Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Nečekané využití dětských plenek! Neuvěříte, kde všude se hodí

/
 • (iStock)
  19. srpna 2023 ● 06:00

  Dětské jednorázové plenky nemusí sloužit jen miminkům. Budete překvapeni, jak vám mohou pomoct, i když žádné děti nemáte… Vyzkoušejte netradiční tipy.

  Nemáte už doma dítko, které plenky používá? Nemusíte hned pořizovat celý drahý balík. Zkuste se poptat v rodině nebo mezi kamarádkami, které miminka mají, a nějakou tu plenku si od nich vyžádejte. A zkuste s nimi následující triky. Uvidíte, že vás jejich nečekané použití překvapí…

  Nejzajímavější je jádro plenek. To tvoří droboučké krystalky polyakrylátu sodného. Je to chemická složka v podobě prášku, která se používá právě na vnitřní jádro jednorázových plenek pro jejich supersavost. Při styku s vlhkem dostane látka podobu lesklého gelu. Je schopna pojmout až stonásobek vody v poměru k vlastní hmotnosti. A právě tyto skvělé vlastnosti můžete v domácnosti využít i pro jiné účely, než je běžné.

  Vezměte si plenku k ruce a lijte do ní postupně vodu. Do té chvíle, až bude savé jádro plně nabobtnané. Za chvilku vznikne gelová hmota s neuvěřitelnou absorpční schopností. Tam, kde jádro končí, plenku rozstřihněte a všechnu nabobtnanou hmotu vyndejte. Nakonec ji můžete zpracovat na způsob, který se vám zrovna hodí.

 • 1.

  Obklad na bolest

  dětské plenky
  Autor: iStock

  Bolavý zub nebo naražené koleno dokážou pořádně potrápit. Pokud nemáte po ruce nic, co by vám od bolesti pomohlo, využít můžete právě plenky. Chladivý obklad si můžete připravit klidně i dopředu a podle potřeby ho použít. Stačí, když obsah vodou nacucaného savého jádra plenky rozdělíte do sáčků. Dejte je do mrazáku. Budete mít tak skvělý chladivý obklad, který můžete, na rozdíl třeba od sáčku se zmrzlou zeleninou, použít opakovaně a mít v různých velikostech stále po ruce.

 • 2.

  Hezká a praktická výplň vázy

  dětské plenky
  Autor: iStock

  Nabobtnanou hmotu můžete také dát do vázy. Kytky vám poděkují. Budou nejen méně ohrožené tím, že by začaly hnít, ale také déle vydrží. Hmota též udělá zvláštní efekt. Bude to vypadat, jako by květiny stály v ledové tříšti. Pro další zajímavý dojem můžete hmotu obarvit, ale počítejte s tím, že obarvíte i květiny.

 • 3.

  Kypřidlo půdy

  dětské plenky
  Autor: iStock

  Máte v květináči moc tvrdou půdu, do které se ani voda pořádně nevsakuje, a vaše kytky tím trpí? Pokud nemáte možnost rostliny přesadit, vzpomeňte si na trik s obsahem plenky. Ta zeminu nakypří. Stačí, když ji vložíte pod povrch a zalijete. Tím, jak se nafoukne, půdu hezky nadzvedne a také ji provzdušní.

   

 • 4.

  Samozalévací květináč

  dětské plenky
  Autor: iStock

  Zapomínáte kytky pravidelně zalévat nebo se bojíte, že vám odejdou, zatímco jste na dovolené? I tentokrát vás mohou zachránit jednorázové plenky. Nabobtnaná hmota se totiž skvěle hodí do substrátu na květiny, které nemůžete tak často zalévat. Díky směsi gelu a zeminy vydrží rostliny minimálně dvojnásobnou dobu bez zálivky. Jak na to? Smíchejte nabobtnanou hmotu se zeminou a dejte ji asi do poloviny výšky květináče. Pak vložte květinu a zasypejte obyčejným substrátem pro pokojové rostliny. Květiny v „plenkovém“ substrátu zalévejte těsně před odjezdem. Zalévejte tak dlouho, než se voda objeví v misce pod květináčem. Tato hmota vám také může pomoct s trávníkem, který hodně vysychá. Stačí, když ji v nejohroženějších místech rozsypete.

 • 5.

  Vyklíčení nejen bylinek

  dětské plenky
  Autor: iStock

  Tuto šikovnou hmotu z dětských plenek můžete také použít na vyklíčení jarního osení. Voda obsažená ve hmotě vystačí na to, aby zrní vzešlo. Použijte ji tedy místo běžné vaty. Stačí jen zalít a o víc se nemusíte starat. Plenková směs se hodí i na pěstování bylinek doma za oknem, než je vysadíte na zahrádku. Předpěstovat v ní můžete klidně i sazeničky letniček.

Přidat názor
Počet komentářů: 4

Josef124: Manželka používá jednorázové dětské pleny jen když někam jedeme. Na doma dává synovi mušelínové plenky z biobavlny, které jsme vybrali z http­s://ww­w.ta­maiti­.cz/ko­jenec­ke-muselinove-plenky-z-biobavlny/ . Teď přes léto to bylo super. Syn byl celý den nahatý, tak manželka alespoň nemusela pleny prát. Ono se to nezdá, ale kolem těch plen je hodně práce.

(23. 08. 2022 21:06)

majojo: A co na udííení Oscarů, tam by se nehodily? Nebo pro Verešovou, ta už ukázala všechno, jenom tohle ještě ne.

(22. 04. 2019 19:09)

janast: Ta hmota v plenkách je docela chemický koktejl. Bylinky bych v tom nepěstovala. Stejně tak bych si to nerozhazovala po zahradě...

(16. 04. 2019 21:43)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy