Na Českolipsku se propadla jeskyně z pohádky S čerty nejsou žerty: V sutinách zasahovali kynologové

Na Českolipsku se zřítila jeskyně  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, jel - 
11. března 2020
16:50

V místě s největším počtem pískovcových jeskyní v Čechách, nedaleko Lindavy v Libereckém kraji, se ve středu propadla jedna z tamních jeskyní, naštěstí v ní nikdo nebyl. Komplex se proslavil především díky slavné pohádce S čerty nejsou žerty, scény odehrávající se v pekle byly točeny právě tady.

U Lindavy na Českolipsku se ve středu zbortila jedna z pískovcových jeskyní. Nikdo v ní zřejmě nebyl. „Hasiči místo zabezpečili, aby se tam nikdo nedostal, a preventivně povolali kynology se psy vycvičenými na vyhledávání v sutinách," řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Radka Kostelňáková.

Místo, kde se jeskyně zbortila, je v nejrozsáhlejší oblasti s pískovcovými jeskyněmi v Čechách s názvem Pusté kostely. Nejznámější a největší jeskyní je Nautilus, kde už léta funguje v letní sezoně oblíbený motorkářský klub Pekelné doly. Zborcená jeskyně leží podle Kostelňákové mezi Pekelnými doly a jeskyní Pusté kostely II.

Celá oblast podél říčky Svitávky v délce necelých tří kilometrů od osady Svitava směrem k Velenicím je protkaná mnoha jeskyněmi, většinou umělými. Vznikaly v různých obdobích. V některých prostorách údajně žili už středověcí mniši a je pravděpodobné, že některé i sami hloubili. Jiné byly vytvořeny až v 18. století kvůli těžbě písku. Dalšího rozšíření se dočkaly za druhé světové války, kdy tam Němci vyráběli rychlopalné kanony. Po válce sloužil areál mimo jiné jako sklad zeleniny.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud