Historie – Zelená hora

Stavba kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře začala v roce 1720. Nejvíce se o ni zasadil žďárský opat Václav Vejmluva. Architektem stavby byl zvolen Jan Blažej Santini-Aichel. Ten kostel nechal postavit ve stylu barokní gotiky. Svatyně byla vysvěcena v roce 1722. Opat Vejmluva stojí také za názvem Zelená hora. Kostel byl původně obklopen lesy, které byly později odstraněny. To aby byl kostel dobře viditelný širokému okolí. V roce 1784 kostel poškodil požár a dlouho neměl jistou budoucnost. Nakonec se jej ale podařilo opravit. Kostel se stal pohřebním a do jeho areálu byl přesunut hřbitov. V roce 1994 bylo místo zařazeno na seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO. V současnosti chrám spravuje církev, která jej v roce 2014 získala v rámci církevních restitucí.

Interiér kostela na Zelené hoře

Honosné ochozy, lomené oblouky, bílá barva a úchvatné detaily. Tak vypadá vnitřek kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. V kostelu se nachází menší kaple, hlavní oltář je umístěn na východní straně. V kostele je také zvonice. Trojice zvonů byla v historii několikrát zrekvírována pro válečné účely, kostel se ale vždy dočkal zvonů nových.

Kudy do kostela? Jaké je vstupné?

Zelená hora se nachází na severu města Žďár nad Sázavou. Pokud se chystáte vyrazit hromadnou dopravou, do města se nejlépe dostanete vlakem. Na vlakovém nádraží poté můžete přestoupit na autobusovou linku č. 6, která vás přiveze přímo ke kostelu. Místo je rovněž výborně dostupné autem. Nedaleko zámku se nachází rozsáhlé parkoviště. Pokud se vám ale poštěstí slunečné počasí, doporučujeme absolvovat alespoň poslední část cesty pěšky. Na Zelenou horu vede schodiště i několik cest. Můžete tak při výstupu celý kostel obejít a prohlédnout si jej ze všech stran. Pokud se chcete podívat do areálu, můžete využít komentovaných prohlídek. Ty se konají v turistické sezoně (duben–říjen) mezi 9 a 17 hodinami. Dospělí za prohlídku zaplatí 110 Kč, děti 60 Kč.

Veškeré informace o kostelu na Zelené hoře naleznete zde!

Pamětihodnosti v okolí – Žďár nad Sázavou

Vydejte se z kostela na Zelené hoře kolem Konventského rybníka. K překonání Stržského potoka vám poslouží barokní most, na kterém je řada soch svatých. Na druhé straně rybníka můžete navštívit zámek Žďár nad Sázavou, ve kterém mimo jiné sídlí i Muzeum nové generace. Nebo poctěte návštěvou baziliku Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše. Tečkou za vaší cestou může být nedaleký malý, leč architektonicky zajímavý hřbitov.

Tipy na dovolenou v kraji Vysočina

Související odkazy

Nejkrásnější hrady a zámky Česka: Vysočina a Jihočeský kraj 

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou 

Zažijte opravdovou zimní pohádku: Které hrady a zámky zůstávají otevřené i mimo sezonu?

Zámek Náměšť nad Oslavou 

Mrazivé podzemí a úchvatné kostely – objevte Jihlavu