Protesty v Bukurešti pokračují. Do ulic znovu vyšly tisíce lidí

Autor: ČTK - 
11. 8. 2018
21:24

Tisíce lidí se v sobotu večer v Bukurešti znovu sešly na protivládní demonstraci. Opět protestují proti nízké životní úrovni, proti korupci a proti pokusům vládnoucích sociálních demokratů oslabit justici. Navíc ale dávají najevo i rozhořčení nad tvrdým zásahem policie proti páteční demonstraci, který si vyžádal přes 450 zraněných. Informují o tom místní média.

Demonstrující i dnes stejně jako v pátek přišli na náměstí před sídlo vlády s transparenty a vlajkami nejen Rumunska, ale i Evropské unie. „Nemějte strach. Rumunsko povstane!“ provolává mimo jiné dav, kvůli němuž policisté museli v přilehlých ulicích omezit dopravu.

Stoupenci opozice poukazují na to, že od nástupu sociálních demokratů k moci v roce 2016 země ztratila dynamiku v boji proti korupci. Dožadují se demise vlády a vypsání předčasných voleb.

Protivládní demonstrace, které se v pátek v Bukurešti zúčastnilo kolem 20 tisíc lidí, se při zásahu policie s cílem dav rozehnat zvrhla v násilnosti. Lékařskou pomoc muselo následně vyhledat 455 lidí, přičemž v nemocnici jich skončilo kolem 70, včetně 11 policistů.

Desítky tisíc Rumunů podle médií demonstrovaly proti vládě i v dalších městech.

Mluvčí zásahových jednotek rumunské policie Marius Militaru dnes zásah na Vítězném náměstí v centru hlavního města důrazně hájil. Policisté podle něj postupovali v souladu s předpisy, když dostali rozkaz prostor vyklidit. Uvedl zároveň, že bylo zahájeno stíhání osmi osob obviněných z násilností.

„Legitimní použití síly státu“ bylo oprávněné, protože protestující byli několikrát varováni a vyzváni, aby náměstí opustili, prohlásil podle agentury AP k pátečním událostem další policejní mluvčí Georgian Enache.

Doporučujeme
satanas ( 12. srpna 2018 09:48 )

Prdlajs! Snimky jsou z Prague Pride,,!

rexrothak ( 12. srpna 2018 07:23 )

Ve správach bylo letmo zděleno,že prvni demonstraci svolával spolek rumunů,žijicích mimo Rumunsko.....to je taky dobrý.

asijo ( 12. srpna 2018 05:18 )

Koho si zvolili,toho tam mají,hlavně,že tam mají ušáci raketovou základnu.

horalysa ( 11. srpna 2018 22:41 )

Zkorumpování socani? Já bych řekl že zkorumpované všechny vlády od r. 1989. A Český lid se naučil s korupci u nás žít. U nás žádné protesty nebudou. Když nebyly jak Klaus rozprodával cizákům republiku, proč by měly být dnes.

kukuku ( 11. srpna 2018 22:00 )

Jsou všude, ale jenom u nás skoro všechno sama zvládla ODS.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa