Antibiotika selhávají a dětem můžou přitížit. Hrozí jim dehydratace

Autor: ula - 
20. 11. 2016
05:00

Antibiotika přestávají účinkovat. Lidé je podle odborníků užívají i na nemoci, kde k tomu není důvod, a bakterie si tak na ně začínají zvykat. Opatrnost je přitom důležitá zejména u dětí, jejich organismus totiž reaguje na antibiotika mnohem citlivěji než dospělý. A neuvážené podávání antibiotik tu může mít dlouhodobé následky.

„Podávání antibiotik u dětí do jednoho roku by mělo být zcela mimořádnou událostí, podloženou vhodnými testy. U dětí předškolního věku je běžný výskyt infekcí až 10 ročně, ale ve velké většině případů jde o virové infekty a před aplikací antibiotik by měla být jejich nutnost ověřena jedním nebo dva testy,“ zmiňují odborníci ze serveru Lékárnické kapky.

Před antibiotiky chtějte testy

Chce lékař nasadit vašemu dítěti antibiotika? K dispozici má hned několik postupů, kterými si může ověřit, zda je podává správně. Měl by přihlédnout k historii nemoci, klinickému nálezu v den, kdy dítě přijde, i celkovému stavu. K tomu lze připojit CRP-test, odběr na krevní obraz, sedimentaci, test na streptokoka apod. U CRP-testu je výsledek znám hned nebo do několika dnů. Pak je třeba zvolit správný druh antibiotika podle nálezu.

U jinak zdravého dítěte lékaři doporučují vyčkávat doma, kontrolovat teplotu, rýmu a kašel léčit běžnými prostředky. Pokud se situace nelepší, nebo naopak zhoršuje, je lepší vyhledat lékaře.

Co hrozí dítěti?

Střevní mikroflóra u dětí je choulostivá. Na antibiotika mohou reagovat průjmem, v horším případě závažnějšími střevními obtížemi. Při opakovaném a dlouhodobém podávání hrozí oslabení dítěte, snížení imunity a riziko dehydratace. Lékař by si také měl ověřit, zda dítě není na dané antibiotikum alergické.

Pokud už lékař zvolil druh antibiotika, dávku i vhodnou délku podávání, měli by rodiče na podávání dohlédnout. Velmi důležitý je způsob podání s ohledem na stravu a pravidelné podávání v určených intervalech.

Spolu s antibiotiky byste se měli vyhnout mléčným výrobků, minerálkám nebo kyselým potravinám. Nezapomeňte během léčby podávat dětem probiotika, tím minimalizujete trávicí potíže. Úleva by měla nastat po 48 hodinách.

Doporučujeme
petrmetr ( 20. listopadu 2016 07:27 )

ja se nedivim s kazdym p..r.dem tahnou k doktorovi a antibiotika po každý nepotrebují ,doktorce nakecaj vysoke teploty a kdovíco ještě aby měli od dítěte klid a spalo po práškách

Zobrazit celou diskusi
Další videa