Blesk: Vážený pane starosto, v minulém volebním období jste neseděl ani v zastupitelstvu, nyní sedíte v křesle starosty. Řečenou závodnickou terminologií, jak se vám tento skok z nuly na sto povedl?

Jaroslav Pašmik: „Já jsem doposud fungoval jako člověk, který založil v Motole spolek, a jako aktivní občan se zajímal o své okolí. Vadily mi některé kroky radnice i magistrátu, jako například v Motole, které se mě bezprostředně týkají. Dali jsme dohromady organizaci, ta se postupně rozrostla a ve spojení s několika dalšími spolky vznikla Praha 5 Sobě.“

Jak jste se s agendou starosty seznámil, není to velké sousto?

„Máme velmi silnou vizi a máme skvělý tým, který jsme sestavovali dlouhá léta v rámci různých občanských aktivit. Samozřejmě, pro jednotlivce by to bylo velké sousto, to by nešlo, aby se sem jeden člověk spustil jako parašutista. Právě díky tomu, že fungujeme v takhle skvělém týmu, to nebyl šok.“

Pocházíte původem z Ostravy, myslíte, že to mohl být v očích některých místních do nějaké míry hendikep? Cítil jste, že je z této pozice těžší si získat důvěru místních?

„Praha 5 má po dlouhé době starostu, který skutečně bydlí na Praze 5. Starostové, kteří byli přede mnou, zde měli trvalé bydliště jen tak na oko a ve skutečnosti bydleli jinde. Já na Praze 5 bydlím přes 15 let, vychovávám tu své děti a zapustil jsem zde velmi hluboké kořeny. Bydlel jsem předtím v mnoha různých částech a pětku jsem si vybral, protože se mi líbí pro její různorodost a je velmi zelená. V něčem mi připomíná Beskydy, kde jsem strávil velkou část svého mládí. Je to hlavně o tom, jaký má člověk k tomu místu vztah, jestli tady žije a sdílí s lidmi ty jejich osudy. Já jsem tady jednoduše doma.“

Co jsou pro vás v tomto volebním období priority a jaké výzvy vás čekají?

„Jedou z těch výzev je, jak funguje úřad. Chci, aby byl přívětivý, otevřený a aby ve spolupráci s magistrátem dokázal lidem umožnit zrealizovat to, co chtějí.  Velký problém je samozřejmě také kapacita ve školách. Zároveň jako problém vnímám rozrůstající se drogovou scénu v okolí Andělu. To je velká výzva, kterou musíme řešit s dalšími starosty i s magistrátem. Také se mi nelíbí, jak vypadá Plzeňská. To je dopravní stoka. Působí to, jako by její jediný účel byl, aby se tam proháněla auta a nežili tam žádní lidé.“

Co byste chtěl změnit oproti předchozímu vedení?

„Jedna z těch věcí, a možná je to částečně i důvod proč jsme vyhráli volby, je, že bývalá starostka (Renáta Zajíčková, ODS, byla starostkou Prahy 5 v letech 2019 až 2022 - pozn. red) a její rodina si od města pronajímá školskou budovu na Plzeňské. To je věc, která se nám dlouhodobě nelíbila, chtěli jsme tam mít kapacitu pro základní školu, ne pro soukromé gymnázium. Není to otázka jen posledního vedení, ale dlouhodobě se zde školské kapacity neřešily a to nás dostalo do současné situace, kdy musíme do nových škol a školek investovat miliardy. Věc, kterou jsme změnili okamžitě, bylo, že jsme navázali spolupráci s magistrátem, který má peníze na tolik potřebné investice.“

Jaký je váš recept na navýšení těch školních kapacit?

„Chceme se vydat hlavně cestou budování nových škol. Jedna bude v oblasti Smíchov City, druhá v Košířích. Na Smíchově v tuhle chvíli máme pozemek a ve střednědobém horizontu potřebujeme zahájit stavbu a to nás trápí, protože dvě školy by nás stály téměř dvě miliardy. To bohužel není v silách městské části a to, co vyčítám předchozímu vedení je, že magistrát pro ně měl připravené memorandum, které nepodepsali. Takže jedna z prvních věcí, co jsme udělali, bylo, že jsme šli za radním pro finance a vysvětlili jsme mu, že Praha 5 takhle dál nemůže fungovat. Jinak by to také mohlo znamenat i zatížení ostatních městských částí. Z magistrátu máme připravené také nějaké investice do škol v Hlubočepích nebo Pod Žvahovem. Memorandum teď máme na stole, v pondělí jde na radu a konečně ho podepíšeme. Je tam jasně řečeno, že městská část to nemůže z vlastní kapsy utáhnout a magistrát nám pomůže.“

Další problém je tedy vysoká koncentrace drogově závislých v okolí Anděla, jak se k tomu postavíte?

„To je v podstatě podobný problém. Měli jsme tu pro závislé dvě kontaktní centra, přičemž jedno z nich od 1. 1. 2023 ukončilo provoz. My jsme připravili krizový plán, všechno monitorujeme společně s městskou policií a s úřadem. Po Andělu chodí posílená hlídka městské policie a zároveň jsme domluvení s organizacemi, které drogově závislým pomáhají v terénu, aby u nás své služby rovněž posílily. Podpořili jsme také sanitku, která je připravena na nábřeží a tito lidé si sem mohou dojít na vyšetření nebo pro výměnu jehel. Nicméně je to časovaná bomba. Očekáváme, že na jaře by mohla situace eskalovat a na Andělu by jich mohlo přibývat. Pokud se nedohodneme s magistrátem a s dalšími městskými částmi, tak ta situace bude neudržitelná. Děláme, co můžeme, ale je potřeba řešení na úrovni celé Prahy.“

Zmínil jste Plzeňskou ulici, co by se podle vás mělo stát s ní?

„Plzeňská je obrovské téma, je to velmi dlouhá třída, která vede městem velmi nešťastně. Auta tam jezdí rychle, parkují na chodníku, protože nemají kde jinde, chodit tam pěšky je vyloženě stresující záležitost. Třeba v oblasti Bertramky a U Zvonu je otázka, jak dopravu zklidnit, aby tam auta mohla parkovat mimo chodník, po kterém se pak nedá projít. Jedna věc je, že je potřeba, aby zde byla doprava plynulejší. A druhá věc jsou projekty jako rekonstrukce a dostavby křižovatek. Podporujeme dostavování proluk, které jsou nad Kotlářkou a dál. V některých úsecích plánuje magistrát asfaltové chodníky vyměnit za mozaiku. Naším úkolem je především na tyto projekty dohlédnout a komunikovat je s občany. Je potřeba říct, že ji čeká rozsáhlejší rekonstrukce, jestli to stihneme během tohoto mandátu nebo až v tom příštím, to je otázka spolupráce s magistrátem. Je potřeba aby se celá ulice polidštěla, aby zde byly bezpečné přechody a aby zde přibily i nějaké ty stromy.“

Po svém zvolení jste zveřejnil své osobní telefonní číslo, aby vám lidé mohli své starosti sdělit přímo. Volají vám lidé často?

„To je jedna z velkých změn oproti minulému vedení. Hned první den svého zvolení jsem zveřejnil své soukromé číslo. A lidi volají, zrovna včera mi volala paní, která řeší problém se situací kolem popelnic ve své ulici. Přímý kontakt na starostu se i v takových detailech hodí a já díky tomu získávám cennou zpětnou vazbu. Chci tím ukázat tu přívětivost a otevřenost, kterou bych rád na radnici obecně vnesl. Jsme tady pro lidi a neschováváme se za sekretariát.“

Fotogalerie
17 fotografií