Hrad byl založen mezi lety 1290 až 1310 jako rodové sídlo pánů z Velhartic. Mezi nejznámější vlastníky patřil ve 14. století věrný komorník a rádce císaře Karla IV. Bušek z Velhartic. Vždyť vypili mnohou číši spolu! Tedy alespoň podle básně Jana Nerudy. Jedním z dalších významných držitelů hradu byl v 15. století Zdeněk Lev z Rožmitálu, který získal pro zdejší panství privilegium těžit drahé kovy.

Základní otvírací doba:

Duben, říjen: 10.00 - 15.00 (víkendy, svátky)

Květen, červen, září: 10.00 - 16.00 (kromě pondělí)

Červenec, srpen: 10.00 - 17.00 (kromě pondělí)

Poslední prohlídka hradu a zámku začíná hodinu před koncem otevírací doby.

Pokladna hradu otevřena od 9:30.

Skanzen lidové architektury

Před hradem vyrůstá soubor staveb lidové architektury. Tento areál je tvořen stavbami přestěhovanými sem z pošumavského předhůří. 

Hradní perličky

Pod hradem na své oblíbené chatě trávil volný čas herec Jan Werich.

Nejvyšší purkrabí Království českého Menhart z Hradce na hradě tajně ukryl korunovační klenoty, aby znemožnil korunovaci svého protivníka Jiřího z Poděbrad na krále.

Tip na výlet v okolí

Po stopách zlatokopů

Naučná stezka a cyklostezka v Petrovicích u Sušice nabízí putování po stopách středověkého dolování zlata na Klatovsku. Zhruba sedmnáctikilometrová okružní trasa šumavským předhůřím nazvaná »Cestou zlatokopů«  představuje rozsáhlé zbytky místních zlatých dolů. Kutání zlata připomínají ústí středověkých šachet a štol nebo haldy vytěžené horniny. 

Fotogalerie
6 fotografií