Jak na to?

Nasbírejte si větší množství kapslí a to v nejrůznějších barvách. Prodávají se ve všech možných odstínech – např. zlaté, měděné, červené, modré i fialové – a tak toho využijte. 

Video
Video se připravuje ...

Jak si vyrobit z kávové kapsle šperky TV Prima

K výrobě šperků a dalších dekorací budete potřebovat pořádně vymyté a vysušené kapsle, nejrůznější kleštičky, šperkařský drátek, který se snadno ohýbá, a šídlo nebo jehlu na proděravění. Hodit se bude také tavná pistole. Ve výtvarných potřebách nebo galanteriích pak dokupte závěsy na náušnice, řetízky, nejrůznější zapínání a případně další ozdoby.

Ester Rosiková vyrábí z kávových kapslí originální šperky pro dámy i pro pány. A v pořadu Vychytávky Ládi Hrušky ukázala, jak si vyrobit sponu na kravatu či ozdobnou brož. A návod poskytla i nám…

Co budeme potřebovat:

  • kávovou kapsli
  • ozdobný kovový knoflík
  • komponent kravatová spona / špendlík brože
  • nožík
  • ketlovací kleště
  • štípací kleště
  • hladké dřívko
  • univerzální lepidlo

Postup:

Autor: TV Prima

Pomocí nožíku odstraníme svrchní víčko kapsle a vyklepneme starou kávovou sedlinu. Vnitřek kapsle důkladně vymyjeme a pak osušíme.

Autor: TV Prima

Kapsli stlačením slisujeme. Použijeme k tomu hladké dřívko, nikoli kov, který by poškrábal lakovanou vrstvu.

Autor: TV Prima

Pomocí ketlovacích kleští ozdobíme okraj (popřípadě ho můžeme přelakovat lakem na nehty).

Autor: TV Prima

Uštípneme očko ve spodní části ozdobného knoflíku, aby nám nepřekáželo při lepení. A poté pomocí univerzálního lepidla nalepíme knoflík na hliníkovou placku. Necháme zaschnout.

Autor: TV Prima

Ozdobenou placku nalepíme na komponent pro kravatovou sponu a originální ozdoba pro pány je hotová. 

Autor: TV Prima

Při výrobě brože pro dámy postupujeme obdobně, jen se snažíme, aby byla zdobnější, její okraje můžeme například zformovat do tvaru okvětních lístků. Kapsle můžeme také kombinovat a použít jich třeba několik najednou.

Co dalšího můžete vytvářet?

Fantazii se meze nekladou. Takže pokud vás toto tvoření chytne, je spousta dalších možností, jak staré kapsle zrecyklovat a přeměnit na krásnou či užitečnou věcičku. Teď před Vánocemi můžete zkusit například originální vánoční ozdoby. Stačí si jen vybrat odstíny, které budou ladit s vaším stromečkem. Do kloboučku kapsle vytvořte dvě malé dírky vedle sebe na provlečení provázku či stužky na zavěšení. A kapsli pak dodekorujte třeba vánočními motivy pomocí tavné pistole. Nebo se můžete pustit rovnou do výroby originálního řetězu. Udělejte v kloboučku dostatečně velký otvor a ke každému jednotlivému světélku připevněte barevnou kapsli. Nebo vyzkoušejte druhou možnost, kdy kapsle stlačíte a uděláte do nich dvě dírky naproti sobě a navlečete je na provázek či stužku jednu vedle druhé. A krásný třpytivý řetěz je na světě. Pomocí kleštiček můžete také upravovat tvar kapsle, například do podoby sukénky – tak vytvoříte roztomilé andělíčky a další vánoční motivy, které vás jen napadnou. Velmi zajímavě může vypadat třeba i adventní věnec na dveře.

Jaké další úžasné výtvory mohou vzniknout z použitých kapslí, se podívejte do naší fotogalerie. 

Fotogalerie
18 fotografií