Tipy na víkend: Extrémní skokani, Rio v Brně i pětimetrový drak na hradě Kost
-
První srpnový víkend se oproti pracovnímu týdnu ochladí až od 10 stupňů, takže čekejte teploty kolem 25 °C, tu a tam sprchne, místy meteorologové předpovídají i přívalové deště. Ve spolupráci s CzechTourism a serverem kudyznudy.cz jsme pro vás připravili několik tipů.
- 1.
Bitva na Mělníku
V Hořínském parku v Mělníku se v sobotu odehraje lítá bitva na obranu zdejšího mlýna. Program začíná ve 14 hodin a slibuje šermířská představení, kostýmy a dobovou atmosféru.
- 2.
Highjump 2022
V žulovém lomu v obci Hřiměždice nedaleko Příbrami se o prvním srpnovém víkendu uskuteční největší středoevropský cliffdivingový závod. I letos se představí přední evropští i světoví skokani. Letos se skokaní utkají ve skocích z 12, 16, 20 a nově i 25 metrů.
- 3.
Husitské slavnosti
Jednou za pět let se pak konají slavnosti většího rozsahu, tzv. Husitské slavnosti, které připomínají husitskou historii města Tachova a především bitvu u Tachova v r. 1427. Takový čas nastane právě v pátek a sobotu. Slavnosti jsou věnovány určitému období či události, které byly pro město Tachov významné.
- 4.
Krkonoše „amerikou“
Již 7. ročník akce Krkonoše Amerikou 2022 – sraz amerických automobilů a motocyklů, se koná od pátku do neděle ve Vrchlabí na Liščí farmě. Určený je všem milovníkům a obdivovatelům amerických aut.
- 5.
Jazzová pouť
Na Smetanově nábřeží v Hradci Králové se sjedou jazzmeni od nás i z ciziny a v sobotu budou hrát jak staré mistry jazzu, tak moderní autory. Kromě jazzmenů bude nábřeží patřit i vinařům, takže se spojí příjemné s příjemným.
- 6.
Brazílie v Brně
Centrum Brna ovládnou od pátku do neděle brazilské rytmy a temperament. Čeká vás spousta hudebních vystoupení, ochutnávka tamních specialit a karnevalová párty v ulicích. Mezinárodní festival s atmosférou Jižní Ameriky, kterou zažijete pouze v Rio de Janeiru a nebo v Brně.
- 7.
Akce na hradech a zámcích
*zámek Loučeň – v srpnu startuje Pohádkové léto. Vždy v úterý, středu, čtvrtek a sobotu se tu potkáte s pohádkovými bytostmi, připraveny jsou soutěže, vystoupení, šermířské turnaje a mnoho dalšího.
*hrad Kost - Rytířský turnaj pod hradem Kost. Představení pro děti i dospělé se koná každý den ve 14 hodin, kromě pondělí. Čeká tu i pětimetrový drak.
*hrad Grabštejn – víkend tu patří řemeslům. Uvidíte například brníře, kováře, skláře, pekaře a další. Součástí je i další program jako hudební a šermířská vystoupení, divadélko a další.
- 8.
Hody, folklor i jízdy králů
*Kunovice - akcemi nabitý víkend je připraven na Jízdě králů v Kunovicích od pátku do neděle. Kromě samotné jízdy jsou připraveny výstavy, jarmark, folklorní vstoupení a mnoho dalšího.
*Hustopeče – krojové hody se stavěním máje, zábavou i mší svatou se konají od pátku do neděle.
*Znojmo – slavnosti okurek se konají v pátek nově v Hradní ulici, kde bude připraven okurkový jarmark. Připravena je kulinářská show, soutěže i cimbálová muzika.
*Rožnov pod Radhoštěm - Mezinárodní festival slovenského folkloru v ČR s názvem Jánošíkův dukát se koná od pátku do neděle ve Valašském muzeu v přírodě.
- 9.
Dny otevřených dveří
*Praha, Hrzánský palác - Návštěvníci se mohou v sobotu těšit nejen na komentovanou prohlídku interiérů, ale také na dlouhodobé expozice Symboly republiky a Můj stát. Zároveň si mohou vychutnat nádhernou vyhlídku z terasy.
*Praha, Strakova akademie – každou srpnovou sobotu od 10 hodin si můžete prohlédnout nově zrekonstruovanou zahradu Strakovy akademie. Vstup z Kosárkova nábřeží.
*Lipno – srpnové soboty můžete prozkoumávat nejzajímavější části provozu elektrárny Lipno. Vidět můžete výrobní technologie umístěné v kaverně 160 metrů pod zemí. Nutná je rezervace.
- 10.
Slovanská epopej na Hradě
Unikátní multimediální zpracování obrazů a plakátů Alfonse Muchy v nadživotní velikosti, v pohybu a 3D prostoru. To nabízí výstava v Jízdárně Pražského hradu. Silný zážitek nabídne projekce Slovanské epopeje, kde návštěvníci stanou v samotném centru dění nejvýznamnějších milníků historie slovanských národů, obklopeni živými výjevy z monumentálních ohromujících pláten. Zavítat sem můžete do 13. září.
- 11.
Ztracený Saudkův komiks na výstavě
Odevzdal jej do tiskárny, pak se po výjimečném komiksu Káji Saudka (†80) slehla zem na více než 50 let! Výtvarníkovi dědicové o něj osm let bojovali. 130 původních kreseb příběhu Muriel a andělé teď poprvé představují veřejnosti v Galerii Tančící dům v Praze. Více čtěte ZDE
- 12.
Prozkoumejte ČNB
Nové stálé Návštěvnické centrum otevřela Česká národní banka v Praze. Dozvíte se tu vše o penězích, třeba jak vznikají bankovky, či jak se nastavuje inflace. Popovídat si tu můžete s dobovými bankéři, vyzkoušíte si razit i tisknout mince, k prohlédnutí bude i pancéřový vůz, kterým se převáží peníze a dostanete se i do trezoru.
Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku - 13.
Retro návrat v čase do socialismu
V obchodním domě Kotva v Praze se otevřelo největší Retromuzeum u nás. Na ploše 200 m2 ukazuje život v Československu v 70. a 80. letech minulého století. K vidění je na 12 000 exponátů, jak předmětů z každodenního života, tak unikátních exemplářů, které byly pořízeny v aukcích či na základě národní sbírky z roku 2018.
Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku - 14.
Za dinosaury
Na čtyřech tisících metrech čtverečních se v Tuchoměřicích rozkládá svět dinosaurů. Nevětší soukromá sbírka koster dinosaurů, modelů a virtuální reality vás zavede do dávno zmizelého světa. Více čtěte ZDE
Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku - 15.
Zázraky evoluce
Stálá výstava v přírodovědecké části Národního muzea v Praze Zázraky evoluce nabízí opravdu unikátní výlet mezi zvířata. K vidění je na 1500 exponátů včetně 400 zcela nových, jimž vévodí legendární kostra plejtváka myšoka. Řada vystavených exponátů je zachycena v přirozené akci – při lovu, páření, péči o mláďata, odpočinku. Více čtete ZDE
Autor: Blesk:Alexandr Malachovský - 16.
Poklady mezi hračkami
Více než dva tisíce let staré hračky, jsou naprostým unikátem v nově otevřeném Muzeu hraček ve Starém purkrabství na Pražském hradě. V muzeu ale uvidíte i další poklady z obrovské soukromé sbírky Ivana Steigera - od plyšových medvídků, přes dřevěné hračky, autíčka, luxusní barbíny i figurky třeba z Hvězdných válek. Exponátů je tu několik stovek.
Autor: Blesk:Jan Vilimek - 17.
Muzeum šlapacích autíček
V Hergetově cihelně u Karlova mostu v Praze najdete muzeum Pedal Planet s více než 120 exkluzivními modely šlapacích autíček. Uvidíte tu mnoho unikátů včetně jednoho z prvních šlapadel z přelomu 19. století, technicky složitá autíčka, výdobytky socialismu i ukázky art deco a mnoho dalšího.
Autor: Blesk:Daniel Černovský - 18.
Filmové legendy
Svět filmových legend ožívá v muzeích hned na čtyřech místech republiky – v Praze, v Poděbradech, v Kutné Hoře a Kroměříži. V každém jsou k vidění stovky do detailů propracovaných exponátů nejslavnějších filmových, komiksových a pohádkových hrdinů.
Autor: Blesk – Martin Přibyl - 19.
Svět kostiček
Výstavu ze stavebnice Lego již potřetí pro Regionální muzeum v Teplicích připravil sběratel Petr Šimr. Letošní výstava obsahuje ukázku z filmových edic. Nechybí ani velká vláčkodráha a dvě vybavené dětské herny. Zajít sem můžete až do 10. září.
Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku - 20.
Vzhůru do oblak
Interaktivní výstava, na které se dozvíte spoustu zajímavého o zákonitostech létání z hlediska biologie, fyziky nebo inženýrství i z historie a současnosti, je připravená v DEPO2015 v Plzni. Pro menší návštěvníky je připraven i „létající koberec“, který je zanese do světa pohádek mezi létající zvířata. Výstava je otevřená až do konce srpna, vstupenky je třeba zakoupit předem.
Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku - 21.
Draci na Kozlu
Draci v „životní velikosti“ se slétli do jízdárny zámku Kozel na Plzeňsku. Plastiky desítky mytických tvorů doplnila trojice drakobijců, kteří podle legend tato bájná zvířata lovili. Vystavená je i jejich výzbroj jako kopí či samostříl. Výstava nazvaná Draci a drakobijci je dílem fantazie autora Aleše Drašnara. Výstava je přístupná do konce dubna o víkendech, od května každý den kromě pondělí, potrvá to až do září. Více čtěte ZDE
Autor: Romana Vébrová - 22.
Most v nebesích
Na Dolní Moravě se otevřel nejdelší visutý most na světě. Lávka v nebesích spojuje hřebeny Slamník a Chlum a vede 721 metrů nad Mlýnským údolím. V nejvyšším bodě mostu se ocitnete celých 95 metrů nad zemí.
Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku - 23.
Holografický Rudolf II.
Hrad Svojanov na Svitavsku připravil multimediální výstavu o Rudolfu II. Expozice se věnuje jeho životu, průvodcem je sám panovník v digitální podobě. Pomocí hologramů Rudolf seznámí návštěvníky se svými korunovačními klenoty a ukáže nejvýznamnější předměty svých sbírkových kolekcí. Rudolfa II. zpodobnil syn Jana Wericha, Jiří Werich Petrášek. V expozici je možné nahlédnout například do kabinetu kuriozit a kunstkomory nebo zjistit, jak fungovala renesanční alchymistická laboratoř. K vidění bude do 28. srpna.
- 24.
Stovky autíček
Na brněnském hradě Špilberk je k vidění přes 300 modelů autíček řady Matchbox. Angličáky si můžete prohlédnout v hradní Galerii jih do konce září. Exponáty zapůjčil ze své sbírky Viktor Grigorov.
- 25.
Loutky v Paláci šlechtičen
Po pěti letech se otevírá opravený Palác šlechtičen v Brně. Nabízí rovnou dvě velké výstavy. Jedna je věnovaná historii loutkářství u nás a představí se takřka 600 loutek, druhá provede lidovým moravským folklorem. Více čtěte ZDE
Autor: mzm.cz - 26.
Stroje Leonarda da Vinci
Výstava v Technickém muzeu v Brně nabízí výběr více než padesáti modelů da Vinciho strojů, které vytvořili italští řemeslníci přesně podle jeho plánů a návrhů. Zvedák, kuličkové ložisko, setrvačník a další vynálezy si tu navíc můžete vyzkoušet. Výstava nabízí i reprodukce slavných da Vinciho obrazů, jako je Mona Lisa, Poslední večeře, Dáma s hranostajem a další. To vše doplní informační panely a audiovizuální projekce. Výstava trvá do konce roku.
Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku - 27.
Muchova plátna
Na zrekonstruovaném zámku v Moravském Krumlově jsou opět k vidění velkoplošná plátna Slovanské epopeje od Alfonse Muchy. Kapacita návštěvníků je omezena na 100 a to jak kvůli protipandemickým opatřením, tak kvůli udržení konstantní teploty a vlhkosti. Více čtěte ZDE
Autor: Robert Klejch