Budete potřebovat:

  • Vnitřní a vnější bavlněnou látku
  • Tenký vatelín na její vyztužení
  • Stuhu na poutko
  • Nitě, nůžky, špendlíky
  • Ozdoby (bambulky, knoflíky…)
  • Tužku a papír

Postup:

1. Na papír si namalujte střih punčochy, tvar a velikost je jen na vás. Můžete si samozřejmě stáhnout předlohu z internetu a vytisknout. Tu pak překreslete na obě látky, které složíte líc na líc i na vatelín. Vznikne vám tedy celkem 6 kousků (2 z vnitřní, 2 z vnější a 2 z vatelínu).

 

2. Punčochu z vnitřní látky prošijte, u vnější poskládejte následovně: vatelín, vnější látka lícem k líci a opět vatelín, sešpendlete a prošijte. Obě vzniklé punčochy pak obstřihněte cik-cak nůžkami.

 

3. Vnější punčochu přetočte na líc. Vatelín tedy bude uvnitř punčochy a vložte do ní vnitřní punčochu, kterou nebudete přetáčet na líc, tím pádem bude vnitřek punčochy mít hezčí lícovou stranu.

 

4. Teď přichází čas na horní lem. Ten vytvoříte opět z vnitřní látky, je široký jako obvod punčochy a vysoký zhruba 20 cm (v našem případě, kdy jsme měli relativně velkou punčochu). Výšku lemu si můžete zvolit sami, ale pamatujte, že látku budete překládat napůl, takže výšku lemu vynásobte dvěma.

 

5. Vznikne vám pruh látky, ten z boku prošijte a přeložte napůl rub na rub. Lem vložte do vnitřku punčochy, do boku vložte přeloženou stuhu, která poslouží jako poutko na zavěšení, a prošijte. Začistěte nitě a zbytky látek a vatelínu.

 

6. Nakonec vyndejte lem z vnitřku punčochy a úhledně ho nadekorujte na punčoše a je hotovo!

Tip redakce:

Punčochu můžete využít jako adventní kalendář, každý den ráno do ní nachystejte dětem drobný dárek. Uvidíte, jak se budou těšit na budíček!

Vánoční punčochu můžete koupit také na našem Bazaru Blesk!