Rozsáhlý park roku 1798 navrhl významný francouzsko-rakouský botanik narozený v Nizozemí Nikolaus Joseph von Jacquin. Jan Rudolf Chotek se do zámku, dříve zvaném Husa, nastěhoval roku 1823. Chotkové žili na Kačině do roku 1911.

Když zdejší větev rodu vymřela, zdědil panství synovec posledního Chotka Quido Thun Hohenstein. Ten jej opustil v 30. letech 20. století, a to poté, co se značně zadlužil. Za 2. světové války se na Kačině usídlila Hitlerova mládež a následně jednotky SS.

Prohlídky

Interiéry, v nichž žili Chotkové, si můžete prohlédnout v rámci prohlídky s průvodcem, od nějž se dozvíte, jak se zámek stavěl či kdo se na tom podílel, jako například pražský architekt Jiří Fischer. Projdete si nejen 13 empírových komnat, ale i prostory pro služebnictvo, které zajišťovalo chod zámku, a konírnu ve sklepních prostorách. Uvidíte i zámeckou lázeň, jež se nachází v suterénu. Některé prohlídky si můžete užít i v replikách dobových kostýmů. Dozvíte se také informace o panství Nové Dvory, které hraběcí rodina tehdy vlastnila.

V rámci další trasy si můžete prohlédnout Chotkovskou knihovnu čítající 40 tisíc svazků, dále pak lékárnu, divadlo, které bylo kompletně dostavěno až v 50. letech 19. století, či galerii a kapli. Návštěvníky je oblíbený též zámecký park, oranžerie, bylinkové zahrádky a ojedinělá naučná stezka s velkými barevnými modely brouků. Kromě toho se můžete těšit na expozici Království včel.

Otevírací doba:

  • Duben -  sobota, neděle a státní svátky, pro předem objednané zájezdy i ve všední den 9.00 - 17.00
  • Květen - září pondělí–neděle 9.00 - 17.00
  • Říjen - sobota, neděle a státní svátky, pro předem objednané zájezdy i ve všední den 9.00 - 17.00

Základní vstupné:

  • Dospělí 150 Kč
  • Děti do 6 let zdarma
  • Děti od 6 let a mládež do 18 let 70 Kč
  • Studenti nad 18 let, senioři 100 Kč

Zapůjčení kostýmů:

  • Dospělí 250 Kč
  • Děti a mládež do velikosti 164 150 Kč

Tipy na výlet

V Kutné Hoře, tedy něco přes sedm kilometrů, je od zámku Kačina vzdálen Chrám svaté Barbory, jeden z objektů vrcholně a pozdně gotické architektury v Česku. Chrám je 70 m dlouhý, 40 m široký a uvnitř 30 m vysoký.

Něco přes 12 kilometrů od Kačiny najdete rozhlednu Vysoká, jež dosahuje 40 metrů. Je z ní skvělý výhled směrem na Kutnou Horu, Čáslav a na Kolín. Zhruba 14, 5 km ujedete, pokud budete mít chuť podívat se na další zámek. Jsou to Žleby. Byl to původně hrad, který si nechali postavit Lichtenburgové, a to koncem 13. století.

Fotogalerie
7 fotografií