Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

5 otázek kolem potratové pilulky: Levnější? Ne! Šetrnější? Ano!

V Česku je potratová pilulka novinkou, a tak se kolem ní rojí spousta otázek. Jak funguje?
V Česku je potratová pilulka novinkou, a tak se kolem ní rojí spousta otázek. Jak funguje?  (Autor: archiv Blesku)
Autor: Iva Dvořáková - 
18. června 2014
05:00

Potratová pilulka se ve světě používá už dvacet let, v Česku je ale novinkou, kolem které se rojí mnoho otázek.

1. Jak pilulka funguje?

Lék obsahuje kombinaci dvou účinných látek. Jedna látka zablokuje progesteron (hormon, který je nutný k pokračování těhotenství) a usmrtí plod. Druhá vyvolá kontrakce dělohy a dojde k vypuzení plodového vejce. To se projeví jako silnější menstruace.

2. Jak přerušení těhotenství probíhá?

•    Lékař vypíše žádanku a žena se vydá do nemocnice, kde jí první pilulku podají. Musí to však být do 49. dne po vynechání menstruace.
•    Po podání první pilulky, která usmrtí plod, musí žena zůstat hodinu v nemocnici.
•    Po 48 hodinách se podává v nemocnici druhá pilulka, která plod vypudí z těla.
•    Do tří týdnů musí žena na ultrazvukovou kontolu.

3. Je levnější než miniinterrupce?

Cena za miniinterrupci se pohybuje od 3 500 do 4 tisíc korun. Potrat pomocí pilulky vyjde cenově nastejno.

4. Je šetrnější?

Ano. Odpadají případná poranění dělohy a pochvy, svá rizika má i anestezie, která se používá při miniinterrupce. »Pilulkový« potrat se podobná samovolnému potratu a projevuje se jako silnější menstruace.

5. Je už k mání?

O potratovou pilulku už je zájem. Ne všechny nemocnice ji mají. „Ještě nemáme informace o podávání a dávkování. Odhadujeme, že pilulku bychom mohli podávat v červenci,“ sdělila Blesku Martina Štanclová, mluvčí Thomayerovy nemocnice.

Co na to gynekologové

MUDr. Zlatko Pastor, zdravotnického zařízení Gona: „Pro ženu je tento potrat bezpečnější. Výhodou je, že se zákrok provádí ve zdravotnickém zařízení a kontroluje se, zda žena správně potratila.“

MUDr. Borek Sehnal, primář Gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice Na Bulovce: „Potratovou pilulku je zatím těžké hodnotit. Je to však vítaná alternativa k miniinterrupci.“

Prof. MUDr. Pavel Calda z Gynekologicko-porodnické kliniky U Apolináře: „Rád bych zdůraznil, že to v žádném případě není ochrana před nežádoucím těhotenstvím! Výhody vidím v tom, že je to ve světě dávno vyzkoušené, otestované a jsou popsané kontraindikace.“

Musichetta ( 8. ledna 2017 10:34 )

Možná jsem to napsala drsně... Nerada bych se tím nějak necitlivě dotkla někoho, kdo třeba tímhle způsobem potrat podstoupil, nikoho nesoudím, ale tyhle věci by se prostě dělat neměly...

Musichetta ( 13. července 2016 20:19 )

Levnější, dražší, šetrnější... Tak jako tak jde o zabití už vzniklého člověka. Ano, je to živý člověk, ne jen nějaký shluk buněk bez života. Jsem proti potratům v každé situaci a proti potratové pilulce tím víc, protože budí dojem, že při potratu v podstatě nic nejde, prostě si jen vezmu pilulku a zbavím se dítěte stejným způsobem, jako se zbavuju např. bolesti hlavy.

zlo. ( 19. června 2014 08:01 )

Neuvěřitelné. Pokud neumíš provozovat sex tak, aby nedošlo k početí, které nechceš, pak ANo, nesexuj.

alenam ( 19. června 2014 01:41 )

Ale napsal. Přesně to jsi napsal, že je to zodpovědnost jenom ženy. Tvoje věta "Žena, která nechce dítě se bude chovat tak, aby neotěhotněla!" je zcela jasná, zcela jasně poukazuje na zodpovědnost pouze ženy

alenam ( 19. června 2014 01:36 )

"Žena, která nechce dítě se bude chovat tak, aby neotěhotněla! " to může napsat jenom úplný debil Žádná antikoncepce není stoprocentní. To se má podle tebe žena která nechce dítě úplně zříct pohlavního života???? A co chlapi? Spoustě z nich je jedno jestli ženu přivedou do jiného stavu. Prostě se pomilujou a zmizej Odpovědnost žádná a všechno si to má odnést žena???? Už vidím jak by chlapi řvali kdyby žena nechtěné dítě porodila a musel se o ně povinně starat jeho zploditel ať už by to dítě chtěl nebo ne. To by bylo hned po blbejch kecech jaký tady vedeš

Zobrazit celou diskusi