Pátek 12. srpna 2022
Svátek slaví Klára, zítra Alena
Oblačno, déšť 25°C

Tipy na víkend: Extrémní skokani, Rio v Brně i pětimetrový drak na hradě Kost

/
 • Neseďte doma, vyrazte na výlet.
  4. srpna 2022 ● 16:57

  První srpnový víkend se oproti pracovnímu týdnu ochladí až od 10 stupňů, takže čekejte teploty kolem 25 °C, tu a tam sprchne, místy meteorologové předpovídají i přívalové deště. Ve spolupráci s CzechTourism a serverem kudyznudy.cz jsme pro vás připravili několik tipů.

 • 1.

  Bitva na Mělníku

  Hořínském parku v Mělníku se v sobotu odehraje lítá bitva na obranu zdejšího mlýna. Program začíná ve 14 hodin a slibuje šermířská představení, kostýmy a dobovou atmosféru.

  V Hořínském parku v Mělníku se v sobotu odehraje lítá bitva na obranu zdejšího mlýna.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 2.

  Highjump 2022

  V žulovém lomu v obci Hřiměždice nedaleko Příbrami se o prvním srpnovém víkendu uskuteční největší středoevropský cliffdivingový závod. I letos se představí přední evropští i světoví skokani. Letos se skokaní utkají ve skocích z 12, 16, 20 a nově i 25 metrů.

  V žulovém lomu v obci Hřiměždice nedaleko Příbrami se o prvním srpnovém víkendu uskuteční největší středoevropský cliffdivingový závod.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 3.

  Husitské slavnosti

  Jednou za pět let se pak konají slavnosti většího rozsahu, tzv. Husitské slavnosti, které připomínají husitskou historii města Tachova a především bitvu u Tachova v r. 1427. Takový čas nastane právě v pátek a sobotu. Slavnosti jsou věnovány určitému období či události, které byly pro město Tachov významné.

  Husitské salvnosti v Tachově.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 4.

  Krkonoše „amerikou“

  Již 7. ročník akce Krkonoše Amerikou 2022 – sraz amerických automobilů a motocyklů, se koná od pátku do neděle ve Vrchlabí na Liščí farmě. Určený je všem milovníkům a obdivovatelům amerických aut.

  Sraz amerických aut v Krkonoších.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 5.

  Jazzová pouť

  Na Smetanově nábřeží v Hradci Králové se sjedou jazzmeni od nás i z ciziny a v sobotu budou hrát jak staré mistry jazzu, tak moderní autory. Kromě jazzmenů bude nábřeží patřit i vinařům, takže se spojí příjemné s příjemným.

  Jazz v Hradci Králové
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 6.

  Brazílie v Brně

  Centrum Brna ovládnou od pátku do neděle brazilské rytmy a temperament. Čeká vás spousta hudebních vystoupení, ochutnávka tamních specialit a karnevalová párty v ulicích. Mezinárodní festival s atmosférou Jižní Ameriky, kterou zažijete pouze v Rio de Janeiru a nebo v Brně.

  Centrum Brna ovládnou od pátku do neděle brazilské rytmy a temperament.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 7.

  Akce na hradech a zámcích

  *zámek Loučeň – v srpnu startuje Pohádkové léto. Vždy v úterý, středu, čtvrtek a sobotu se tu potkáte s pohádkovými bytostmi, připraveny jsou soutěže, vystoupení, šermířské turnaje a mnoho dalšího.

   

  *hrad Kost - Rytířský turnaj pod hradem Kost. Představení pro děti i dospělé se koná každý den ve 14 hodin, kromě pondělí. Čeká tu i pětimetrový drak.

   

  *hrad Grabštejn – víkend tu patří řemeslům. Uvidíte například brníře, kováře, skláře, pekaře a další. Součástí je i další program jako hudební a šermířská vystoupení, divadélko a další.

  Pětimetrový drak na hradě Kost.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 8.

  Hody, folklor i jízdy králů

  *Kunovice - akcemi nabitý víkend je připraven na Jízdě králů v Kunovicích od pátku do neděle. Kromě samotné jízdy jsou připraveny výstavy, jarmark, folklorní vstoupení a mnoho dalšího.

   

  *Hustopeče – krojové hody se stavěním máje, zábavou i mší svatou se konají od pátku do neděle.

   

  *Znojmo – slavnosti okurek se konají v pátek nově v Hradní ulici, kde bude připraven okurkový jarmark. Připravena je kulinářská show, soutěže i cimbálová muzika.

   

  *Rožnov pod Radhoštěm - Mezinárodní festival slovenského folkloru v ČR s názvem Jánošíkův dukát se koná od pátku do neděle ve Valašském muzeu v přírodě.

  Jánošíkův dukát
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 9.

  Dny otevřených dveří

  *Praha, Hrzánský palác - Návštěvníci se mohou v sobotu těšit nejen na komentovanou prohlídku interiérů, ale také na dlouhodobé expozice Symboly republiky a Můj stát. Zároveň si mohou vychutnat nádhernou vyhlídku z terasy.

   

  *Praha, Strakova akademie – každou srpnovou sobotu od 10 hodin si můžete prohlédnout nově zrekonstruovanou zahradu Strakovy akademie. Vstup z Kosárkova nábřeží.

   

  *Lipno – srpnové soboty můžete prozkoumávat nejzajímavější části provozu elektrárny Lipno. Vidět můžete výrobní technologie umístěné v kaverně 160 metrů pod zemí. Nutná je rezervace.

  Strakova akademie má nově zrekonstruovanou zahradu.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 10.

  Slovanská epopej na Hradě

  Unikátní multimediální zpracování obrazů a plakátů Alfonse Muchy v nadživotní velikosti, v pohybu a 3D prostoru. To nabízí výstava v Jízdárně Pražského hradu. Silný zážitek nabídne projekce Slovanské epopeje, kde návštěvníci stanou v samotném centru dění nejvýznamnějších milníků historie slovanských národů, obklopeni živými výjevy z monumentálních ohromujících pláten. Zavítat sem můžete do 13. září.

 • 11.

  Ztracený Saudkův komiks na výstavě

  Odevzdal jej do tiskárny, pak se po výjimečném komiksu Káji Saudka (†80) slehla zem na více než 50 let! Výtvarníkovi dědicové o něj osm let bojovali. 130 původních kreseb příběhu Muriel a andělé teď poprvé představují veřejnosti v Galerii Tančící dům v Praze. Více čtěte ZDE

 • 12.

  Prozkoumejte ČNB

  Nové stálé Návštěvnické centrum otevřela Česká národní banka v Praze. Dozvíte se tu vše o penězích, třeba jak vznikají bankovky, či jak se nastavuje inflace. Popovídat si tu můžete s dobovými bankéři, vyzkoušíte si razit i tisknout mince, k prohlédnutí bude i pancéřový vůz, kterým se převáží peníze a dostanete se i do trezoru.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 13.

  Retro návrat v čase do socialismu

  V obchodním domě Kotva v Praze se otevřelo největší Retromuzeum u nás. Na ploše 200 m2 ukazuje život v Československu v 70. a 80. letech minulého století. K vidění je na 12 000 exponátů, jak předmětů z každodenního života, tak unikátních exemplářů, které byly pořízeny v aukcích či na základě národní sbírky z roku 2018.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 14.

  Za dinosaury

  Na čtyřech tisících metrech čtverečních se v Tuchoměřicích rozkládá svět dinosaurů. Nevětší soukromá sbírka koster dinosaurů, modelů a virtuální reality vás zavede do dávno zmizelého světa. Více čtěte ZDE

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 15.

  Zázraky evoluce

  Stálá výstava v přírodovědecké části Národního muzea v Praze Zázraky evoluce nabízí opravdu unikátní výlet mezi zvířata. K vidění je na 1500 exponátů včetně 400 zcela nových, jimž vévodí legendární kostra plejtváka myšoka. Řada vystavených exponátů je zachycena v přirozené akci – při lovu, páření, péči o mláďata, odpočinku. Více čtete ZDE

 • 16.

  Poklady mezi hračkami

  Více než dva tisíce let staré hračky, jsou naprostým unikátem v nově otevřeném Muzeu hraček ve Starém purkrabství na Pražském hradě. V muzeu ale uvidíte i další poklady z obrovské soukromé sbírky Ivana Steigera - od plyšových medvídků, přes dřevěné hračky, autíčka, luxusní barbíny i figurky třeba z Hvězdných válek. Exponátů je tu několik stovek.

  Autor: Blesk:Jan Vilimek

 • 17.

  Muzeum šlapacích autíček

  V Hergetově cihelně u Karlova mostu v Praze najdete muzeum Pedal Planet s  více než 120 exkluzivními modely šlapacích autíček. Uvidíte tu mnoho unikátů včetně jednoho z prvních šlapadel z přelomu 19. století, technicky složitá autíčka, výdobytky socialismu i ukázky art deco a mnoho dalšího.

  Autor: Blesk:Daniel Černovský

 • 18.

  Filmové legendy

  Svět filmových legend ožívá v muzeích hned na čtyřech místech republiky – v Praze, v Poděbradech, v Kutné Hoře a Kroměříži. V každém jsou k vidění stovky do detailů propracovaných exponátů nejslavnějších filmových, komiksových a pohádkových hrdinů.

  Autor: Blesk – Martin Přibyl

 • 19.

  Svět kostiček

  Výstavu ze stavebnice Lego již potřetí pro Regionální muzeum v Teplicích připravil sběratel Petr Šimr. Letošní výstava obsahuje ukázku z filmových edic. Nechybí ani velká vláčkodráha a dvě vybavené dětské herny. Zajít sem můžete až do 10. září.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 20.

  Vzhůru do oblak

  Interaktivní výstava, na které se dozvíte spoustu zajímavého o zákonitostech létání z hlediska biologie, fyziky nebo inženýrství i z historie a současnosti, je připravená v DEPO2015 v Plzni. Pro menší návštěvníky je připraven i „létající koberec“, který je zanese do světa pohádek mezi létající zvířata. Výstava je otevřená až do konce srpna, vstupenky je třeba zakoupit předem.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 21.

  Draci na Kozlu

  Draci v „životní velikosti“ se slétli do jízdárny zámku Kozel na Plzeňsku. Plastiky desítky mytických tvorů doplnila trojice drakobijců, kteří podle legend tato bájná zvířata lovili. Vystavená je i jejich výzbroj jako kopí či samostříl. Výstava nazvaná Draci a drakobijci je dílem fantazie autora Aleše Drašnara. Výstava je přístupná do konce dubna o víkendech, od května každý den kromě pondělí, potrvá to až do září. Více čtěte ZDE

  Autor: Romana Vébrová

 • 22.

  Most v nebesích

  Na Dolní Moravě se otevřel nejdelší visutý most na světě. Lávka v nebesích spojuje hřebeny Slamník a Chlum a vede 721 metrů nad Mlýnským údolím. V nejvyšším bodě mostu se ocitnete celých 95 metrů nad zemí.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 23.

  Holografický Rudolf II.

  Hrad Svojanov na Svitavsku připravil multimediální výstavu o Rudolfu II. Expozice se věnuje jeho životu, průvodcem je sám panovník v digitální podobě. Pomocí hologramů Rudolf seznámí návštěvníky se svými korunovačními klenoty a ukáže nejvýznamnější předměty svých sbírkových kolekcí. Rudolfa II. zpodobnil syn Jana Wericha, Jiří Werich Petrášek. V expozici je možné nahlédnout například do kabinetu kuriozit a kunstkomory nebo zjistit, jak fungovala renesanční alchymistická laboratoř. K vidění bude do 28. srpna.

 • 24.

  Stovky autíček

  Na brněnském hradě Špilberk je k vidění přes 300 modelů autíček řady Matchbox. Angličáky si můžete prohlédnout v hradní Galerii jih do konce září. Exponáty zapůjčil ze své sbírky Viktor Grigorov.

  Výstava autíček na Špilberku
  Autor: ČTK / Uhlíř Patrik

 • 25.

  Loutky v Paláci šlechtičen

  Po pěti letech se otevírá opravený Palác šlechtičen v Brně. Nabízí rovnou dvě velké výstavy. Jedna je věnovaná historii loutkářství u nás a představí se takřka 600 loutek, druhá provede lidovým moravským folklorem. Více čtěte ZDE

  Autor: mzm.cz

 • 26.

  Stroje Leonarda da Vinci

  Výstava v Technickém muzeu v Brně nabízí výběr více než padesáti modelů da Vinciho strojů, které vytvořili italští řemeslníci přesně podle jeho plánů a návrhů. Zvedák, kuličkové ložisko, setrvačník a další vynálezy si tu navíc můžete vyzkoušet. Výstava nabízí i reprodukce slavných da Vinciho obrazů, jako je Mona Lisa, Poslední večeře, Dáma s hranostajem a další. To vše doplní informační panely a audiovizuální projekce. Výstava trvá do konce roku.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 27.

  Muchova plátna

  Na zrekonstruovaném zámku v Moravském Krumlově jsou opět k vidění velkoplošná plátna Slovanské epopeje od Alfonse Muchy. Kapacita návštěvníků je omezena na 100 a to jak kvůli protipandemickým opatřením, tak kvůli udržení konstantní teploty a vlhkosti. Více čtěte ZDE

  Autor: Robert Klejch

  Fotogalerie
  45 fotografií

   

   

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 3

bre-burda: Už slyším to pohoršení: "Jak může někdo zamířit na Matějskou, když na hranicích s Polskem mrznou tisíce ukrajinských matek s dětmi!"

(10. 03. 2022 18:03)

gjfish: A co taková Svatováclavská strakonická pouť? Která je, co do rozsahu, brána jako 2. největší pouť v ČR (po Matějské).

(24. 09. 2021 15:18)

Resch: Covid se už těší ....

(09. 09. 2021 22:02)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...
BAZAR
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy