Neděle 28. dubna 2024
Svátek slaví Vlastislav, zítra Robert
Polojasno 18°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Uhlobaroni, stovky zabavených milionů i smrt: Policie končí s Mosteckou uhelnou

Autor: bru/ČTK - 
29. ledna 2016
17:25

Protikorupční policie ukončila vyšetřování rozsáhlé kauzy Mostecké uhelné společnosti (MUS), ve které se pro podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti zodpovídá od roku 2012 sedm lidí včetně pěti bývalých manažerů. Informaci České televize dnes potvrdil státní zástupce Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Návrh na obžalobu by měl být podán pravděpodobně v polovině roku, uvedl Šereda.

„Nyní bude následovat administrativní uzavření spisu a jeho příprava k procesu seznámení obviněných se spisovým materiálem. Poté budou moci obvinění učinit případné návrhy na doplnění vyšetřování. Jakmile policejní orgán o takových návrzích rozhodne, bude spis předložen státnímu zástupci k rozhodnutí,“ uvedl Šereda. Spis je ale podle něj mimořádně rozsáhlý, jde o více než 100 000 listů, proto celý proces potrvá minimálně do poloviny letošního roku.

V případu se zodpovídají bývalí manažeři a vlastníci dolů Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus, v červnu 2012 byli obviněni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. Policie je viní také z podvodu při privatizaci této firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun. V kauze byl obviněn také miliardář Luboš Měkota, který však v roce 2013 zemřel. Někdejší šéfové MUS od počátku trestní stíhání odmítají.

Případem se zabývá také švýcarská justice; soud v Bellinzoně na podzim roku 2013 za podvody a praní špinavých peněz potrestal muže nepodmíněnými tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Bývalí manažeři se proti verdiktu odvolali. (Více o trestech se dočtete zde.)

Vedle bývalých manažerů dolů jsou v kauze stíháni také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora za přijímání úplatku a zbrojař Pavel Musela za podplácení. Podle žalobce jejich stíhání souvisí s rozhodováním vlády o prodeji akcií MUS.

Policie v souvislosti s tímto případem už na konci roku 2012 obstavila podezřelým majetek a v jeho zabavování pokračovala i loni, kdy bylo zabaveno dalších několik set milionů korun od společnosti, která v případu figuruje. Obstaveny byly také dvě nemovitosti v centru Prahy, které patří firmě uhlobarona Antonína Koláčka.

tgbg ( 30. ledna 2016 08:56 )

Zemanova vizitka. Za vlády korupčníků z KSČSSD pod vedením Zemana se děly největší zlodějny po 1989. Komunisti samozřejmě kradli nejvíc.

onkel ( 30. ledna 2016 07:43 )

Nic se jim nestane prodali to sr@ lbotk@ i se Zemanem

moiaza ( 29. ledna 2016 22:17 )

Nebuďte bláhoví. Tito pánové a pánové z vlády jsou naprosto stejní mafiáni. Ruka ruku myje. Pokud někteří skončí v kriminále, nebude to kriminál v pravém slova smyslu. A fešácký kriminálek jim moc neuškodí. A hlavně prašulky. Ty jim zůstanou. V podstatě pro oko díváka se potrestají, ale jinak pohodička. Mafiáni drží pospolu.

zkzkz ( 29. ledna 2016 21:39 )

funebrak ( 29. ledna 2016 18:35 )

Kamarádi pánů prezidentů - největších hovad v historii ČR.

Zobrazit celou diskusi