Protesty v Bukurešti pokračují. Do ulic znovu vyšly tisíce lidí | Blesk.cz

Protesty v Bukurešti pokračují. Do ulic znovu vyšly tisíce lidí

Autor: ČTK - 
11. 8. 2018
21:24

Tisíce lidí se v sobotu večer v Bukurešti znovu sešly na protivládní demonstraci. Opět protestují proti nízké životní úrovni, proti korupci a proti pokusům vládnoucích sociálních demokratů oslabit justici. Navíc ale dávají najevo i rozhořčení nad tvrdým zásahem policie proti páteční demonstraci, který si vyžádal přes 450 zraněných. Informují o tom místní média.

Demonstrující i dnes stejně jako v pátek přišli na náměstí před sídlo vlády s transparenty a vlajkami nejen Rumunska, ale i Evropské unie. „Nemějte strach. Rumunsko povstane!“ provolává mimo jiné dav, kvůli němuž policisté museli v přilehlých ulicích omezit dopravu.

Stoupenci opozice poukazují na to, že od nástupu sociálních demokratů k moci v roce 2016 země ztratila dynamiku v boji proti korupci. Dožadují se demise vlády a vypsání předčasných voleb.

Protivládní demonstrace, které se v pátek v Bukurešti zúčastnilo kolem 20 tisíc lidí, se při zásahu policie s cílem dav rozehnat zvrhla v násilnosti. Lékařskou pomoc muselo následně vyhledat 455 lidí, přičemž v nemocnici jich skončilo kolem 70, včetně 11 policistů.

Desítky tisíc Rumunů podle médií demonstrovaly proti vládě i v dalších městech.

Mluvčí zásahových jednotek rumunské policie Marius Militaru dnes zásah na Vítězném náměstí v centru hlavního města důrazně hájil. Policisté podle něj postupovali v souladu s předpisy, když dostali rozkaz prostor vyklidit. Uvedl zároveň, že bylo zahájeno stíhání osmi osob obviněných z násilností.

„Legitimní použití síly státu“ bylo oprávněné, protože protestující byli několikrát varováni a vyzváni, aby náměstí opustili, prohlásil podle agentury AP k pátečním událostem další policejní mluvčí Georgian Enache.

Doporučujeme
satanas ( 12. srpna 2018 09:48 )

Prdlajs! Snimky jsou z Prague Pride,,!

rexrothak ( 12. srpna 2018 07:23 )

Ve správach bylo letmo zděleno,že prvni demonstraci svolával spolek rumunů,žijicích mimo Rumunsko.....to je taky dobrý.

asijo ( 12. srpna 2018 05:18 )

Koho si zvolili,toho tam mají,hlavně,že tam mají ušáci raketovou základnu.

AntonioSeruti ( 12. srpna 2018 01:04 )

Rumůni dělaj drýje,abi jým to tam kočýroval znova ňákej novej Caušesku a hýr f Práglu,abi se to nepletlo zas protestuje Prágué Prýde,abi se uďálo něco s těma hycama,páč na zavádění teplofykace maj patent jedině tý,co maj 4%.

gral ( 11. srpna 2018 23:51 )

v rumunsku kapitalistické bestie brutálně potlačily demonstrace ,kdy konečně bude tento zrůdný zločinecký systém zla ukončen ? nikdy ,podle havlofašistů ke konci socíku vedl masakr na národní třídě ,který byl směšně slabý ve srovnáním s potlačením demonstrací v kapitalistických rájích bohatství proč teda potlačení demonstrace 1989 vedlo k pádu mnohem lepšího režimu ale mnohem horší časté a běžné zásahy policie v kapitalismu nevedou k pádu zrůdného kapitalismu? čína teroristické zrůdy puče CIA 1989 zastavila a ukázala nám co by se stalo kdyby čssr zasáhla proti terorismu po demokraticku ,po americku demokraticky čína je světová jednička, čr je zotročená kolonie ,protektorát USA Eu, rozvojová země chudiny děkujem teroristům puče zla 1989

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa