Od svého dokončení roku 1891 nebyla budova více než 120 let významněji opravována. Havarijní stav si ale před sedmi lety vyžádal uzavření a poté generální rekonstrukci, která začala v dubnu 2015. „Je jednou z největších a nejsložitějších v historii Česka jak svou velikostí, tak rozsahem prací. Jsem velice rád, že se nám podařilo v rekordním čase 3,5 roku splnit slib a budovu uvést do zkušebního provozu u příležitosti oslav 100 let Československa,“ řekl ředitel muzea Michal Lukeš.

Bude i plejtvák

Protože je budova národní kulturní památkou, byla důležitá její podoba z roku 1891. Proto se zvolil světlejší odstín fasády a vrátilo se původní malované zasklení stropu nad hlavním schodištěm. Během příštího roku bude otevřeno celé muzeum. Zbývá dokončení interiérů některých sálů nebo povrchů obou zastřešených dvoran. Zpřístupní se i stálé expozice včetně přírodovědeckých s proslulou velrybou – plejtvákem myšokem. Náklady na rekonstrukci se vyšplhaly na 1 795 334 935 korun.

Dvě v jednom

Muzeum letos slaví také 200 let své existence. K této příležitosti se otevře výstava s názvem 2 x 100. K narozeninám republiky je zase směřována Česko-slovenská výstava, jež se soustřeďuje na důležité momenty historie našeho státu. Obě výstavy budou do konce roku zdarma.

1. výstava Česko-slovenská

Ta mapuje klíčové okamžiky 20. století v Československu. Poprvé tak bude k vidění pohromadě soubor originálů dokumentů, které ovlivnily naše dějiny. Součástí je například i jedna z největších existujících vlajek České republiky (2,5 x 3,5 m), která byla nesena v pohřebním průvodu prezidenta Václava Havla.

Video
Video se připravuje ...

Výstava ke 100 letům republiky: Originály osudových smluv i retro hračky Markéta Volfová, Lukáš Červený

2. výstava 2 x 100

»Trezorovou« výstavu s dvěma stovkami nejvzácnějších a nejzajímavějších exponátů připravilo muzeum ke svému 200. výročí a znovuotevření své první vlastní budovy. Předtím totiž sídlilo v jiných místech Prahy. Výstava ukazuje jedinečné předměty, například kožich Hany Benešové z opičí kůže, a zároveň vypráví příběh 200 let existence instituce, která byla založena provoláním české šlechty roku 1818.

Rekonstrukce v číslech

  • 495 opravených oken
  • 233 opravených dveří
  • 1300 km nových kabelů
  • 6 výtahů pro přepravu osob
  • 6 nákladních výtahů
  • 30% rozšíření muzejních prostor

 

Proč to tu má ráda herečka Vlasta Chramostová? „Ač nepatřím mezi sbírkové fondy, zapůjčila jsem Národnímu muzeu věci z mého bytového divadla. A taky se z oken bytu ráda dívám na jeho kupole!“

Jeďte připraveni

  • Nejlépe se tam dostanete metrem C (stanice Muzeum).
  • Otevřeno bude denně a až do konce roku zcela zdarma!
  • Levné ubytování: AZ Hostel v Jindřišské (od 260 Kč). 

Kde se dobře najíte:

  • Na svíčkové či koprovce za rozumnou cenu v centru si pochutnáte ve známé Havelské Koruně.

Fotogalerie
32 fotografií