
Drahošová se uřekla: V ČT nám fandí, ale nesmí to říct. Co na to televize?

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš zapojil do kampaně ke 2. kolu prezidentských voleb naplno i svoji ženu Evu. Ve čtvrtek navštívila mimo jiné domov pro seniory v Přelouči nebo základní školu a knihovnu v Pardubicích. A při té příležitosti se setkala s poslancem Markem Výborným (KDU-ČSL), kterému řekla, že Česká televize „jim fandí, ale nesmí to dát najevo“. Upozornil na to web Aktuálně.cz. ČT pro Blesk Zprávy kontrovala, že nic takového není pravda. Neuniklo to nicméně hradnímu mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi, který iniciativně sdílel informaci „Bakalových médií“.
Jedním z největších setkání Evy Drahošové během čtvrtečního výjezdu mezi lidi byla diskuse v krajské knihovně a kavárně Café Bajer v Pardubicích. Manželku prezidentského kandidáta přišli podpořit jak obyvatelé města, tak politici a veřejně známé osobnosti.
Dorazil i poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL), který se svými sympatiemi k Drahošovi netajil. Jak popsal web Aktuálně.cz, Drahošové vítězně popisoval, jak se mu podařilo být ve vysílání České televize s plackou „Můj prezident je Drahoš“ asi pět minut, než si toho televize všimla a zasáhla. Drahošová na to reagovala tvrzením, že ČT Drahošův boj o Hrad stejně podporuje, ale nesmí to dát najevo.
Česká televize ovšem odmítá, že by vyjadřovala podporu Jiřímu Drahošovi. „Samozřejmě to není pravda,“ řekla Blesk.cz tisková mluvčí ČT Karolína Blinková. „České televize je denně konfrontována snahou příznivců obou kandidátů prosadit do vysílání své favority. Ať už formou odznáčků či jiných odkazů na kampaň,“ pokračovala mluvčí o obtížnosti volebního období pro televizi. Zároveň vyzvala všechny, aby respektovali nestrannost ČT.
Zemanův problematický vztah s ČT
Pokud by něco takového byla pravda, pro ČT by to bylo problematické. Jakožto veřejnoprávní televize nesmí zastávat politická stanoviska a všem politickým subjektům musí v rámci vyváženosti poskytovat stejný mediální prostor. Je to stanoveno v zákonu č. 231/2001 o provozování rozhlasového a televizního vysílání a zákonu č. 483/1991 o České televizi. V případě porušení těchto pravidel může čelit finančním sankcím.
Faktu by navíc využil druhý prezidentský kandidát Miloš Zeman, který má s ČT dlouhodobě napjatý vztah. O televizi tvrdí, že není nezávislá. Proto původně naznačoval, že do debaty dvou prezidentských finalistů v předvečer voleb nepůjde. Nakonec se jí zúčastní, Drahoš trval na tom, aby se minimálně jedna odehrála na ČT.
Debatu ale nebude moderovat známé jméno Václav Moravec, který je v televizi synonymem pro podobné souboje politiků. Uvedl, že nechce být hromosvodem, po kterém se bude ze strany současného prezidenta Miloše Zemana snášet kritika na veřejnoprávní televizi. Moderování debaty se tak ujme moderátorka Světlana Witowská, kterou diváci znají z Interview ČT24.
Je třeba volit Miloše Zemana, který u nás odmítá islamisty a mešity; islamisty, u kterých má žena menší hodnotu než koza a kteří napadají evropské ženy za to, že nejsou zahaleny a že chodí bez mužského doprovodu a dalších pro ně důvodů! Pejskaři při venčení psů jsou jimi hrubě napadáni, protože islamisté psy zabíjejí. I u nás už byly takové případy napadení, které jsou nám zamlčovány! Těch odlišností je celá řada… Afroarabové nechtějí ani v nejmenším dodržovat naše pravidla a chtějí si nás zotročit! Miloš Zeman se rozhodně nehodlá podřídit bruselskému diktátu!