Františkovy lázně

Kde je najdete: v Karlovarském kraji, 5 km severně od Chebu.

Léčí se zde: srdeční a cévní choroby, ženské nemoci včetně neplodnosti, onemocnění pohybového aparátu, klienti v rekonvalescenci po rakovině atd.

Lázeňské procedury: využívají přírodních léčivých zdrojů, např. slatinné zábaly a koupele, inhalace, uhličité koupele, plynné injekce, atd.

Nejstarší zmínky o minerálních pramenech ve Františkových Lázních se začaly objevovat už kolem roku 1502 a téměř o tři století později byla zahájena stavba prvního lázeňského hotelu. Rozlohou jsou nejmenší z proslulého lázeňského trojúhelníku (Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně). Najdete zde 20 přírodních léčivých pramenů. Samotná léčba je založená na přírodní léčivé vodě, léčivé slatině, léčivém plynu a velmi příznivém klimatu.

Co navštívit v okolí: přírodní rezervace Soos, hrad Ostroh-Seeberg, hrad Loket, zámek Kynžvart, Chebský hrad.

Františkovy lázně

Karlova Studánka

Kde je najdete: v pohoří Hrubý Jeseník, asi deset kilometrů od Pradědu.

Léčí se zde: dýchací cesty, chronické záněty hrdla, dutin, hlasivek, nosu, průdušek, plic, průduškové astma, onkologická onemocnění, vysoký tlak, nemoci cév, pohybové nemoci.

Lázeňské procedury: využívají přírodních léčivých zdrojů, vodních masážních procedur, koupelí, inhalací a rehabilitačních technik. Čekají vás i wellness procedury a parafínové zábaly.

Lázně mají dvousetletou tradici, je to lázeňské místo odpočinku habsburského vojevůdce Karla. Jako další léčivé zdroje se využívají minerální voda a přírodní oxid uhličitý. Minerální voda obsahuje velké množství kyseliny uhličité a metakřemičité. Slouží k rašelinným zábalům a koupelím. Říká se, že je zde nejčistší vzduch ve střední Evropě, a dokazují to i klimatická měření. V okolí lázní je nádherná panenská příroda. 

Co navštívit v okolí: Praděd, Rolandův kámen, hrad Rabštejn, Čertovy kameny, zámek Velké Losiny, hrad Sovinec.

Lázně Karlova Studánka

Libverda

Kde je najdete: v severozápadních Čechách, asi 26 km od Liberce.

Léčí se zde: choroby srdce, cév a cévního oběhu, pohybového ústrojí.

Lázeňské procedury: jako hlavní léčebný zdroj se využívá libverdská „boží voda“. Díky ní lze klientům poskytovat vodoléčbu, tepelné procedury (například Parafango – kombinaci léčebného účinku od pravěku ztvrdlého mořského bahna s aplikací parafínu), elektroléčbu, manuální techniky (různé druhy masáží) a podobně.

Původně pastýřská obec Lybenwerde se začala dostávat do širšího povědomí díky léčivé minerální vodě koncem 14. století. Zprávy o jejích blahodárných účincích šířili hlavně poutníci, kteří vychvalovali pramen. Už v té době se jí říkalo „boží voda“. Unikátem Libverdy je především vlastní přírodní léčivý zdroj. Jde o přírodní železnatou kyselku.

Co navštívit v okolí: rozhledna na Smrku, klášter Hejnice, restaurace Obří sud, státní hrad a zámek Frýdlant, Drážďany, Jelení Hora.

Více o Lázních Libverda čtěte ZDE

Lázně Libverda

Karlovy Vary

Kde je najdete: v podhůří Krušných hor, v oblasti Slavkovského lesa, v záplavě zeleně.

Léčí se zde: především poruchy látkové výměny, diabetes, obezita, ale také onemocnění celého zažívacího ústrojí, nádorové choroby a mnoho dalšího.

Lázeňské procedury: tradiční účinná balneologická léčba je zde založená na výjimečném složení termálních vod. K dispozici jsou všechny druhy masáží i koupelí, včetně známých perliček, skotských střiků a podobně.

Karlovy Vary jsou nejznámější české lázně. Podle pověsti je někdy v polovině 14. století založil císař Karel IV., který objevil silný pramen při lovu jelenů. Najdete tu celkem čtrnáct léčivých pramenů. Nejsilnějším a nejznámějším je Vřídlo, které vystřikuje do výšky 12 metrů a má teplotu 73 stupňů Celsia. Prameny jsou na různých místech, kromě oxidu uhličitého a rašeliny obsahují celou řadu dalších přírodních prvků. Právě unikátní složení karlovarských vod je důvodem jejich světové proslulosti při léčbě.

Co navštívit v okolí: Svatošské skály, Andělská hora, hrad Loket nad Ohří, Bečov nad Teplou.

Císařské lázně v Karlových Varech

Mariánské Lázně

Kde je najdete: v Karlovarském kraji, 27 km jihovýchodně od Chebu

Léčí se zde: nemoci ledvin a močových cest, nervové choroby, nemoci vyvolané poruchami látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí, nespecifické nemoci dýchacích cest, nemoci kožní, nemoci pohybového ústrojí.

Léčebné procedury: minerální koupele a pitné kúry, suchá plynová lázeň, plynová injekce, různé druhy koupelí (perličková, přísadová, bylinná, uhličitá, ...) a masáží, atd.

Výhodou Mariánských Lázní je velká pestrost léčby. Místní prameny mají totiž odlišné chemické složení. Přímo ve městě je jich asi 40, v okolí pak téměř 100. Po Karlových Varech patří mezi nejvyhledávanější lázně i díky nádherné okolní přírodě a pestrým možnostem využití volného času. Zdejší golfová hřiště lákají nejen lázeňské klienty – golfisty, ale i milovníky tohoto sportu z celé Evropy!

Co navštívit v okolí: hrad Loket, zámek a hrad Bečov nad Teplou, zámek Kynžvart, naučná stezka Kladská.

Mariánské Lázně

Poděbrady

Kde je najdete: Starodávné město Poděbrady se rozkládá v úrodném údolí řeky Labe pouhých 50 km od Prahy.

Léčí se zde: zejména nemoci oběhového ústrojí (kardiaci), poruchy látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí a choroby pohybového ústrojí.

Lázeňské procedury: v Poděbradech vás čekají klasické balneoprocedury, jako například uhličitá či perličková koupel, dále přísadové koupele s mořskou solí, s jehličím, rozmarýnem, meduňkou, rašelinou a podobně, dále pak různé druhy masáží a komplexní wellness program.

Malé lázně tady vznikly už v 17. století. Jejich pramen se řadí mezi nejlepší železité vody. Nejvýznamnějším rokem pro novodobé dějiny města se stal rok 1905, kdy byl na nádvoří tamějšího zámku objevený pramen minerální vody s výbornými léčivými účinky. Poděbrady leží na rozdíl od řady jiných lázní v Polabské nížině a příjemnou rovinatou krajinou i stabilním počasím jsou vynikajícím místem pro léčbu klientů s kardiovaskulárními chorobami. Okolí Poděbrad se hodí i pro méně náročnou cyklistiku.

Co navštívit v okolí: zámek Poděbrady, Český ráj, Kutná Hora, rozhledna Romanka, zámek Loučeň.

Lázně Poděbrady

Lázně Třeboň

Kde je najdete: město je střediskem třeboňské kotliny, kde se nachází velké množství malých i větších rybníků. Proto se někdy Třeboni říká také jezerní město.

Léčí se zde: nemoci pohybového ústrojí, revmatické choroby, stavy po úrazech.

Lázeňské procedury: slatinné zábaly a koupele, nepřeberné možnosti masáží, wellness procedur, vodoléčba, fyzioterapie a podobně.

Léčebných vlastností rašeliny využívali obyvatelé města Třeboň a okolí po staletí, skutečný počátek lázeňství se váže k roku 1883, kdy byl v blízkosti historického centra vybudovaný první lázeňský dům – Bertiny lázně. Třeboň dnes patří k nejnavštěvovanějším a k nejoblíbenějším českým lázním. Po celá staletí se tu klienti léčí slatinou, která má unikátní složení, léčivé minerální prameny zde nehledejte. 

Co navštívit v okolí: zámek Třeboň, Schwarzenberská hrobka, kostel sv. Jiljí, pivovar Regent, rybník Svět, Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov.

Lázně Třeboň

Teplice

Kde je najdete: nacházejí se na severu Čech v podhůří Krušných hor. Vzdálenost od hlavního města Prahy není velká – 90 km.

Léčí se zde: nemoci pohybového ústrojí, cévní a nervové choroby, v poslední době však klientům lázně nabízejí i velké množství různých wellness procedur.

Lázeňské procedury: jsou založené na unikátních účincích zdejší termy. V teplické skupině bylo nejvýznamnějším zdrojem Pravřídlo s teplotou 49 stupňů Celsia s vydatností až 800 m3 za den. Dalšími významnými zdroji byly tři Dámské prameny, Písečný pramen a Oční pramen. Dnes jsou zdrojem přírodní vody Pravřídlo, Horský pramen a historicky nejnovější pramen Hynie.

Teplice jsou nejstarší lázně ve střední Evropě s téměř dvoutisíciletou tradicí.  V 18. a 19. století byly Teplice nazývané Malou Paříží či Salonem Evropy. Mezi nejvýznamnější návštěvníky patřili car Petr I., Ludwig van Beethoven, Johann Wolfgang Goethe, Richard Wagner, Frederick Chopin a další.

Co navštívit v okolí: botanická zahrada Teplice, zřícenina hradu Doubravka, vodní nádrž Barbora, zámek Duchcov.

Lázně Teplice

Léčebné lázně Jáchymov

Kde je najdete: v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar.

Léčí se zde: onemocnění kloubů, choroby periferního nervového systému a páteře, kožní nemoci, vylepšuje se stav u diabetiků a nemocných dnou. V Jáchymově jsou specialisté na Bechtěrevovu chorobu (zánětlivé onemocnění kloubů).

Léčebné procedury: radonové a další koupele (přísadová, perličková, vířivá, uhličitá, ...), masáže, skotské střiky, hydroxeur, parafínové zábaly, kryoterapie, aerosolové inhalace, plynové injekce, atd.

Zdejší lázně mají světově unikátní přírodní bohatství v podobě radonové vody. Její prameny se nalézají v dodnes funkčním dole Svornost. Vznikl roku 1518 a na jeho dvanáctém patře, v hloubce 500 m pod zemí, se nalézají prameny. Pojmenovány jsou například po akademiku Běhounkovi nebo Marii Curie-Sklodowské.

Co navštívit v okolí: naučná stezka o radonu, vyhlídka Dívčí skok u Jáchymova, rozhledna Klínovec, rozhledna Plešivec, Boží Dar, Božídarské rašeliniště, Trojboký hraniční kámen u Jáchymova.

Lázně Jáchymov

Lázně Bohdaneč

Kde je najdete: asi osm kilometrů jižně od Pardubic, v Polabské nížině v blízkosti lesů a rybníků.

Léčí se zde: nervový systém a pohybový aparát – záněty, revma, vertebrogenní syndromy, poúrazové a pooperační stavy, artróza, osteoporóza, Bechtěrovova choroba.

Lázeňské procedury: perličkové nebo bylinkové koupele, široký výběr masáží, zábaly, cvičení nebo lékařské konzultace.

Lázně mají více než stoletou historii v léčení obtíží pohybového aparátu. Využívá se tu báječných léčebných účinků slatiny a minerální vody, alkalické kyselky. V kombinaci s moderními rehabilitačními metodami přinášejí ten správný léčebný účinek. V okolí lázeňských domů je spousta zeleně, čekají na vás kryté kolonády a tiché prostředí.

Co navštívit v okolí: Bohdanečský park, naučná stezka Gočárův okruh, Opatovický kanál, Pardubice, Kunětická hora, rozhledna Barborka, Národní hřebčín Kladruby nad Labem.

Lázně Bohdaneč

Luhačovice

Kde je najdete: v chráněné krajinné oblasti Bílých Karpat. Jsou proslulé svým čistým ovzduším a klimatickými podmínkami. V okolí Luhačovic načerpáte novou energii.

Co se tady léčí: oběhový a dýchací systém, trávicí systém, poruchy látkové výměny, onkologické nemoci a pohybový aparát. Ideální pro děti, které trpí astmatem, chronickými i akutními rýmami, atopickým exémem atd.

Lázeňské procedury: čekají vás vodoléčebné procedury, klasické i podvodní masáže, elektroléčba, parafínové obklady apod.

Mají k dispozici 14 nenahraditelných minerálních pramenů, jejich teplota se pohybuje mezi 10 až 14 stupni Celsia. Osm z nich se využívá k inhalačním procedurám, pitné kúře nebo koupelím. Nejznámější léčivé prameny Vincentka, Ottovka, Aloiska i Pramen Dr. Šťastného jsou volně přístupné i veřejnosti.

Co navštívit v okolí: výše zmíněné léčivé prameny, Jezírko lásky, Luhačovická přehrada, zámek Nový Světlov, Uherský Brod.

Luhačovice

Fotogalerie
51 fotografií

Podívejte se, které lázně pro vás budou nejlepší ZDE

Další tipy na lázně najdete ZDE