V Mexiku objevili nejdelší podvodní jeskyni na světě. Měří 347 kilometrů

Autor: mav, reuters - 
18. 1. 2018
18:00

Archeologům a potápěčům se na Yucatánském poloostrově v Mexiku podařilo objevit průchod mezi dvěma podvodními jeskyněmi, díky kterému se tak staly nejdelší nepřetržitě zaplavenou jeskyní na světě. O objev se zasloužili členové projektu Gran Acuífero Maya, kteří se zkoumání jeskyní při pobřežním městě Tulum věnovali několik let.

Nejdelší podvodní jeskynní systém sestává z jeskyní Dos Ojos a Sac Actun, podle níž ho také pojmenovali. Měří neuvěřitelných 347 kilometrů.

Video Jeskyně měří 347 kilometrů - Reuters
1080p 720p 360p

Tato obrovská jeskyně představuje nejdůležitější podvodní archeologické naleziště na světě a obsahuje více než stovku archeologických kontextů. Zdokumentovali jsme v ní důkazy o prvních usedlících Ameriky, jakož i o vyhynulé fauně a samozřejmě o mayské kultuře," vyjádřil se o nálezu podvodní archeolog Guillermo de Anda.

Sac Actun je přitom pouze nejdelší podvodní jeskyní světa. Tou nejdelší vůbec je Mamutí jeskyně v americkém státě Kentucky, jejíž prozkoumané podzemní prostory dosahují délky 650 kilometrů.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa