Šetří nervy, síly a vlastně i peníze. Díky němu nemusíte nic šeškrabávat z plechů, pekáčků, ale třeba ani z toastovače. Žádné máčení, žádné drhnutí. A když dojdou ubrousky, spolehlivě zastoupí i je. Pečicí nebo taky tzv. pergamenový papír má výhodu v tom, že má nepřilnavý povrch – pozor nezaměňovat ho za voskový papír (ten by v troubě vytvářel kouř a měnil chuť pokrmu). Jen je tedy dobré dbát na to, aby byl používaný pouze do teploty 250 stupňů a aby se nedotýkal přímo zdroje tepla. V obchodě nesahejte po tom nejlevnějším, ten často nebývá tak silný a snadno se potrhá. A při samotném pečení ho pro jistotu nenechte příliš vyčuhovat z nádoby, mohl by se pálit.

Aby držel tvar

Kus pečicího papíru zmačkejte v hrsti do kuličky pod tekoucí vodou. Otřepte přebytečné kapky a rozprostřete jej na plech. Už se nebude kroutit ani zvedat. Při pečení se zbytek vody vypaří. A co je skvělé, nepřilnavé vlastnosti papíru zůstanou.

11 dokonalých vychytávek, které vás překvapí

1. Nemáte po ruce košíčky na muffiny? Nastříhejte si z papíru čtverce a ty pak s pomocí sklenice zatlačte do kovové nebo jiné muffinové formy.

2. Došly ubrousky, alobal i potravinová fólie? Pečicím papírem hravě zabalíte kdejakou svačinu do školy nebo na výlet – pro jistotu ji ale vložte ještě do igelitového sáčku, či plastového boxu. Nebo převažte provázkem.

3. Často chystáte rodině toasty, ale otravuje vás následné čištění spotřebiče? Vyložte ho odpovídajícím kusem pečicího papíru (tak, aby překryl celou teplo vydávající plochu) a do něj nasázejte připravené sendviče. Po dopečení stačí vyhodit a toastovač jen přetřít vlhkou houbou.

4. Potřebujete zmrazit jednotlivé plátky masa, ale tak, aby případně požadovaný počet kotlet šel od sebe jednoduše odloupnout? Proložte je nastříhanými kusy pečicího papíru.

5. Nemůžete najít poklop na talíř při ohřívání jídla v mikrovlnce? I tady poslouží kus nepřilnavého papíru – zabrání znečištění přístroje. Stačí jím jednoduše překrýt dobrotu na talíři.

6. Potřebujete rozválet tak trochu lepivé těsto? Obalte ho pečicím papírem a pomalu válejte na požadovaný tvar. Nepřilepí se k podložce ani k válečku.

7. Nemáte po ruce trychtýř na přelití oleje, nebo přesypání mouky do nádoby s užším hrdlem? Vyrobte si provizorní z pečicího papíru. Zastoupit může i kávové filtry.

8. Pečicí papír údajně skvěle funguje, když se vám zadrhává zip na oblečení. Stačí ho několikrát papírem přejet a ve většině případů je po problému.

9. Máte ve skříni nějaký ten drahý kousek, který vynášíte jen občas? Zabalte jej do pečicího papíru, ten zakonzervuje barvu a i materiál, aby byl v kondici co nejdéle. 

pečicí papír
Autor: iStock.cz

10. Jestliže vám došel balicí papír a vy potřebujete předat umně zabalený dárek, zkuste sáhnout po pergamenovém papíru – pro větší efekt je fajn ho převázat lněným provázkem, nebo stužkou.

11. Při žehlení zase budete mít jistotu, že žehlička nezanechá na oblečení, o které máte tak trochu strach, jediný otisk – když budete žehlit přes pečicí papír.