Krvavá demonstrace v Rumunsku: Policie nasadila slzný plyn a vodní děla, 440 zraněných

Autor: ČTK - 
11. 8. 2018
09:30

Ve vlnu násilností se v pátek zvrhla protivládní demonstrace v rumunské metropoli Bukurešti. Zraněno při ní bylo více než 440 lidí a v nemocnici skončilo dalších 65 lidí, z toho devět policistů. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn a vodní děla, při střetech bylo také několik lidí zadrženo, uvedla dnes agentura DPA.

Proti vládě vedené sociálními demokraty v Rumunsku v pátek protestovaly desítky tisíc lidí po celé zemi. V Bukurešti se jich sešlo zhruba 20 tisíc. Protesty zorganizovala uskupení, která sdružují Rumuny pracující v zahraničí. Ti si stěžují na nízké platy, pokusy vládnoucí strany oslabit rumunskou justici a na korupci.

„Důrazně odsuzuji brutální zásahy policie, které byly naprosto nepřiměřené postupu většiny demonstrantů,“ uvedl již v pátek na Facebooku rumunský prezident Klaus Iohannis, který je kritikem levicové vlády. Postup policie podle něj musí vysvětlit ministerstvo vnitra.

Někteří demonstranti se v metropoli pokoušeli dostat přes příslušníky bezpečnostních složek do budovy vlády. Jiní házeli na pořádkovou policii dlažební kostky nebo zápalné láhve.

V pátek se demonstrovalo i v dalších rumunských městech, tam ale měly demonstrace relativně klidný průběh, informovala agentura AP.

Demonstrantům mimo jiné vadí kontroverzní zmírnění trestního zákona, které schválil parlament ovládaný levicí. Podle opozice umožní některým poslancům vládní koalice vyhnout se trestnímu stíhání. Jedním z nich by mohl být i vlivný šéf Sociálnědemokratické strany (PSD) Liviu Dragnea. Je předsedou parlamentu a fakticky řídí vládu; premiérem se nemohl stát kvůli tomu, že byl předloni podmínečně odsouzen za volební podvody a podplácení.

Doporučujeme
satanas ( 11. srpna 2018 10:39 )

Porad se najdou jedinci, co tvrdi, ze v Rumunsku neni "Demokracie"..Zlatej Ceaucesku..Snad tam maji dost "Mlaticek" jako byl treba Vondracek,...

krkoun ( 11. srpna 2018 10:24 )

Tolik lidí se u nás sejde jenom na slevy v Kauflandu

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa