Příběh o pekle, zlé maceše, hodné princezně a její chamtivé sestře je opravdu skvostem mezi pohádkami. Když se však Hynek Bočan rozhodl film natočit, zjistil, že vlastně ani netuší, jak by měl vlastně takový správný čert vypadat. Požádal proto učitelku svého syna, aby dětem dala za úkol čerta nakreslit. Kostyméři a maskéři pak skutečně vycházeli z dětských kreseb. Režisérovi také hodně pomohl představitel Lucifera Karel Heřmánek (73), který se do role vládce pekel vžil natolik, že se jím na place skutečně stal.

 

Pohádkové peklo se točilo v podzemním pískovcovém labyrintu zvaném Pekelné doly na Českolipsku. Měla ho zabraný sovětská armáda, která v něm skladovala brambory. Štáb je nechal vyvézt a zasypat pískem, protože neskutečně páchly. To ovšem nebyl jediný problém, jaký museli filmoví pekelníci řešit. Prostory byly pro mocnou pekelnou říši dost stísněné a panovaly obavy, aby to nebylo pak na obrazovce vidět. Dojmu rozsáhlosti se proto dosáhlo tím, že záběry z pekla se snímaly širokoúhlým objektivem.

VIDEO: To nejlepší z pohádky S čerty nejsou žerty

Video
Video se připravuje ...

To nejlepší z pohádky S čerty nejsou žerty youtube

Další komplikací bylo obsazení filmu. Respektive obsazení jedné jediné role: Petra Máchala. Přestože Bočanovi bylo od začátku jasné, že roli statečného „čertova švagra“ může hrát jedině Vladimír Dlouhý (†52), v barrandovské skupině, kde se pohádka připravovala, ho nechtěli. Ve svých 26 letech se jim zdál být už na mládence dost starý... Bočan si ho však prosadil a neprohloupil: herec dokonce chodil usilovně trénovat se členy skupiny historického šermu, aby se naučil přesnou choreografii a mohl v soubojích šermovat sám.

Natáčení provázela obrovská smůla. Traduje se, že když ve scéně s barokním kočárem Petr Nárožný (82) jako kaprál otevřel dveře a ulomil je, nešlo o vtip zapsaný do scénáře, ale o nehodu. Kočár byl originál a jeho majitel hořce zaplakal. Do jednoho záběru bylo zase zapotřebí obstarat skupinu černých koní, jenže široko daleko byli k mání jen hnědáci. Štáb všechna zvířata sice bryskně přebarvil, ale jakmile se začalo natáčet, spustil se déšť... Rovněž byly problémy s pyrotechnikou a několik čertů prý začalo v pekle hořet.

VIDEO: Angelína z pohádky S čerty nejsou žerty: Jak vypadá po 30 letech?

Video
Video se připravuje ...

Angelína z pohádky S čerty nejsou žerty: Jak vypadá po 30 letech? Thomas Kruchina, Lukáš Červený

Nejenom na tyto, ale i na další perličky z natáčení pohádky, která se pyšní hláškami, co bez přehánění zlidověly v běžné mluvě, se můžete podívat na mall.tv. Přestože se jedná o skutečný klenot československé kinematografie, drobných chyb se totiž tvůrci nevyvarovali ani zde...

Fotogalerie
29 fotografií