Velkopavlovická vinařská podoblast je v České republice vůbec největší, a proto se zde nachází spousta míst k ochutnání vín. Na prozkoumání všech místních zajímavostí by jedna dovolená určitě nestačila, a tak jsme vybrali alespoň tři tipy, které lze stihnout i za víkend.

Velké Pavlovice: opilá architektura, šlechtění i krajina

Velké Pavlovice jsou jednou z nejvýznamnějších a nejznámějších vinařských obcí na Moravě. Při návštěvě Velkých Pavlovic budí nejvíce pozornosti tzv. Opilé sklepy. Atypické stavby byly postaveny v roce 2012 a slouží převážně k ubytování. Opilé sklepy představují soubor 15 sklepních objektů, které poznáte podle hravých barev a netradičních tvarů. Stavby svým vlněním respektují terénní linie přilehlého svahu. Sklepní ulička se stala vyhledávaným cílem turistů i vycházek místních občanů.

Opilé sklepy ve Velkých Pavlovicích
Opilé sklepy ve Velkých Pavlovicích
Autor: Vinařský fond

Kromě sklepů ve Velkých Pavlovicích stojí za návštěvu také Šlechtitelská stanice vinařská, kde byly vyšlechtěny mnohé oblíbené odrůdy révy vinné, jako je André, Aurelius a hlavně Pálava. Mezi vinicemi se nachází rozhledna Slunečná, které připomíná keř révy vinné. Zapomenout nesmíme ani na Vinné sklepy Františka Lotrinského, nejstarší historické sklepy staré přes 250 let.

Největší vinařská obec Velké Bílovice

Velkopavlovická vinařská podoblast je tvořena mnoha menšími i většími vinařskými obcemi. Tou největší jsou Velké Bílovice. S více než tisíci vinaři se jedná o opravdový unikát. Není známo, jestli tu někdo dokázal ochutnat všechna vína, ale určitě si tady každý přijde na své. Réva vinná se zde pěstuje od pradávna a i dnes tady najdeme bezmála 750 ha vinic. Téměř ke každé bílovické domácnosti patří nějaký vinohrad nebo vinný sklep. Konají se zde také oblíbené akce typu otevřené sklepy, během kterých vinaři hromadně otevřou své sklepy a milovníci vína chodí po obci a ochutnávají a ochutnávají. K tomu je připraveno mnoho dobrého jídla, často hraje muzika a celé se to nese ve velmi příjemné atmosféře.

Vinice ve Velkých Bílovicích
Vinice ve Velkých Bílovicích
Autor: Vinařský fond

Filmové Zaječí

V pomyslném trojúhelníku, spolu s Velkými Pavlovicemi a Bílovicemi, leží známá vinařská obec Zaječí. Ta je oproti ostatním dvěma sice výrazně menší, ale to jí neubírá na atraktivnosti. Nachází se zde známé Vinařství U Kapličky, v jehož prostorách a okolí se natáčely filmy z vinařského prostředí Bobule a seriál Vinaři. Nenechte si ujít ani výhled na vinice z terasy vinného baru vinařství Vajbar. V neposlední řadě pak stojí za zmínku vinařství Nosreti, které je zajímavé svou moderní architekturou a milovníci vína tady mohou získat neoficiální vinný doktorát, tedy absolvovat kurz o víně.

Kaplička v Zaječích
Kaplička v Zaječích
Autor: Vinařský fond

Kromě těchto tří vinařských obcí se v naší největší vinařské podoblasti nachází dalších cca 70. Návštěva Velkých Pavlovic, Velkých Bílovic a Zaječí tedy bude jen začátek vašich vinných toulek. Více informací najdete na www.wineofczechrepublic.cz.