Pečení bez vajec?

Chcete upéct narychlo koláč a s hrůzou zjistíte, že nemáte vejce? Je několik možností, jak to zachránit a mít na stole moučník i bez vajec.

Do těsta můžete přidat 1 lžíci bramborového nebo kukuřičného škrobu. Smíchejte se 100 ml vody a přidejte do těsta. Takto připravená směs nahradí 2 vejce.

Stejně jako škrob může nahradit vejce v těstě i sušené droždí. Do 100 ml horké vody přidejte půl sáčku sušeného droždí, zamíchejte a přidejte do těsta.

Další variantou může být zásoba v podobě sušené náhrady vajec, která je na bázi sušené sójové bílkoviny, škrobu, syrovátky a kukuřičné mouky. Při běžném kuchyňském užívání zcela nahradí vejce.

Když chybí bílky

Pokud vám při pečení chybí bílky nebo chcete vyzkoušet veganský recept, pomozte si nálevem z konzervované cizrny nebo fazolí. Nálev jednoduše vyšleháte a získáte bílý sníh, ze kterého upečete makronky, sněhové pusinky. Nebo ho můžete přidat do piškotového těsta.

Když chybí kypřicí prášek

Snadno ho nahradíte jedlou sodou. Podmínkou pro zaručený výsledek však je, aby jedna ze surovin byla kyselá. Ideální je tedy přidat do těsta podmáslí, kefír, jogurt, citronovou šťávu nebo jablečné pyré. Na 150 g mouky bude stačit ¼ lžičky sody. Jako kypřidlo může fungovat v těstě i sodovka nebo můžete použít dobře našlehané bílky.

Které další ingredience a jakými triky nahradit, to se můžete dovědět v novém čísle časopisu Blesk pro ženy. Tentokrát v něm najdete i super přílohu plnou receptů na buchty a koláče. Aktuální vydání Blesku pro ženy je k dostání v novinových stáncích. Nebo si ho můžete objednat v tištěné či elektronické podobě v našem iKiosku ZDE >>>

Titulka BPŽ