Cesta z Dolního Dvořiště (přes Salcburk, Villach, Udine a Padovu) do Florencie, kterou mnozí považují za srdce Toskánska, je dlouhá 850 kilometrů a zabere zhruba 9 hodin.

Velmi podobně vychází i cesta přes Rozvadov (a dále Regensburg, Mnichov, Innsbruck a Veronu) s využitím německých dálnic. Desetidenní rakouská dálniční známka vyjde na 8,90 eura (cca 240 Kč), v Itálii se platí mýtné cca 5,50 eura/100 km, cca 150 Kč/100 km. V Itálii tedy za jeden směr dáte zhruba 750 Kč. (Lze samozřejmě volit i cestu po okreskách, ale tím se čas strávený v autě prodlužuje.)

Toskánsko obecně patří k těm dražším místům, sehnat pokoj pod 1500 Kč za noc je považováno za úspěch. Spoléhat se v hlavní sezoně, že seženete něco na místě, se nemusí vyplatit. Dvojice v kempu zaplatí kolem 550 Kč.

Video
délka: 00:35.04
Video se připravuje ...

Itálie YouTube/Italia.it

Co stojí za vidění?

Volterra

Na strmém skalnatém vrchu se nachází zachovalé středověké město s kamennými domy, které obklopují hradby a strážní věže. Turisté tu mimo jiné obdivují katedrálu Nanebevzetí Panny Marie či vykopávky římského muzea.

Volterra
Autor: Foto: scom, archiv

San Gimignano

Středověké městečko s 15 věžemi je na seznamu UNESCO od roku 1990. Z dálky působí impozantně, ve 14. století zde stálo až 72 obranných věží, přičemž za každou zbouranou měl vlastník povinnost postavit novou. Některé věže jsou přístupné.

San Gimignano
Autor: Foto: scom, archiv

Florencie

Centrum města, ve kterém žije na 400 tisíc obyvatel, je od roku 1982 na seznamu UNESCO. Největšími magnety jsou most Ponte Vecchio z roku 1345 a galerie Uffizi, v níž najdete originály Botticelliho, Vinciho, Dürera, Buonarottiho, Tiziana, Rubense...

Florencie
Autor: Profimedia.cz

Siena

Také toto centrum je na seznamu UNESCO, a to od roku 1995. Středobodem města, které jako jedno z mála nebylo za 2. sv. války bombardováno, je náměstí Piazza del Campo, kde se rok co rok koná koňský dostih. Jinak je ale plné místních i turistů, kteří obhlížejí věž radnice nebo kašnu naproti ní.

Siena
Autor: Foto: scom, archiv

Villa Garzoni

Barokní zahrady u zámku v Collodi patří mezi nejvýznamnější v regionu. Nachází se na strmém svahu, čehož architekti umě využili k vytvoření několika teras a také vodní kaskády.

Villa Garzoni
Autor: Foto: scom, archiv

Pisa

Když věž v roce 1173 začali stavět, měla se stát nejvyšší na světě. Jenže už ve třetím patře bylo zřejmé, že se někde stala chyba… V roce 1350 byla ukončena v šestém patře ve výšce 56,6 m. Ani úpravy ale nezabránily dalšímu naklánění, to snad zastavilo až zpevnění podloží na konci minulého století.

Legendární šikmá věž v Pise.
Autor: Profimedia.cz

Vinci

Chcete vidět, kde se narodil a prožil dětství Leonardo da Vinci, muž, který předběhl dobu o půl tisíciletí? Pak se vypravte do vesnice Vinci. Na místním hradě, kde génius skutečně vyrůstal, je nyní muzeum, v němž spatříte mimo jiné modely vytvořené podle jeho náčrtů.

Vinci
Autor: Foto: scom, archiv

Fotogalerie
12 fotografií