Gorbačov se vrací do Prahy. Sovětský exprezident tu byl ještě za Havla na Hradě

Autor: ČTK - 
3. 9. 2016
15:55

Michail Gorbačov letos v září poprvé po 17 letech navštíví oficiálně Prahu. Bývalý sovětský prezident se zúčastní mezinárodní konference o bezpečnosti po studené válce, která se koná 16. až 18. září z Gorbačovovy iniciativy. V sobotu to uvedl novinář a spisovatel Milan Syruček, který je jedním z hlavních organizátorů konference. Gorbačov podle něj plánuje také setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem.

Konferenci „Celková bezpečnost po studené válce. Jak řešit nové problémy? Evropská bezpečnost a Rusko“ organizují Nadace M. Gorbačova, Fondazione Italiani a Nadace Železná opona ve spolupráci s Evropským hnutím v ČR.

Za českou stranu je mezi hlavními organizátory kromě Syručka také bývalý ministr zahraničí Jan Kavan. Gorbačov bude mít na shromáždění úvodní projev a na závěr připravuje i tiskovou konferenci. „Bude také přijat prezidentem republiky v neděli (18. září) v Lánech,“ uvedl Syruček. Další setkání podle něj zatím v plánu nejsou. 

Gorbačov rovněž v první den konání konference pokřtí Syručkovu knihu „Michail Gorbačov – Uchránil Prahu před krveprolitím?“, k níž bývalý sovětský vůdce napsal úvod. Bližší informace o shromáždění a programu Gorbačovovy návštěvy chtějí organizátoři představit médiím 8. září na tiskové konferenci v Praze. 

Gorbačov navštívil Prahu naposledy v roce 1999

Poprvé byl Gorbačov, který letos oslavil 85. narozeniny, oficiálně v tehdejším Československu v roce 1969. Zatím poslední oficiální návštěva se uskutečnila roku 1999, kdy Gorbačov převzal spolu s dalšími světovými státníky od prezidenta Václava Havla Řád bílého lva. Poté Česko ještě navštívil soukromě v roce 2002 kvůli léčebnému pobytu v Karlových Varech. 

Gorbačov zahájil po nástupu do čela sovětských komunistů v roce 1985 změny, které měly reformovat komunistický systém a dodat sovětskému impériu novou sílu. Sovětský svaz se ale rozpadl a komunistický systém se zhroutil. Až později Gorbačov přiznal, že reformovat ani nešel.

Nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1990 se stal oblíbencem Západu i nadějí Východu, ale mnoho Rusů mu nemůže dodnes zapomenout rozpad Sovětského svazu.

Doporučujeme
balika ( 5. září 2016 18:43 )

 Prvním neštěstím pro SSSR byl Chruščov a druhým Gorbačov.

balika ( 5. září 2016 18:11 )

Myslím, že on už to všechno dnes ví. Byla podána žaloba státnímu zástupci Juriji Čajkovi , aby byl Gorbačov postaven před soud za údajné nezákonné a protiústavní kroky, které vedly k rozpadu Sovětského svazu.

salamander ( 4. září 2016 10:47 )

Bývalý traktorista a velký perestrojkař - prosral, co mohl. Teď se jede podívat, co udělal - hňup...

rego ( 4. září 2016 09:22 )

Hej psovino-a nemělo by to být naopak?

flesch2z ( 4. září 2016 05:24 )

Ať se ho na konferenci někdo zeptá, jak je to u nás s ruskou propagandou, jestli je větší a víc lživá než americká a evropská-EU a jestli je Putin tak nebezpečný jak se o něm v americké a evropské-EU propagandě píše. Co si myslí o Merkelové a uprchlické invazi do EU, o NATO v v EU, proč si myslí, že dnes hrozí válka v Evropě a jaká válka to bude a proč?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa