Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Exministr práce Petr Miller: Krabicové víno za železný šrot? To není švindl

Autor: Milan Kolář - 
13. dubna 2015
22:11

Sběrny už nesmějí vykupovat kov za hotové. Jenže mnohé vyhlášku obcházejí a vydávají »směnky«. „Nešvindlujem,“ tvrdí bývalý federální ministr Petr Miller (73), který nyní »kope« za sběrny.

Jak funguje nová vyhláška v praxi?

„Našim členům jsme doporučili, aby bezhotovost respektovali. Ale co je bezhotovostní platba? Našim sběrnám jsme dali pokyn, že to může být cokoliv, co nahrazuje peníze. Jestliže použijí stravenky, krabicové víno, lístky do divadla, směnku atd., tak je to v pořádku. Kdyby je někdo za to chtěl trestat, budeme je bránit. Nebylo řečeno, jakým způsobem se má bezhotovost provádět.“

Ale České inspekci životního prostředí při kontrolách minulý týden směnky vadily, zvlášť když je sběrny ihned proplácely…

„Směnka je historickým platidlem starším, než jsou papírové peníze. Takže je to docela regulérní nástroj. Pokud tak některé sběrny postupovaly, tak to podle nás bylo v souladu s tím, co vyhláška umožňuje. A inspekce se s tím bude muset smířit. Anebo můžeme zahájit správní řízení a uvidíme, kdo s koho.“

V případném sporu si věříte?

„My jsme našim členům jasně garantovali, že pokud z toho, co jsme jim doporučili, budou nějak sankcionováni, tak za to neseme právní odpovědnost. Poskytneme jim veškerou právní ochranu.“

Vy nevěříte, že se tímto opatřením podaří zamezit krádežím třeba měděných okapů nebo poklopů od kanálů?

„Myslím, že tohle všechno už jsou relikvie minulosti. Dnes už se nestává, že by někdo přišel s pětimetrovým měděným okapem do sběrny. I ten zloděj se dnes chová tržně. Jestliže riskuje, že něco ukradne, tak se to musí snažit zpeněžit tak, aby se to rentovalo. A nepůjde do sběrny, kde by znovu riskoval. Prostě to prodá dalšímu stavebníkovi, kde za to dostane násobně víc.“

Vyplácet v hotovosti se nesmí ve sběrnách, ale nemělo by se to vztahovat třeba i na zastavárny?

„Přesně tak. Mělo by to tedy vypadat tak, že ani v autobazarech nebudeme vyplácet hotovost, i tam jsou kradená auta. A v zastavárnách, tam zejména se shromažďují kradené věci. Je tu zkrátka spousta nedořešeného.“

Mají některé sběrny kvůli novému opatření problémy, protože ti obyčejní sběrači kovů už nechodí?

„Řada našich výkupen bezhotovost vlastně nepotřebuje, protože se s ní nesetkává. Berou šrot od různých továren a tam je to všechno na fakturu. A ten občanský sběr, ten je marginální. Dělá třeba 5 nebo 10 procent. Ale máme i sběrny, které ten občanský sběr vykupují třeba z 95 procent.“

Vyřeší konečně všechno nový zákon o odpadech? Je vůbec reálné, že začne platit od července?

„Tohle je asi 46. novela zákona o odpadech. Už asi pět let se vykřikuje, že se postaví jeden silný a perfektní zákon, který všechno vyřeší. Podle mě to do tohoto termínu není reálné, ale uvidíme.“

Kdo je Petr Miller?

Do roku 1989 pracoval jako kovář v ČKD

● 23. listopadu 1989 přivedl tisícovky dělníků na protirežimní demonstraci na Václavské náměstí

● V prosinci 1989 se stal ministrem práce a sociálních věcí federální vlády

● Po odchodu z funkce v roce 1992 působil jako personální ředitel firem Chemapol Group a ČEZ a generální ředitel letecké společnosti Empirie

● Později provozoval vinotéku a nyní je šéfem Sdružení výkupců a zpracovatelů druhotných surovin

● Na Slapské přehradě vládne jako majitel hausbótu 30 let pevnou rukou jako »Admirál zátoky« (Sladovářské)

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi