Neděle 29. ledna 2023
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Oblačno -1°C

Tipy na víkend: Začínají masopusty! Zažijte závody musherů, sraz "komiksáků" i zimní bitvu

/
 • Začínají masopusty! Neseďte doma a vyrazte na výlet.
  27. ledna 2023 ● 05:00

  Poslední lednový víkend bude typicky zimní. Teploty se mají pohybovat kolem nuly a čekejte sněžení. Přesto není důvod sedět doma, ve spolupráci s CzechTourism a serverem kudyznudy.cz jsme pro vás připravili několik tipů na výlety.

 • 1.

  Zimní bitva

  Jubilejní 25. ročník tradiční Zimní bitvy v Podbořanech se koná v sobotu od 15 hodin za Městským koupalištěm. Po dlouhé odmlce, velkolepou bitvu skupin historického šermu, dobové tržiště a budete moct ochutnat nespočet dobrot. Letos se bude vyprávět příběh krutého knížete Stanislava.

  Zimní bitva v Podbořanech
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 2.

  „Komiksáci“ v depu

  Festival plný deskových a PC her, pokémonů, výstava Bradavického hradu z LEGO kostek s obří hernou, arkádovek a retro her, Cosplay, WarGames a mnohem více nabízí v sobotu Co.Con v plzeňském Depo 2015.

  Sraz "komiksáků" v Plzni
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 3.

  Šediváčkův long

  Orlické hory do soboty opět patří musherům. Koná se tu již 26. ročník jednoho z nejtěžších závodů psích spřežení v Evropě – Šediváčkův long. Více než 100 přihlášených závodníků etapového závodu bude soutěžit se svými čtyřnohými kamarády o to, který dokáže zadanou trať zvládnout nejrychleji. Zázemí startu je na chatě Kristýna. Více najdete ZDE

  Šediváčkův long v Orlických horách
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 4.

  Jilemnická 50

  Tradiční zimní závod v běžeckém lyžování pro širokou veřejnost se koná v sobotu na Horních Mísečkách v Krkonoších. Závod je veřejný, startují registrovaní i neregistrovaní závodníci. Více najdete ZDE

  Jilemnická 50
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 5.

  Masopusty, fašanky, hody a zabijačky

  *Jílové u Prahy - Masopust je v Jílovém u Prahy den plný veselí, zábavy, dobrého jídla, pití, hudby a tance. Nebude chybět ani průvod masek, zúčastnit se můžete v sobotu od 9 hodin.

   

  *Plzeň - v sobotu 10 do 15 hodin se v místním pivovaru konají vepřové hody. Chybět nebude ani muzika a další program.

   

  *Vítanov - Masopustní průvod maškar z Hlinecka je zapsán do seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Průvod obcemi putuje v sobotu od 7 hodin do setmění a je završen stínáním kobyly.

   

  *Zlín - masopustní veselice v centru Zlína s vystoupením hudebních a folklorních souborů, průvodem masek, zabijačkou, ukázkou lidových řemesel, atrakcemi pro děti se koná v sobotu od 10 hodin.

  Masopust na Hlinecku
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 6.

  Lysá hora 24

  Extrémní vytrvalostní závod, který spočívá ve 24hodinovém zdolávání Lysé hory se vrací po třech letech. Letos bude mít lehce pozměněnou trasu.  Více čtěte ZDE

  Do Beskyd se o víkendu po tříleté pauze vrací extrémní vytrvalostní závod na Lysou horu (LH24).
  Autor: lh24.cz

 • 7.

  Ledové sochy

  *Pustevny - V roce 2023 bude výstava ledových soch zaměřena na téma "Návrat dinosaurů do Beskyd". Kromě ledových soch vzniknou na Pustevnách pod širým nebem, jako každý rok, také sněhové sochy a to i přes letošní nepřízeň počasí. Více čtěte ZDE

   

  *Rožnov pod Radhoštěm – Galerie je umístěn v centru města a budova je celoročně chlazena na cca -5°C. Na výstav uvidíte 16 výtvorů včetně ledového trůnu, na který se můžete i posadit. Letos poprvé je výstava otevřena až do října.

   

  *Kopřivná - U stanice lanovky na Kopřivné najdete opět ledové sochy, O ledovou a sněhovou nádheru se postaral tým zkušených řezbářů a sochařů, zvířata vytesali ze 170 krychlí ledu. Atrakce bude v areálu k vidění tak dlouho, jak to počasí dovolí.

  V roce 2023 bude výstava ledových soch zaměřena na téma "Návrat dinosaurů do Beskyd"
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 8.

  Jelení příkop otevřen

  Pražský hrad otevřel i přes zimní sezonu Jelení příkop. Přírodní rokle bude přístupná každý den od 10 hodin do soumraku. Některé vchody budou otevřeny pouze za příznivého počasí, kdy nebude v Jelením příkopu sníh. Hrad zároveň upozornil na náročný terén. V zimních měsících se otevřela i Královská zahrada.

  Jelení příkop na Pražském hradě je poprvé v zimní sezoně otevřený veřejnosti
  Autor: ČTK / Šimánek Vít

 • 9.

  Světelné městečko

  Areál Žlutých lázních v pražském Podolí se do konce ledna proměnil ve světelný park. Téměř 400 tisíc led diodových žárovek denně až do konce roku nabízí úchvatnou podívanou, kde uvidíte přes 300 světelných instalací. Uvidíte tu světelná zvířata z českých lesů, které se navíc předvedou i s animací za doprovodu úryvku Smetanovy skladby Má vlast. Chybět nebudou symboly Prahy a české státnosti, jako je silueta koruny, fontána a světelný lev a samozřejmě vánoční motivy. Více čtěte ZDE

 • 10.

  Nejmenší leknín

  Botanická zahrada v Praze - Troji si pro své návštěvníky připravila novinku. V expozici tropických deštných lesů ve skleníku Fata Morgana je nově umístěn nejmenší leknín na světě – leknín trpasličí. Ve volné přírodě tato vodní rostlina již neexistuje. Tato vodní rostlina se vyskytovala do roku 2008 pouze v jediném termálním prameni ve Rwandě. Více čtěte ZDE

  V botanické zahradě v Praze-Troji uvidíte leknín, který už v přírodě neroste. Navíc je ze všech nejmenší.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 11.

  Kouzelný svět na zámku

  Imaginárium Matěje Formana a jeho přátel ve Chvalském zámku u Prahy představuje fantastický a tajuplný svět kočovných divadelníků a svérázných výtvarníků. Vtahuje nás do říše tvůrčí fantazie a radostně a bezelstně oslavuje lidskou tvořivost a řemeslo. Výstava do 21. června přináší nová zákoutí, vynálezy, hračky, objekty a interaktivní instalace.

  Imaginárium ve Chvalském zámku u Prahy.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 12.

  Dinosauři v Budějovicích

  Unikátní a ojedinělá výstava robotických a statických modelů dinosaurů v životních velikostech se po čtyřech letech vrací na výstaviště do Českých Budějovic. Robotický Triceratops vám ukáže, že i dinosauři museli čůrat, nad hlavou se vám občas proletí Pteranodon, nemůže chybět ani vládce druhohor Tyrannosaurus rex, nebo 12 metrů dlouhý Brachiosaurus. Výstava potrvá do 12. března.

  Dinosauři v Českých Budějovicích
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 13.

  Žatecký poklad

  Regionální muzeum v Žatci otevřelo novou expozici s Žateckým pokladem. Soubor vzácných stříbrných a zlatých předmětů o váze téměř tři kilogramy poprvé představuje v kompletní. Dodnes jde o nejtěžší a co do škály předmětů nejbohatší soubor uložený před rokem 1050 v Čechách.

  V žateckém Reginálním muzeu K.A.Polánka byla 12.ledna 2023 zpřístupněna nová expozice Žatecký poklad.
  Autor: ČTK / Kubeš Slavomír

 • 14.

  Sto let Dynama

  Východočeské muzeum v Pardubicích otevřelo výstavu k výročí hokejového klubu s názvem Dynamo 100. Připomíná historii klubu, důležité momenty a lidi. Nechybí vzácné artefakty, prsteny pro vítěze Stanley Cupu, Vezinova trofej, svoji výzbroj zapůjčil například bývalý hokejový brankář Dominik Hašek. Výstava potrvá do 1. října.

  Výstava 100 let pardubického hokejového klubu Dynamo.
  Autor: ČTK / Vostárek Josef

 • 15.

  Zima na hradech a zámcích

  Atmosféra hradů a zámků v zimním období je úplně jiná než přes léto. Vyzkušejte to a zajděte třeba do těch, které spravuje Národní památkový ústav, přehled najdete ZDE. Otevřené jsou ale i mnohé další památky třeba hrad Český Štenberk, hrad Loket, zámek Loučeň, zámek Mělník a mnohé další.

  Ranní salon zámku Hluboká nad Vltavou.
  Autor: archiv zámku Hluboká nad Vltavou

 • 16.

  Filmové legendy

  Svět filmových legend ožívá v muzeích hned na čtyřech místech republiky – v Praze, v Poděbradech, v Kutné Hoře a Kroměříži. V každém jsou k vidění stovky do detailů propracovaných exponátů nejslavnějších filmových, komiksových a pohádkových hrdinů.

  Autor: Blesk – Martin Přibyl

 • 17.

  Malý princ

  Magický les ozářený velkým měsícem, mech, lávové kameny, pod nohama užaslých návštěvníků se plazí jazyky voňavé mlhy… Jedinečný svět plný fantazie na interaktivní výstavě Malý princ Elišky Podzimkové je v Moravském zemském muzeu v Brně přístupný do 5. března. Světově uznávaná multimediální umělkyně speciálně pro Brno připravila v premiéře nové kreativní stanoviště, kde si každý může dotvořit jednu z Eliščiných fotografií, a mnoho dalšího.

  Interaktivní výstava Malý princ Elišky Podzimkové je k vidění v Moravském zemském muzeu v Brně.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 18.

  Loutky v Paláci šlechtičen

  Po pěti letech se otevírá opravený Palác šlechtičen v Brně. Nabízí rovnou dvě velké výstavy. Jedna je věnovaná historii loutkářství u nás a představí se takřka 600 loutek, druhá provede lidovým moravským folklorem. Více čtěte ZDE

  Autor: mzm.cz

 • 19.

  Lada v Desítce

  V 10. podlaží na střeše Obchodního domu Zlín se nachází Galeri Desítka. V ní si můžete do 19. března prohlédnout velkou výstavu obrazů nezaměnitelného malíře Josefa Lady. V expozici je k vidění 118 jeho originálních děl, promítají se tu i dokumentární filmy.

  Výstava Josefa Lady ve Zlíně.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

  Fotogalerie
  45 fotografií

   

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 7

Tara-Tara: odporný den..jak jinak, když je to z Emeriky.....svátkem se to vůbec nedá nazvat...fuj

(27. 10. 2022 20:49)

al.bunda: "Dny NATO" jsou mi proti srsti odjakživa protože oslava strojů na zabíjení lidí je zvrácenost a nikdo mi tohle nevyvrátí.... i kdyby byl Pětrovič Fialenko

(15. 09. 2022 19:12)

bre-burda: Už slyším to pohoršení: "Jak může někdo zamířit na Matějskou, když na hranicích s Polskem mrznou tisíce ukrajinských matek s dětmi!"

(10. 03. 2022 18:03)

gjfish: A co taková Svatováclavská strakonická pouť? Která je, co do rozsahu, brána jako 2. největší pouť v ČR (po Matějské).

(24. 09. 2021 15:18)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...
BAZAR
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy