Odpovídá:

Tomio Okamura,

mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, AČCKA

Tomio Okamura
Autor: achiv

Co jsou to zájezdy "First minute"?

Cestovní kanceláře se snaží již od začátku vydání nových katalogů prodat základní množství zájezdů tak, aby pak měly větší jistotu a klid, že nasmlouvané kapacity v letních letoviscích a charterových letech naplní. Především kapacity v charterových letadlech jsou totiž nasmlouvány pod 100% stornopoplatkem, takže se cestovní kanceláře musí skutečně snažit místa prodat. Z toho důvodu vznikly jak First minute, tak i Last minute. Cestovní kanceláře formou First minute poskytují slevu ze standartní ceny zájezdů přibližně 10 % a v uplynulé sezoně se dokonce asi 40 % všech zájezdů prodalo formou First minute.

Karnak je nejrozsáhlejším chrámovým komplexem v Egyptě.
Autor: Lenka Chvostová

Na co bychom si při objednávání zájezdů First minute měli dávat pozor?

Cenově výhodný včasný nákup zájezdu "First minute" je vhodný především pro lidi, kteří mají na dovolenou určité požadavky, dokážou fixovat termín dovolené dlouho dopředu, chtějí ušetřit nebo si jen prostě vybrat to nejlepší z kompletní nabídky zájezdů. Rodiny s dětmi si tak bez problémů vyberou hotel s dětskými bazény, důchodci, kteří se již hůře pohybují, si mohou z kompletní nabídky vybrat hotel s výtahem v blízkosti pláže. Náročnějším klientům zase bude vyhovovat, že je k dispozici dostatek pokojů z výhledem na moře. Nehrozí totiž, že by byla nabídka zájezdů již probraná, takže si každý vybere přesně to, co mu vyhovuje. Nevýhodou First minute je tak snad jen to, že není vhodný pro lidi, kteří nemůžou s delším předstihem fixovat svůj termín dovolené.

Jak poznáme, že se takový zájezd skutečně vyplatí?

Je to jednoduché : stačí si srovnat konkrétní cenu zájezdu na First minute se standardní cenou v tištěném katalogu, a hned poznáte, zda-li je nabídka výhodnější.

Obelisk královny Hatšepsut v Karnaku, nejrozsáhlejším chrámovém komplexu v Egyptě.
Autor: Lenka Chvostová