí šoféři řídit svá auta vpravo. Tahle anomálie se datuje ještě do doby, kdy fungovaly staré britské taxíky – umožňovaly taxikářům otevřít zákazníkům zadní dveře bez toho, aby museli opustit kabinu – no a speciální nařízení z parlamentu se zachovalo dodnes.
1. Nejstrmější ulice na světě
Baldwin Street ve městě Dunedin na Novém Zélandu se proslavila jako nejstrmější silnice na světě. Ostrov je známý svým hornatým prostředím a město Dunedin není žádnou výjimkou. Tato ulice (a mnoho jiných na ostrově) pochází z dob kolonizace britskými osadníky. Ti však na ostrově nikdy předtím nebyli a jednoduše ťukli prstem do mapy a naplánovali stavbu silničních komunikací. No a obyčejní dělníci stavěli tak, jak jim přikázali – a právě proto má Baldwin Street 35% sklon. Ulice je tak strmá, že musí být postavená z betonu a ne z asfaltu, který se na Novém Zélandu běžně používá – ten by se totiž při vysokých teplotách pomalu roztékal a sklouzl by až na úplný spodek ulice.