Masopust 2020: Kdy a kde potkat masky a kam na masopustní akce | Blesk.cz
Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Masopustní čas je tu: Vyrazte za maškarami, ztrestejte kobylu a pohřběte basu! Poradíme, kam vyrazit

/
 • Začal čas masopustů.
  Aktualizováno - 26. února 2020 ● 13:10
  23. ledna 2020 ● 16:59

  Masopustní období začíná od svátku Tří králů a končí v úterý o půlnoci před Škaredou středou, přesně 40 dnů před Květnou nedělí. Pokud chcete zažít neopakovatelnou atmosféru masopustních rejů, průvodů či fašanků, připravili jsme pro vás ve spolupráci s agenturou CzechTourism a portálem kudyznudy.cz přehled, kam vyrazit. Zajímavostí je, že masopusty obcí z oblasti Hlinska na Vysočině jsou kvůli udržování zvyků již půl druhého století zapsány na seznamu kutního dědictví UNESCO.

 • 1.

  Pátek 28. února

  *Masoupustní jarmark

  Masopustní jarmark se stánky Slezského rynku, hudba, výstava masopustních zvyků a masopustní masky. Takový je program v pátek v Bohumíně. Masopustní průvod vyjde od ZUŠ v Žižkově ulici přes hlavní třídu na nám. TGM od 14 hodin. Program na náměstí je ale již od 8 hodin.

  Začal čas masopustů.
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 2.

  Sobota 29. února

  Chrášťany u Týna nad Vltavou  pořádají průvod masek, který se vydá na obchůzku obcí v sobotu v 10 hodin.

   

  *Masopust v Chebu

  Letošní masopustní průvod se vydá na svoji cestu historickou částí Chebu v sobotu. Sraz všech účastníků masopustního průvodu je ve 13.45 u Západočeského divadla v Chebu. Za zvuků muziky i jiného rozpustilého rachocení a lomození vyrazí průvod na svoji cestu městem ve 14 hodin.

   

  *Masopustní koláček

  Masopust v Jirkově se odehraje v sobotu od 10 hodin na náměstí Dr. E. Beneše. Těšit se můžete na zabijačkové dobroty i soutěž o nejlepší koláček.

   

  *Pochovají basu

  Fašankové veselí v maskách vyráží po Dolních Dunajovicích v sobotu ve 13 hodin od školy. Ožijí fašankové obyčeje, písně, tance. Po celé odpoledne budou k ochutnání zabíjačkové speciality. Od 17. hodiny přitančí fašankový průvod a pochována bude basa.

   

  *Masopust na Slezskoostravském hradě

  Masopustní veselí ovládne v sobotu od 10 hodin Slezskoostravský hrad v Ostravě. Čekat vás budou ukázky lidových zvyků, rej masopustních masek, lidové písničky a spousta dobrého jídla.

  Začal čas masopustů.
  Autor: Hynek Zdeněk

 • 3.

  Neděle 1. března

  *Vyhánění zimy

  Tradiční masopust, který v Plzni pojímají jako vyhánění zimy, se koná v neděli. Maškarní průvod s množstvím rázovitých a tradičních maškar vyjde ve 14 hodin od 7. ZŠ na sídlišti Vinice. Nejdříve zamíří na statek Lüftnerka, kde budou připomenuty lidové zvyky související se zimou a předjařím. Především bude setnuta hlava línému kohoutovi, který ráno pozdě kokrhá, a proto se stále ještě dlouho rozednívá. V nelítostném souboji poměří síly Zimomilci s Jaromilci. Další zastávka bude v rozmezí mezi třetí hodinou a půl čtvrtou u Kalikovského mlýna, kde bude utopen symbol zimy – Morana.

  Začal čas masopustů.
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 4.

  Sobota 7. března

  *Veselí v Královském Poříčí

  Masopustním veselím ožije v sobotu Královské Poříčí. Jako vždy započne celá akce masopustním průvodem od místního zámečku směrem na statek. Volit se bude král masopustu, těšit se můžete na zabijačkový raut, lidovou hudba a jiné zimní dobroty, které vás zahřejí.

  Začal čas masopustů.
  Autor: Hynek Zdeněk

  Přečtěte si o původu masopustního veselí

Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy