Na poznávání Písecka vám jeden den určitě stačit nebude. Pokud se budete chtít vrátit do atmosféry letních prázdnin, trávených u babičky, naplněných výlety, koupáním v rybnících, sbíráním hub a malin, objevováním a spoustou dobrodružství, bude to chtít dobré boty a pořádný plán! A na to je Písecko ideální.

Léto v Písku

Historický klenot na řece Otavě, bývalé královské město Písek, je proslulé svou malebností a komfortem, který poskytuje svým návštěvníkům. Stačí jedna procházka historickým centrem plným hospůdek a kaváren, návštěva Prácheňského muzea, Křižíkovy elektrárny nebo pohodové odpoledne na říční plovárně u svatého Václava.  Ta jakoby vypadla z Vančurova Rozmarného léta.  A Písek si hned zamilujete. Na nábřeží řeky Otavy u Kamenného mostu můžete každý rok obdivovat v sezóně obří pískové sochy. Jejich letošní téma „Jak jsme vyhlašovali republiku“ odkazuje na písecký unikát. V roce 1918 totiž v Písku došlo omylem k vyhlášení Československé republiky už 14. října, tedy o čtrnáct dní dříve než ve zbytku země. Písečáci se i po sto letech ke svému omylu hrdě hlásí letošním marketingovým heslem „Vždy o krok napřed!“

Krajina plná rozhleden, hradů a zámků

Málokde najdete tak vysokou koncentraci rozhleden, vyhlídkových míst a unikátních historických památek, jako na Písecku. Určitě byste si neměli nechat ujít návštěvu „krále českých hradů“. Jmenuje se Zvíkov a najdete jej na soutoku Otavy a Vltavy. Před výstavbou Karlštejna to byl nejdůležitější z královských hradů a střežil mimo jiné i korunovační klenoty. Dnes už se nevypíná nad strmým údolím, jeho silueta se odráží v klidné hladině Orlické přehrady. Po ní se můžete vydat výletním parníkem na zámek Orlík, který je prvním ze čtveřice vodních zámků, které si na severu Písecka můžete užít. Ty zbývající tři najdete v Březnici, Blatné a Lnářích a spojují je právě klidné hladiny jezer a rybníků, ve kterých se zrcadlí.

Ráj pro malé cestovatele

V budově bývalé sladovny v Písku dnes najdete největší interaktivní prostor pro děti a jejich doprovod. Sladovna – galerie hrou nabízí svým návštěvníkům hodiny a hodiny zábavy ve stálých expozicích i sezónních projektech. Můžete se stát mravencem v Mraveništi, Hnízdo ilustrace vám ukáže fantastický svět obrázkových knih, Pilařiště zase svět píseckého rodáka a autora výtvarné podoby slavného večerníčku o Rumcajsovi, Mance a Cipískovi – Radka Pilaře. Zcela nová je i letošní sezónní výstava Cesta do mytologie, kterou Sladovna připravila ve spolupráci s Divadlem bratří Formanů. Na toulkách Píseckem se svými dětmi můžete navštívit i Pohádkovou kovárnu v Selibově, Krokodýlí ZOO v Protivíně nebo zážitkový park Zeměráj u Kovářova nedaleko Orlické přehrady.

Fotogalerie
17 fotografií