Pondělí 6. května 2024
Svátek slaví Radoslav, zítra Stanislav
Oblačno, bouřka 21°C

Vinaři zkouší filtraci pomocí nanotechnologie. Pivaři jsou další na řadě

Autor: sou - 
13. února 2017
08:40

Lůžkoviny pro alergiky, maska odstraňující až 70 procent vrásek nebo oprava kostí. To vše už dnes umí nanovlákna. Nově se navíc mohou využívat i při čistění potravinářských olejů nebo filtraci vína. Podle jednoho z vinařů to má naproti klasické metodě filtrace pomocí papírových desek hned několik výhod. Navíc nejsou díky novince vína tolik „očesaná“ a přes desky ho prochází více. Výrobci plánují, že filtrace s nanotkaninovou membránou se bude do budoucna používat i při filtrování piva.

Potravinářské filtry s nanovlákennou membránou používá například i majitel rodinného vinařství Milan Spěvák, jehož rodina se výrobě vína věnuje už téměř sto let. „Mám rád nové přístupy a nové technologie k zefektivnění výroby, neustále hledám nějaký mezistupeň mezi klasickou filtrací, křemelinovou filtrací a zatím nejlepší cross filtrací. První výsledky ukazují, že toto je nová cesta,“ uvedl pro Blesk.cz s tím, že nanotechnologie zkouší několik týdnů.

Při klasickém postupu filtrování vína se používají papírové desky, které mají ale podle Spěváčka několik problémů. Jedním z nich je zdlouhavá příprava. „Při filtraci se navíc může při změně tlaku protrhnout deska a tím může dojít opětovnému znečištění už zfiltrovaného vína. Poslední a hlavní věc je, že desky nejdou zpětně propláchnout a znovu použít. Tyto všechny zápory u nanovlákenných desek nejsou,“ upřesnil.

Nanovlákenné membrány na čištění oleje

Podle Speváčka nejsou navíc vína díky této metodě tolik „očesaná“ a přes desky prochází více vína s menším tlakem. Výhody potvrzuje i výrobce českých potravinářských filtrů. „Nanovlákenná membrána má menší tlakovou ztrátu, dá se regenerovat, nemusí se proplachovat před filtrací, je jedno jak se do filtru vloží, zvyšuje výkon filtru, hlavní výhoda je finanční úspora za celulózové desky,“ vysvětlil jednatel firmy Filtrex Bohumil Kopečný, který ve spolupráci s nanotechnologickou firmou PARDAM vyvinul tuto unikátní membránu.

Jejich hlavním produktem jsou filtry pro potravinářské oleje, do kterých používají filtrační tkaninu. „Naši zákazníci chtěli mít olej čistější, proto jsme začali vyvíjet nanovlákennou membránu,“ popsal Kopečný s tím, že filtraci s touto membránou měli jejich zákazníci na čištění oleje už v minulém roce. A zalíbila se jim. Vinařům ji nabídli až letos.

„Čekali jsme na vystavení potravinářského atestu. První zemí, kde nabízíme membránu na víno, je Španělsko,“ uvedl. Firma plánu i rozšíření používaní nanovlákenných membrán i pro filtraci piva nebo lihovin. Navíc jí nyní testují i pro použití ve farmacii.

Nanovlákna jako česká specialita

Nanovlákno je česká specialita. Licenci na průmyslová a laboratorní zařízení, která jsou založena na technologii Nanospider, vymyslel tým Technické univerzity v Liberci pod vedením Oldřicha Jirsáka a od roku 2005 Nanospider prodávala jako první na světě česká firma Elmarco. „V České republice v uplynulých letech díky tomu vznikly unikátní produkty z nanovlákna, které jinde ve světě nenajdeme,“ upozornil předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs.

Už dnes si lidé mohou od české firmy koupit speciální antialergické lůžkoviny s nanotkaninou, které dosahují stoprocentní účinnosti v boji proti roztočům a alergenům. Nanotkaninu ale nalezneme i v masce, která dokáže v kombinaci s kyselinou hyaluronovou bezbolestně odstranit až 70 procent vrásek. Anebo v nanotechnologickém klastru Nanoprogress, kde umí pomocí nanovláken opravit kost do podoby nerozeznatelné od zdravé.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi