ČT vysílala seriál zlehčující stalinistické čistky, peskuje televizi mediální rada | Blesk.cz

ČT vysílala seriál zlehčující stalinistické čistky, peskuje televizi mediální rada

Autor: base, ČTK - 
12. 2. 2018
10:35

Česká televize porušila podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zákon odvysíláním ruského seriálu Zapomenutí vůdci zlehčujícího stalinistické čistky. Rada vyzvala ČT k nápravě a v otevřené výzvě žádají televizi o napravení pochybení i více než dvě stovky osobností. Vyjádření televize ČTK zjišťuje.

Osmidílný ruský dokumentární seriál Zapomenutí vůdci z roku 2016, který ČT odvysílala koncem roku 2017, představil několik méně známých postav režimu sovětského diktátora Josifa Stalina. ČT porušila podle RRTV zákon o vysílání především uvedením dvou dílů týkajících se Lavrentije Beriji, jednoho z vykonavatelů Stalinových čistek a poprav kritiků režimu. Pořady vyzdvihují Berijovy manažerské úspěchy a charakter a bagatelizují jeho podíl na zatýkání, deportacích a popravách, uvedla rada.

„Berijův podíl na represích je též prezentován jako něco, čemu se nemohl ve své funkci vyhnout, nicméně tak činil s přemáháním. Tím de facto dochází k omlouvání Berijových činů, které lze z historického hlediska považovat za kruté jednání a na jejichž základě byla zamítnuta jeho rehabilitace,“ sdělila RRTV v tiskové zprávě ze svého jednání.

Na radu pro vysílání se kvůli seriálu obrátil rusista Jan Machonin. Zveřejnil také na webu Babylon Revue otevřenou výzvu ČT k nápravě. K výzvě se již připojilo do dneška zhruba 240 lidí, včetně historiků, pedagogů, umělců, bývalých politických vězňů nebo politiků. „Ve všech dílech seriálu jsou záměrně zlehčována, vynechávána či přímo popírána fakta o politicky motivovaných perzekucích vykonávaných v letech 1917 - 1991 sovětským režimem a jeho představiteli,“ uvádí výzva.

Lidé ve výzvě žádají, aby televize zveřejnila okolnosti, za kterých byl seriál zakoupen od ruských distributorů. Chtějí také, aby ČT nechala obsah seriálu posoudit historiky a výsledky pak zveřejnila.

VIDEO: Komunisté pochodovali v Rusku:

Video 100 let od Velké říjnové socialistické revoluce: V Moskvě pochodovali komunisté - Reuters
720p 360p

Doporučujeme
djaba ( 13. února 2018 21:26 )

Až na to , že to rusáci v šedesátém osmém posrali a naši soudruzi to doladili .Takže vděk za osvobození se změnil za nenávist .

arne100 ( 12. února 2018 12:05 )

To že je Č.T. žumpa to ví kde kdo včetně Moravce.Je jen z podivem že dosud nebyl nikdo odvolán z Managementu včetně ředitele na druhou stranu je to jasné neboť celý ten spolek jde na ruku ODS a Top o9 dál není co říkat.

oltec ( 12. února 2018 12:02 )

až na to že se jednalo o druhou světovou válku kristino

cepp ( 12. února 2018 11:38 )

Seriál jsem bral jako parodii. Asi ale měla ČT více zdůraznit, že to není faktografie.

krist.ina ( 12. února 2018 11:28 )

Až na to, že nás rusáci přijeli okupovat, ne osvobodit.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa