Léto v Chorvatsku: Takhle si ho užijete naplno! 10 + 1 tip na neopakovatelné zážitky
-
Chorvatsko je mezi Čechy tím nejoblíbenějším místem na trávení léta. Podle statistiků sem loni zamířilo 828 tisíc z nás. A letos by to mělo být ještě víc. Že už znáte tuto zemi nazpaměť? Vybrali jsme několik věcí, které možná nevíte, a několik tipů, jak si dovolenou u moře užít co nejlépe.
- 1.
Neandrtálské muzeum Krapina
Snad nejlepší muzeum Evropy zaměřené na pravěk. Právě zde se nalezly jedny z největších světových nálezů neandrtálské kultury na světě. Interaktivní muzeum na ploše 1200 m2 budou milovat hlavně děti. Najdete ho v Krapině na hlavním tahu z Grazu přes Maribor do Záhřebu. Rodinné vstupné stojí 356 korun.
- 2.
Rabska fjera 25. – 27. července
Nejstarší a největší středověká slavnost Chorvatska se slaví v městě Rab už od roku 1364. Celý ostrov se v rámci slavnosti vrátí do středověku a za pomoci tradičních postupů tu vznikne i celá středověká vesnice. Středověká tržiště, rytířské turnaje a průvody tu trvají tři dny.
- 3.
Bitva o Bakar 15. července
Rekonstrukce námořní bitvy s benátským loďstvem spojená s ohňostrojem je jednou z největších námořních bitev chorvatského pobřeží.
- 4.
Poslední tuleni
Středomořští tuleni dřív obývali celé Středozemní moře. Dnes se vyskytují jen na hrstce míst a jedním z nich je i překrásný poloostrov Kamenjak plný skalnatých pláží. Najdete ho 15 kilometrů od města Pula.
- 5.
Pozorování delfínů
Ostrov Velki Losinj je někdy nazýván ostrovem delfínů. V místních vodách jich žije okolo stovky a sídlí tu i chorvatské centrum pro výzkum delfínů Blue Word Institute. V informačním centru institutu si můžete objednat i lodní výlet spojený s pozorováním delfínů.
- 6.
Pirátská bitva v Omiši 18. srpna
Velkolepá lodní bitva plná pyrotechnických efektů připomíná slavnou pirátskou historii města Omiš. Místní piráti byli obávanými vládci zdejších vod i díky vyspělému lodnímu stavitelství.
- 7.
Nejkrásnější červánky
Alfred Hitchcock kdysi prohlásil, že Zadar má nejkrásnější západ slunce na světě. Na místní promenádě si to můžete ověřit za zvuku unikátních Mořských varhan poháněných vlnami. Doplňuje je 300 slunečních panelů zabudovaných do kamenného nábřeží, které přes den sbírají sluneční energii a v noci hrají všemi barvami.
- 8.
Rodiště Marco Pola
Známý cestovatel Marco Polo se podle některých badatelů narodil ve městě Korčula na stejnojmenném ostrově. V době jeho zrození patřil ostrov k Benátkám. Najdete tu jeho rodný dům s muzeem i řadu dalších zajímavostí.
- 9.
Malá čínská zeď
Na hradbách města Ston se můžete cítit jako v Číně. Středověké opevnění tu kromě pevnosti zahrnuje i 5 km dlouhou hradbu a po části z ní se můžete projít kopcovitou krajinou. Buď jen kolem města Ston (cca 20 minut), nebo i do města Mali Ston (40 minut) přes kopec.
- 10.
Ultra Europe 14. – 16. července
Proslulý festival elektronické hudby láká každoročně okolo 150 tisíc lidí. Hudební párty letos propojuje hudbu s jachtingem a koná se ve Splitu, na ostrovech Hvar, Brač a Vis.
- 11.
Sinjská alka 4. – 6. srpna
Speciální bohatýrská soutěž má čtyřsetletou tradici. Účelem klání je v plném trysku zasáhnout kopím cíl – alku. A je to dechberoucí podívaná. Původně soutěžili účastníci vítězné bitvy s turkeckou armádou, dnes jejich potomci.
- 12.
Chorvatsko v číslech
- 14 památek UNESCO
- 1244 ostrovů
- 576 druhů ryb
- 130 odrůd vína
- 2786 hodin slunečního svitu za rok
- Měna: 1 kuna = 3,57 Kč
- Vstup do země: stačí občanka
- Jak se sem dostat: Kromě oblíbené cesty autem i letecky do Záhřebu, Dubrovníku a Splitu nebo lůžkovým vlakem do Splitu.
- 13.
Kolik stojí nákup?
Chorvatsko je pro Čechy mírně dražší. Asi největší rozdíly v Čechách najdeme kupříkladu u pohonných hmot nebo ceny chleba. Naopak cukrovinky a ovoce jsou tu levnější.
- 14.
Nezvykle tvrdé zákony
Řada Čechů vnímá Chorvatsko jako svůj druhý domov. Jenže jako doma se tam chovat nemůžeme. Některé předpisy a pokuty pro nás mohou být hodně exotické.
Tady jsou ty nejzákeřnější:
- Nevyplnění údajů do formuláře o nehodě: až 5000 kun (18 000Kč)
- Neodebrání účtenky z obchodu: 200–2000 kun (700–7000Kč)
- Jízda v únavě či pod léky: zákaz řízení až na 8 dní
- Děti od 2 do 12 let v Chorvatsku nesmíte přepravovat na předních sedadlech.
- Držení drog je tu vždy trestné. I pro vlastní potřebu. Podle množství hrozí tisícové pokuty, případně i trest odnětí svobody.
- 15.
V tyto dny nevyrážejte
Stačí svátky v okolních zemích, prázdniny a davy lidí mířících k moři mohou prodloužit cestu na dvojnásobek. ÚAMK vytipoval dny, kdy na cestu do Chorvatska rozhodně nevyrážet.
- 30. června
- 1., 8., 15., 22., 28., 29., 30. července
- 5., 6., 12., 13., 19., 26., 27. srpna
- 2., 3. září
- 16.
8 zajímavostí, které jste nejspíš nevěděli
- Pes dalmatinský pochází z pobřeží Dalmácie.
- Chorvatská měna kuna byla pojmenována podle malého hlodavce.
- Dubrovník (v té době samostatný stát) byl prvním státem na světě, který uznal nezávislost Spojených států amerických.
- Bílý dům ve Washingtonu byl postaven z kamene pocházejícího z chorvatského ostrova Brač.
- Pokud mají mladí Chorvaté práci, tak mohou volit již v 16 letech, pokud jsou nezaměstnaní nebo studují, musí počkat do 18.
- U chorvatského pobřeží se nachází přes 1000 ostrůvků, 47 z nich je obydleno.
- Používání kravaty zavedli poprvé právě v Chorvatsku, kde nese název »cravat«.
- Ve městě Makarská je nejobsáhlejší světová sbírka mušlí a škeblí. Založena byla roku 1963.