Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Vraťte lesk svým stříbrným šperkům! Takhle snadno to půjde

/
 • (iStock)
  10. října 2022 ● 06:00

  Máte doma oblíbené stříbrné šperky, které vám časem zčernaly? A tak je nenosíte a raději si pořizujete stále nové? Už nemusíte. Obnovit jejich krásu není vůbec složité. Stačí znát pár triků, jak je můžete doma snadno vyčistit a původní lesk jim rychle vrátit.

  Snad každá žena má doma nějaký krásný stříbrný šperk. A nejspíš jste si i vy několikrát povzdechla nad tím, že i když ho třeba pravidelně nenosíte, tak po čase jeho povrch zmatní, zešedne, nebo dokonce zčerná. A žádnou krásu už nenadělá. Černání tohoto kovu je přirozeným procesem. Jde o chemickou reakci na sloučeniny síry v atmosféře nebo na látky obsažené v lidském potu. Neznamená to ale, že v tomto stavu se se svými oblíbenými šperky musíte rozloučit. Možností, jak vyčistit stříbro, je několik. Můžete vyzkoušet profesionální vyčištění laserem nebo ultrazvukem ve zlatnictví, speciální chemická čistidla – nebo na to jít šetrněji a levněji. Díky využití domácích zdrojů. Vyzkoušejte některý z našich tipů. Uvidíte, že vaše šperky budou vypadat opět jako nové.


 • 1.

  Ocet a citron

  Autor: iStock

  K vyčištění stříbra můžete využít kyselé prostředí, a to s pomocí citronu či vinného octa. Máte hned dvě možnosti, jak na to. První z nich je výroba čisticího roztoku: asi do litru horké vody přidáte polévkovou lžíci octa. Do této směsi pak ponoříte stříbrné šperky a necháte je tam přibližně patnáct minut. Po vyndání je dosucha otřete a přeleštíte čistou bavlněnou látkou. Ocet můžete také nahradit čerstvě vymačkanou citronovou šťávou. Druhou možností je rozkrojení citronu na dvě půlky. Šperk, který chcete vyčistit, vložíte mezi půlky citronu a třete je o sebe. Rychlá metoda je také s octem, kdy ho nalijete na kousek hadříku nebo vaty, stříbro jím otíráte.


 • 2.

  Kypřicí prášek

  Autor: iStock

  O tom, že kypřicí prášek je vhodný nejen na pečení, už jistě víte. Použít ho můžete také na efektivní čištění stříbra. Jak na to? Budete potřebovat vedle jednoho pytlíčku kypřicího prášku horkou vodu a také alobal. Na dno nádoby vložte alobal a nalijte asi litr horké vody. Přisypte kypřicí prášek a důkladně rozmíchejte. Nakonec vhoďte zčernalé předměty a nechte asi třicet minut působit. Vytáhněte, pořádně osušte a je hotovo.

 • 3.

  Zubní pasta

  Autor: iStock

  Na stříbro velmi pozitivně působí také fluor obsažený v zubní pastě. Tu na šperk naneste v silnější vrstvě. Nakonec pomocí starého zubního kartáčku šperk opatrně drhněte tak dlouho, až se černého povlaku zbavíte. Mechanické tření a fluor dodají lesk vašemu dávno zašlému stříbru. Jen pozor: vyhněte se určitě používání zubní pasty s mikrogranulemi. Ty by totiž mohly narušit strukturu stříbra a zanechat na něm viditelné oděrky.


 • 4.

  Cigaretový popel

  Autor: iStock

  Možná tomu nebudete věřit, ale i takový ošklivý cigaretový popel může být účinnou metodou. Vezměte si k ruce kus vlhkého bavlněného hadříku, naneste na něj popel z cigarety a stříbro jemně přeleštěte. Nebo smíchejte popel s troškou vody, vytvořte kašičku a stříbro jí jemně drhněte hadříkem nebo kartáčkem. Uvidíte, že za chvíli se šperkům vrátí lesk.

 • 5.

  Kyselé mléko

  Autor: iStock

  Stříbrné šperky budou opět krásně lesklé, když je na půl hodiny vložíte do kysaného mléka. Zašedlý povlak se postupně uvolní. Nakonec předměty pořádně opláchněte teplou mýdlovou vodou a povrch vyleštěte flanelovým hadříkem.


 • 6.

  Křída a speciální sáčky

  Autor: iStock

  Při běžném používání nelze černání stříbra zcela zamezit. Ale existují triky na jeho uchování, které zčernání alespoň zbrzdí. Na uložení nových nebo právě vyčištěných stříbrných šperků vyberte temné a suché místo. Rozhodně nenechávejte stříbro v plastovém sáčku ani v dekorativních krabičkách. Ideální je látkový sáček nebo si můžete pořídit speciální ochranné pytlíčky napuštěné roztokem, který černání stříbra zpomaluje. Nežádoucí změny stříbrného povrchu výrazně zpomalí také křída. Dejte mezi uložené šperky pár kousků školní křídy, ta nasaje případnou vlhkost.

   

  Milujete šperky za výhodné ceny? Velký výběr najdete na našem Bazaru Blesk!

Články odjinud

Dnešní horoskopy